Chovatelský zápisník

Relation (FR)

nar. 1957, Relic - L'Anglaise, Boum

Autor: Jana Němečková, publikováno: 7. listopad 2022

Relic
USA, 1945
War Relic
USA, 1938
Man o'War
USA, 1917
Fair Play USA, 1905
Mahubah USA, 1910
Friar’s Case
USA, 1923
Friar Rock USA, 1913
Problem USA, 1914
Bridal Colors
USA, 1931
Black Toney
USA, 1911
Peter Pan USA, 1904
Belgravia USA, 1903
Vaila
IRE, 1911
Fariman IRE, 1900
Padilla GB, 1900
L’Anglaise
FR, 1948
Boum
FR, 1939
Massine
FR, 1920
Consols FR, 1908
Mauri FR, 1909
Macestar
FR, 1931
Banstar FR, 1923
Macedonienne FR, 1913
La Furka
FR, 1927
Blandford
IRE, 1919
Swynford GB, 1907
Blanche IRE, 1912
Brenta
FR, 1920
Sans Souci FR, 1904
Beaute de Neige FR, 1912

Tmavá srnčí hnědka Relation se narodila 8.3. roku 1957 ve Francii v hřebčíně Ouilly. Byla zakoupena dr. ing. Fr. Lerchem na dražbě v Deauville dne 30. listopadu a 1. prosince 1962 a do Napajedel přivezena 24. prosince téhož roku.

Původ

Její otec Relic na dráze odběhal sedm startů a získal Hopeful Stakes, Bahamas Stakes či Hibiscus Stakes, vše na 1200-1400 metrů. Po sezóně v americkém chovu byl poslán do Francie a později do Anglie. Dal vítěze francouzských Guineas Buisson Ardent, vítěze Sussex Stakes a St. James's Palace Stakes Venture a výborného amerického mílaře Olden Times, vše vlivné plemeníky; byl mateřským otcem bratrů Match a Relko a mnohem později též Bletchingly. Celkově byl hřebcem s obrovským vlivem na světový chov.

Mateřský otec Boum je velmi zajímavým místem rodokmenu. Byl totiž vítězem Grand Steeple-Chase de Paris, což může znít neobvykle, jenže o rok dříve prohrál Grande Course de Haies d'Auteuil s Wild Riskem - a Wild Risk se stal dvojnásobným šampionem francouzských plemeníků.

Pravdou také je, že Boumova partnerka v původu La Furka ve věku 20 let nestála v hierarchii plnokrevného chovu příliš vysoko s partnery jako Le Cheirghi a Mehemet Ali. V době připuštění Boumem ale její dvouletý syn Chesterfield už byl důležitým vítězem mezi dvouletými a třetím z Prix Morny; o rok později dosáhl dokonce na vítězství v Prix Greffulhe a umístění v Prix Noailles, trialových dostizích tříletých. Připuštění Boumem tak mohlo být jakýmsi kompromisem mezi stářím klisny a pokusem o potomka.

Historie však nakonec napsala zcela jiný obraz než starou klisnu připuštěnou překážkářem: v době narození L'Anglaise již běhal po pastvinách Haras d'Ouilly La Furčin roční vnuk po Deux-Pour-Centovi. Do dějin vešel pod jménem Tantieme jako vítěz Gran Criteria, Poule d'Essai des Poulains, Coronation Cupu a nakonec i Prix de l'Arc de Triomphe, a také jako šampion francouzských plemeníků.

A aby všeho nebylo dost, i La Tosca, narozená jen rok před L'Anglaise po zmíněném Mehemet Alim, se v budoucnu stála bábou třetího z Poule d'Essai des Poulains Rockcress.

Sama L'Anglaise na dráze získala Prix Pocahontas, ale v době zakoupení Relation už byla mnohem cennější asociace s Tantiemem. Připomeňme také, že Deux-Pour-Cent, který s rodinou tak skvěle zafungoval, připouštěl v Napajedlích v letech 1955 a 1956; Relation tak byla po mnoha stránkách velmi zajímavá volba.

Popis

Popis klisny dr. ing. Fr. Lerchem je následovný: "Relation je velmi ušlechtilá klisna středního rámce v plnokrevném typu. Její míry jsou 171, 160, 192, 19,1 cm. Má ušlechtilou, v nosní linii klenutou hlavu, přiměřeně dlouhý, pravidelně nasazený krk, dlouhý, vysoký, výrazný kohoutek, kratší, pevný hřbet, dobře vázaná bedra. Její záď je dlouhá, mírně skloněná se znatelnou křížovou kostí a výše nasazeným ohonem, zezadu široká, oválného tvaru. V prsou je velmi široká, trup má hluboký, kratší a je postavena na vyšší noze. Fundament má s delší, ale dosti silnou a dobrou holení, pevnou spěnkou a pravidelně postavený."

Výsledky Relation chovu

Relation dala celkem 9 živých hříbat. Nejvíce ji proslavil vynikající Relief, vítěz Velké jarní ceny, Derby a pozdější plnokrevný plemeník. Relation sama uhynula v roce 1978.

Do chovu byly zařazeny čtyři z šesti dcer, mimo druhorozenou Relaci a Resedu, která běhala v NSR. Nejúspěšnější se ukázala být provorozená Reaction, ale celkově lze říci, že rodina dlouho neměla skutečně výbornou matku. Tou se ukázala být až trojnásobná klasička Redakta, v chovu matka dvou klasicky umístěných klisen a derbyvítěze Reguluse. Jejím prostřednictvím také rodina přežívá do současnosti.

Rodina

Následující schéma obsahuje celkem 37 koní, kteří se zapsali do výsledkových listin jedničkových a vyšších dostihů, včetně 9 koní úspěšných v klasických dostizích.

Vedle toho, že maximem většiny matek byli dva dobří koně, můžeme vysledovat ještě jeden trend: rodina od počátku dávala úspěšné překážkové koně. A to nejen v účastnících Velké pardubické Rentovi a Rhodé - ve skutečnosti rodina dala také mnoho steeplerů nižších kategorií.

Rodina rozhodně zažila boom s fantastickou Redaktou a jejím potomstvem, ale rovnocennou pozornost si zaslouží Renaissance. Ta zůstala jediným jedničkovým koněm v produkci High Extreme a totéž platí o jejích potomcích, ačkoliv High Extreme dokázal dát několik koní na hraně II. kategorie. Renaissance však dala tři jedničkové koně včetně klasicky umístěného Renny Storm a čtvrtou Renée, matku klasicky umístěného Respekta. Bezpochyby tak sledujeme druhý výkonnostní vrchol rodiny, který by neměl ujít pozornosti chovatelů.

Rent © G. Jeníčková
Redakta © G. Jeníčková
Redakce © G. Jeníčková
Reálka © G. Jeníčková
Regatta © G. Jeníčková
Redmon © G. Jeníčková
Redmona © G. Jeníčková
Rhodé © G. Jeníčková
Realité © G. Jeníčková
Relikvie © G. Jeníčková
Rivalita © G. Jeníčková

Pokračování rodiny

Jak už zaznělo, spojnicí mezi historickou minulostí rodiny a existencí v 90. letech a současnosti byla Redakta a její syn Regulus, syn skvělého Lincolna a nedoceněný plnokrevný plemeník.

Redakta, archiv autorky, a Regulus © Eva Holubcová

Redakta dala tři dobré dcery, jenže Redakce uhynula jako osmiletá po čtyřech hříbatech. Veškeré naděje rodiny tak přešly na Reálku, v tu dobu roční hříbě - a Reálka, už polosestra Reguluse, si na dráze vedla skvěle. V Napajedlích zdědila výsostné místo pokračovatelky, ale naděje do ní vkládané asi zůstaly větší než výsledky. Pokračovatelkou se tak nakonec stala Redmona, která jako matka vystřídala tři majitele.

Jak už zaznělo, její dcera Renaissance zůstala jediným jedničkovým potomkem High Extreme a autorka pamatuje jejího pravého bratra Red Extreme, poctivého pětkového valacha, který v ní dlouho budil hrůzu z představy Renaissance jako chovné klisny. V jedné z mnoha lekcí vrtkavé chovatelské štěstěny se Renaissance - navíc zpět v napajedelských barvách - stala jedním ze současných pokladů českého chovu.

V této souvislosti se vnucuje vzpomínka na jinou klisnu s podobným osudem, britskou Reprocolor. Jejím otcem byl Jimmy Reppin, výtečný mílař a soupeř Petinga či Habitata; v britském chovu ale hořce zklamal s pouhými dvěma trojkovými klisnami Icena a Reprocolor. A právě Reprocolor se ukázala být pravým pokladem v chovu: matkou devíti vítězů, mezi nimi vítězky Prix de l'Opera Bella Colora, vítězky Irish Oaks Colorspin a vítěze Irish Champion Stakes Cezanne. Nejenže obě dcery daly plemeníky v hřebcích Stagecraft a Opera House; z rodiny Reprocolor dnes pochází nespočet Gr.1 koní a rodina patří k nejcennějším v evropském chovu. I to může být pobídkou k zájmu o potomky Renaissance.

Renaissance a její nejlepší syn Renny Storm © Magdalena Hamříková
Nejstarší dcera Renaissance Renée a její syn, klasicky umístěný Respekt © Magdalena Hamříková
Mladší dcery Renaissance, Reggie po Varadar a Renessie po Stormy Jail © Magdalena Hamříková

Budoucnost

Ačkoliv jsme v 21. století mohli vidět na dráze potomky Revue a v dostihovém tréninku je osamocený čtyřletý Rollhaus z tehdy devatenáctileté Relace, větev Revanche, budoucnost rodiny leží plně na Redaktině větvi.

Z dcer Redakce zmiňme Richelli, která dala osm hříbat a čtyři dcery, jenže bez úspěchu; zdá se, že rodina již není aktivní, včetně dcer její polosestry Redany, matky šikovného Renard Argenté. Také Reálčiny dcery daly dohromady 7 hříbat a jediná vnučka Rose of Dakota z Regatty, letos čtrnáctiletá, nebyla zařazena do chovu.

Redmona dala 8 hřebců a dvě klisny, Renaissance a Riverside. Mladší bělka Riverside po Fairlypi běhala v sezóně 2021 a figuruje na seznamu Jockey Clubu jako připuštěná Rosensturmem v roce 2022, což je velmi příjemné překvapení.

Největší nadějí rodiny je samozřejmě Renaissance a další příjemnou zprávou je, že dvacetiletá Renaissance i její dcery Reggie a Renessie byly v roce 2022 všechny připuštěny, v tomto pořadí hřebci Age of Jape, Mikesh a Pouvoir Absolu.

Renée byla od narození Respekta připuštěna pouze jednou a zmetala po Chardonney Tcheque; má však startující šestiletou dceru Roxette a je stále vedena v majetku T. Duchoně, chovatele obou jejích hříbat. Rovněž Reggie má startující naději v Rumělce a navíc roční dceru Reggiemi. V navlas stejné situaci je Renessie s dcerami Raphinae a Rachel.

Sama Renaissance má ještě pět mladších potomků, z toho dvě dcery; pětiletá Robinsonka běhala v sezóně 2020 a měla by být v soukromých rukou; její pravá sestra Rapedolka je roční.

Sečteno a podtrženo, rodina Relation - Redakty má v roce 2022 čtyři připuštěné matky, tři startující klisny a tři roční klisničky. A vedle Respekta, který si stále zuby nehty drží dvojkovou výkonnost, má i dvouletého Ralpha s fantastickým skóre 4-1-2-1, druhého ze Zimního favorita a lehoučkého vítěze dostihu III.kat. z letošního posledního dostihového dne v Chuchli.

Přejme Ralphovi úspěšné přezimování a dobrou jarní formu a všem klisnám rodiny co nejlepší partnery. Rodina stále ukazuje, že si je naprosto zaslouží.

Nová chovná posila rodiny Riverside a odstávče Ralph, jeden z nejlepších letošních dvouletků © Magdalena Hamříková