Chovatelský zápisník

Céda (HUN)

nar. 1934, Weissdorn - Finum Rószi, Grand Parade

Autor: Jana Němečková, publikováno: 9. leden 2023; na bázi původního profilu z r. 2009, autor Eva Holubcová

Zakladatelka této rodiny ryzka Céda se narodila 12. dubna roku 1934 v Maďarsku v hřebčíně Göd. Startovala v barvách hřebčína Napajedla, přičemž v roce 1936 z šesti startů jednou vyhrála a o rok později vyhrála z 11 startů dokonce pětkrát a jednou byla druhá. Získala Kladrubský handicap či Staroměstskou cenu.

Poznámky k původu

Cédin otec Weissdorn byl synem pětinásobného německého šampiona plemeníků Prunuse a předním koněm ročníku, když po umístění v německém Zimním favoritu získal několik trialů, německý St. Leger i Grosser Preis von Berlin nad derbyvítězem Rolandem. Weissdorn působil v maďarském chovu, kde mj. dal vítěze maďarské trojkoruny 1934 Try Well.

Stojí za zmínku, že právě Try Well byl otcem Vatry, vnučky Valencie, jejíž rodina posléze směřovala k Veronalovi; sám Weissdorn dal Corcyry dceru Corvette, pro změnu klisnu z rodiny Kleóna. Tím však napojení Weissdorna na napajedelský chov zdaleka nekončí:

Weissdorn byl totiž také tříčtvrtečním bratrem Wallensteina, druhého z německých Guineas a vítěze Grosser Preis von Berlin. Wallenstein dva roky působil v Napajedlích, kde po něm zůstaly zakladatelka Valencia a Loreley, klíčová matka rodiny Lorraine. V německém chovu Wallenstein sehrál důležitou roli jako mateřský otec Magnata.

Weissdornův význam dále podtrhují jeho pravé sestry Wiener Blut a An der Wien. Prvně jmenovaná dala dalšího úspěšného plemeníka Wirbelwind, zatímco An der Wien proslula jako zakladatelka silné německé rodiny mj. Dschingis Khana. Dlouho před ním se ale narodil vnuk An der Wien jménem Berggeist, další napajedelský plemeník, díky němuž byl např. Cédin vnuk Cesar, vítěz Velké jarní ceny, na Wiener Mädel 4x4 prochován.

O rodině nám bohužel chybí informace. Mateřský otec Grand Parade byl předním dvouletkem i mílařem; největším triumfem jeho kariéry však bylo anglické derby nad vynikajícím Buchan. Rodina samotná směřuje ke klisně Bab at the Bowster, která byla bábou vítěze Österreichisches Derby Fenéka, ale také prabábou amerického klasika Plutus a plemeníka Locohatchee. Ještě o generaci dál však rodina navazuje na skvělou Queen Mary, matku klíčových plemeníků Bonnie Scotland a Blinkhoolie a bábu Blair Athola; v dalších generacích rodina dala plemeníky Hampton a Tristan. To však mluvíme o skutečně hluboké dostihové historii a není pochyb, že hlavní devizou Cédy byla skvělá otcovská část původu.

Výsledky Cédy v chovu

Céda byla do napajedelského chovu zařazena jako čtyřletá v napajedelském hřebčíně. Dala pouhých pět hříbat, než musela být v roce 1947 utracena kvůli rakovině.

Pokračovatelky Cédy v chovu

Cesta se narodila 6. února 1943. Na dostihové dráze běhala tři sezóny v barvách stáje Remú a byla velice úspěšnou, když získala Cenu zimního favorita, Velkou jarní cenu, Oaks a umístila se čtvrtá v Derby. Celkem odběhala 20 dostihů, z nichž 5 vyhrála a 10x se umístila do 4. místa. V chovu bohužel dala pouze čtyři hřebečky; sama byla utracena v roce 1958.

Cetina se narodila 18. února 1945 a také ona byla výbornou dostihovou klisnou. Běhala převážně v Rakousku, kde jako dvouletá odběhala 8 startů a jednou vyhrála; v roce 1948 však z 11 startů 7x zvítězila a 4x se umístila do 4. místa. Jejími největšími úspěchy byla vítězství v Österreichisches Derby, Österreichisches St. Leger a československých Oaks. Jako čtyřletá ještě ze sedmi startů dvakrát zvítězila a 3x se umístila do 4. místa.

V chovu Cetina dala osm hříbat, z nich derbyvítěze a pravé bratry Cent a Cejlon, vítěze Velké jarní ceny Cesara, druhého z Velké květnové Centima a těsně jedničkovou sprinterku Cetku. Pokračovatelkou se stala Ceres, která se Cetině narodila v dnes nedosažitelných osmnácti letech.

Vývoj rodiny

Ceres byla do chovu zařazena jako tříletá a patrně nikdy nestartovala. V době jejího narození (1963) už měli Cent, Cejlon i Cesar své vynikající kariéry za sebou; otec L'Amiral sice v Napajedlích začínal, ale v roce 1964 už měl přední dvouletky Dekret, Harpagon, Hůrka a Korbeta a vítěze St. Leger Moloděc. V roce 1965 přišli klasicky umístění Flavia s Jasanem a korunu všemu nasadila Dvina, excelentní trojnásobná klasická vítězka sezóny 1966. Třebaže rozhodnutí muselo padnout daleko dříve, v roce 1966 už měla Ceres jako chovná klisna výjimečnou hodnotu.

Naplnila ji bohatě, byť jedinou dcerou: legendární Century. Trojnásobná klasická vítězka, která neměla prohrát derby, byla také přední dvouletkou a vítězkou na mezinárodním mítinku. Century nedala klasického vítěze, natož sobě rovného potomka, ale rodina Cédy rozkvetla jen a pouze její zásluhou, se třemi vynikajícími dcerami:

Tou nejstarší byla pozdnější Century Anne, jedničkově umístěná na míli. Dcera Wiesenkleeho bohatě vynahradila "zklamání" své matky a do dějin českého turfu zapsala derbyvítěze Cedrose a vítězku St. Leger, skvělou Centurii. Klenotem v produkci Centurie se pak stal šampion dvouletých a vítěz Velké jarní ceny Centino.

Druhou dcerou byla slaboučká Century Bound (GH 44.5) po Behistounovi. Věrná všem principům plnokrevných rodin však dala pět jedničkových koní, mezi nimi klasicky umístěného Cerberuse, tabulového Cerusita a především Censuse, který závodil v Polsku jako špičkový dvouletek, mílař i klasicky umístěný z Nagrody Rulera. A stejně jako Century Anne, i Century Bound se stala bábou klasického vítěze, rovněž z Velké jarní ceny - Ceresta.

Nejlepší z dcer Century byla Century Daisy po Behistoun, druhá z Ceny hřebčína Napajedla. Ta si v chovu připsala šest jedničkových koní, byť nejlepším byl "jen" druhý ze St. Leger Cer. S Century Daisy se také patrně pojí nejvíce dnes pamatovaných "posledních" koní rodiny Cédy: nenápadný, ale vynikající steepler Cedr, šikovný sprinter Century Day a zejména železný bělouš Celník.

Pomyslnou tečku za slavnou érou rodiny však udělal Cesort z větve Century Bound, který ukončil kariéru druhým místem ve II. kvalifikaci ročníku 2007.

Úspěchy rodiny Cédy:

Cent, archiv autorky
Cesar, archiv autorky
Cedros © G. Jeníčková
Centurie © G. Jeníčková
Centino © G. Jeníčková
Centráž s Clermontem © G. Jeníčková
Clermont © G. Jeníčková
Country Man © G. Jeníčková
Census © G. Jeníčková
Cesort © G. Jeníčková
Cerberus © G. Jeníčková
Celník © G. Jeníčková
Celesit © J. Němečková
Century Day © G. Jeníčková

Zánik rodiny

V případě Cédy je bohužel již bezpečné mluvit o zániku celé rodiny. Rodina ve svém maximu sice dosáhla devět generací ve větvi Cetina - Century - Century Anne, ale zdůrazněme, že "srdce" rodiny zůstalo velmi úzké: Century a její tři dcery, které provedly rodinu přelomem 80. a 90. let. Fascinující v tomto kontextu je, že zakladatelka Céda se narodila ve 30. letech: bohužel, její rodina byla po čtyři generace doslova "rodinou jedné klisny."

Na druhou stranu si musíme přiznat, že vnučky a pravnučky Century byly obrovskou příležitostí. Mimo tří dcer měla Century v chovu 9 vnuček a 14 pravnuček, a to v 90. letech a později - a třebaže kvalitou se nemohly rovnat Cetině nebo Century, rodina z tohoto stavu prostě neměla vyhynout.

Ještě v letech 2001 - 2010 se narodilo neuvěřitelných 19 klisniček rodiny. Těmi úplně posledními byly Císařovna (2008) a Cecilka (2009), tříčtvrteční sestry po Ray of Light z větve Century Bound; jejich vrstevnicí byla Cenety (2009) po Yokom, pravnučka Century Daisy. Možná pokračování rodiny v prvních letech tohoto století ukazuje následující schéma:

Pohled na toto schéma v roce 2023 je ale zdrcující: žádná z uvedených klisen nebyla zařazena do chovu a rodina tak během pouhé cca dekády fakticky vymřela. Co více, stalo se tak z více než 20 klisen na nulu, a to je i pro otrlé znalce drsný pohled. Rodina Cédy je tak nechtěně připomínkou, jak neuvěřitelně tenká je hranice mezi žijící a vyhynulou plnokrevnou rodinou.

Nelze přehlédnout, že s partnery jako Spinning Wild, Law Soziri a Yokom se mnoho parády udělat nedalo. Ale rozhodně mrzí dcery napajedelské Ceary po předních plemenícich, které byly polosestrami jedničkového Cedra a Cearita po Beccari byla dokonce účastnicí NL dostihů. Cedru však neeviduje web JC a patrně záhy uhynula; Ceadra s Cearmonou daly dvě, resp. jedno hříbě.

Zcela poslední klisnou rodiny v chovu nakonec byla Cuketka po Latino z Curragh, jejíž poslední syn Carevič se narodil v dubnu 2012. Roku 2013 Cuketka uhynula nezjištěna po Enjoy Plan.

Historie rodiny Cédy se definitivně uzavřela na závodišti Karlovy Vary dne 4. srpna 2019, kdy současné třetí místo se Sottoventem v Poháru Josefa Váni obsadil osmiletý syn Curragh jménem Centorion.

Skok do historie: Centorion a poslední finiš posledního koně z rodiny Cédy po 80 letech existence.
Za zapůjčení snímků tohoto výjimečného momentu moc děkuji Marcele Kozové - laurena.rajce.idnes.cz.