Chovatelský zápisník

Saphira (GER)

nar. 1981, Zank - Sauhatz, Alpenkönig

Autor: Jana Němečková, fotografie: Gabriela Jeníčková, Jana Němečková, Magdalena Hamříková, publikováno: 22. říjen 2022

Zank
GER, 1961
Neckar
GER, 1948
Ticino
GER, 1939
Athanasius GER, 1931
Terra GER, 1929
Nixe
GER, 1941
Arjaman GER, 1930
Nanon GER, 1935
Zacateca
ITY, 1949
Zuccarello
ITY, 1938
Ortello ITY, 1926
Flumigela ITY, 1928
Katherine Roet
GB, 1930
Son-In-Law GB, 1911
Criseyde GB, 1919
Sauhatz
GER, 1975
Alpenkönig
GER, 1967
Tamerlane
GB, 1952
Persian Gulf GB, 1940
Eastern Empress GB, 1944
Alpenlerche
GER, 1962
Birkhahn GER, 1945
Ascona GER, 1956
Salome
GER, 1967
Pantheon
GB, 1958
Borealis GB, 1941
Palazzo GB, 1950
Schwarzblaurot
GER, 1947
Magnat GER, 1938
Schwarzgold GER, 1937

Hnědka Saphira se narodila u německého chovatele H. Poschmanna. Do Československa byla importována jako dvouletá, jako tříletá absolvovala 4 starty a získala 1 vítězství a 2 umístění. Do chovu byla předurčena nejen dobrou výkonností, ale i velmi dobrým původem a zejména skvělou rodinou.

Původ

Saphiry otcem byl vítěz Deutsches Derby a Österreichisches Derby Zank. Byl výborným producentem klisen: otcem dvojnásobné klasičky Orazy, dědem klasiček Trient a Grimpola a zanechal vlivné matky Prairie Bunny, Dogana, Prairie Beauty (rodina Platiniho) a Gondel (matka Grimpoly a rodina plemeníků Fame And Glory a Farhh).

Alpenkönig vyhrál německé derby, stal se Koněm roku 1970 a šampionem plemeníků 1978. Jako paternitní polobratr Dschingis Khana, pokračovatele německé dynastie Tamerlane, sice nedosáhl stejného úspěchu, ale i tak zanechal výraznou stopu v německém chovu.

V Británii narozený Pantheon se umístil v německém derby, ale nepatřil k nejlepším ani k módním plemeníkům. Mezi potomky jeho dcer však byl dnes už zapomenutý dvojnásobný klasik Philippo nebo dvakrát klasicky umístěný Ataxerxes, mj. příbuzný Amico Fritze. Klenotem v Pantheonově produkci byla oaksistka a skvělá matka Schönbrunn - tříčtvrteční sestra Saphiřiny matky Salome.

Magnat po Astérus založil německou větev linie Teddy. Nikdy se nestal šampionem plemeníků, ale měl výrazný vliv nejen na německý, ale i východoněmecký a sovětský chov. Zmiňme vítěze východoněmecké trojkoruny a pozdějšího sovětského plemeníka Faktotum a plemeníky Carolus a Aveiro, vlivného německého Nebelwerfera a jeho syna Kaiseradlera.

Rodina

Saphira patřila k vynikající německé rodině Schwarzgold, které byl při příležitosti profilu Saphiry konečně zpracován dlouho plánovaný vlastní profil. Ten obsahuje dostatek informací k celé historické rodině.

Tady zopakujme, že větev Salome zůstala úzká a nevýrazná. Důvodem bylo především to, že Salome zanechala jedinou dceru Sauhatz a ta zase dcery dvě, přičemž Saphiru Němci prodali do ČSR. Dalšími potomky Sauhatz byli čtyřnásobný vítěz Saron či vítěz 12 z 80 startů Sonitus. Jak Sonitus, tak druhá dcera Sappho byli navíc úspěšní na překážkách. Po narození nejmladší Sappho byla matka Sauhatz poslána do Anglie, kde s několika potomky její stopa končí.

Ne tak stopa rodiny v Německu. Sappho totiž dostala v chovu velmi dobrou příležitost a odměnila se dcerou Sword Roche, druhou v německém St. Legeru. Vnukem Sappho pak byl River Charm, talentovaný francouzský proutěnkář - v počátcích své kariéry jeden z přemožitelů Kauto Stara a později vítěz Gr.2 Prix Leon Rambaud. Mezi řadou grupových úspěchů stojí za zmínku i dvě čtvrtá místa z Gr.1 dostihů v Auteuil.

Co víc, rodina s dalšími generacemi překvapivě nabírá na kvalitě: od vytrvalkyně Sword Roche přes Zimní královnu Swordhalf až po její dcery: čtvrtou z německých Oaks (!!!) Sword Peinture a Gr.2 vítězku sezóny 2020 Satomi, mj. přemožitelku Windstosse. Obě klisny jsou již v chovu, Sword Peinture již s narozenými potomky po Mastercraftsman a Reliable Man.

Dodejme, že Sword Peinture a Satomi jsou stejnou generací rodiny jako náš Sapienti a úspěchy takto blízké rodiny by nás neměly míjet. Vždyť francouzský Gr.2 překážkář, němečtí klasičtí koně i přední dvouletci jsou pro náš chov obrovská hodnota.

Kariéra

Saphira běhala v barvách JZD Mír Všelibice. V tréninku Františka Vítka absolvovala čtyři starty v závěru tříleté sezóny:

V debutu Saphira odskočila jako velký outsider, čemuž odpovídal výsledek. Dostih však odvodila a v dalších startech byla menežována na mílařské distance, kde se jí dařilo daleko lépe. Je na místě uvést, že Okarina byla jedničkovou dvouletkou a Lingam s Questorem v dalších sezónách výteční jedničkoví sprinteři, Questor dokonce vítěz Gomba handicapu. Z tohoto hlediska tedy Saphira předvedla velmi dobrou výkonnost. Jako čtyřletá již nestartovala a byla zařazena do chovu napajedelského hřebčína.

Chov a rodina

Saphira byla poprvé připuštěna v roce 1985 a uhynula roku 1999. Celou kariéru strávila v Napajedlích, kde byli jejími partnery vždy přední plemeníci - od Lincolna přes Dara Monarcha, Paica, Chiavariho, Sharp Enda až po poslední dvě připuštění Arcanem, kde už Saphira bohužel hříbě nedonosila. Celkem zanechala 11 potomků, z nichž Saprisca je dle PK chybně zapsána a patřila k ročníku 1990; jediným chybějícím hříbětem je Saphir, hnědák ročníku 1989 po Chiavari.

Z potomků Saphiry vynikla druhorozená Sapina, pátá v Oaks, k níž přibyli ještě jedničkoví účastníci Satén a Situng, trojkoví vítězové Sapér a Serafína a šikovný steepler Sapsharp.

Saze © G. Jeníčková
Samuil © G. Jeníčková
San Marco © G. Jeníčková
Satén © G. Jeníčková
Samara Morgan © G. Jeníčková

Ze tří dcer byla do chovu zařazena právě pouze Sapina, která v domovském hřebčíně zdědila výsadu top plemeníků. Odvděčila se sedmi jedničkovými koňmi z 11 hříbat včetně tří klasicky umístěných: Saze, Samuila a Sapory. Druhé místo San Marca z Ceny prezidenta či třetí místo Samary Morgan ze Zimní královny jsou samozřejmě také skvělé výsledky. Sapina uhynula v roce 2007.

Štafetu měly převzít všechny čtyři úspěšné dcery Sapiny: Saze a Sapora v Napajedlích, Sandra v chovu PeGaz International a Samara Morgan v chovu TRIOS s.r.o. / Srubovka s.r.o. Dosud daly 23 hříbat v dostihovém (či spíše už podostihovém) věku a úspěšností se nemohou rovnat předchozím generacím rodiny.

Úspěchy rodiny Saphiry

Nabízí se tedy úvaha, co s rodinou v nadcházejících letech.

Rodina je v současnosti čtvrtou úspěšnou generací: Saphira byla II.kat. umístěná a na první kategorii dosáhli tři potomci, sedm vnuků a dva pravnuci. Potomci Sapiny nebyli pouze úspěchem - byli nadprůměrným extrémem. Jakýsi "oddech" rodiny je v tuto chvíli patrně nevyhnutelný.

Existuje ale několik dobrých důvodů, proč se i při současné výkonnostní pauze zamyslet, jakou hodnotu rodina může mít v dalších generacích:

1. Rodina Schwarzgold doslovně kvete a sbírá úspěchy po celém světě. Jen v letošní sezóně posbírala japonské 1000 Guineas, japonské Oaks, německé derby, umístění v německých klasikách klisen i hřebců a italskou Velkou jarní cenu. Plus Gr.1 umístění v Anglii, USA a Austrálii.

2. Úspěšná je i bezprostřední větev Saphiřiny matky Sauhatz s šestiletou Gr.2 vítězkou a sedmiletou čtvrtou z německých Oaks.

3. Opravdu nelze čekat, že rodina bude dávat 3 a více jedničkových koní z každé matky a v každé generaci. Ostatně, dokladem je i schéma rodiny Schwarzgold (stejně jako jakákoliv jiná rodina). Odpověď na otázku, zda i přesto zkoušet v chovu slabší generace rodiny, rutinně zní "samozřejmě." V případě navázání naší krve na tak silnou rodinu, jakou je konkrétně Schwarzgold, ještě tím spíš.

První tři body by měly naprosto stačit, nicméně jsme v ČR, a proto:

4. Jako mnoho rodin, Saphira vykazuje překážkové schopnosti, a stojí za to zdůraznit, že se objevily již ve třech generacích. Sapsharp byl pětinásobným vítězem v Lysé, Sešlost absolvovala 6 jedničkových a vyšších startů a nenápadný Sweet Red Wine, současný zástupce rodiny na těžkých skocích, vyběhal na překážkách přes půl milionu.

Nahlédnuto z kteréhokoliv úhlu, rodina Saphiry od svého založení disponuje obrovským potenciálem. Mým osobním názorem - možná jedním z nejlepších v našem chovu.

Klíčová otázka nyní zní: máme v ČR kam pokračovat?

Sapora s malou Sonador v Napajedlích © Jana Němečková
Sapienti, současná hvězda rodiny © Magdalena Hamříková

Možná pokračování rodiny

Chovná kariéra Sapory skončila před sedmi lety se Sapientim a podle ÚEK by měla být v soukromých rukou. Totéž platí pro Sonador. Sonyatta již není registrovaná, ale kariéru ukončila teprve v roce 2021.

Vynikající zprávou je, že v chovu stále je šestnáctiletá Samara Morgan: jedničková klisna, dcera Look Honeyho z matky po Lincoln, která byla letos připuštěna Eagle Topem. Držme všechny palce.

Samara Morgan má navíc závodící dceru Sái Féi a roční Suriel po Va Bank. Suriel má přitom skvostný původ: Kingmambo x Sadler's Wells x Masis :) Civilněji řečeno, spojení s Va Bankem přináší špičkovou krev - ať již otcovskou linii Mr. Prospectora, vliv Native Dancera přes Krise či dvě větve Nasrullaha přes Mill Reefa a Secretariata. Na evropské poměry jde o špičkový, přesto střízlivý původ bez nadbytku Northern Dancera. Nádherná cesta, kudy jít s klisnami českých rodin.

Závěrek přidejme poněkud překvapivé jméno: čtyřletou Soudružku, pravnučku Saze. Sice jde o klisnu mizivých dostihových kvalit, ale také působivého původu: Rosensturm x Look Honey x Arcane x Muscatite x Lincoln. Stále by měla být v majetku domovské stáje Kameňák.

Sonador © Magdalena Hamříková
Samara Morgan © M.H.
Sái Féi © Magdalena Hamříková

Závěr

I přes čtyři dekády existence v našem chovu je Saphira generačně "krátkou" rodinou bez výrazného rozvětvení. Bohužel jí láme vaz bezprostřední neúspěšnost vnuček v chovu. Doprovodný profil rodiny Schwarzgold měl ukázat, že rodina byla a JE vynikajícím zdrojem dostihového talentu, dokonce v mezinárodním měřítku. A Saphiřin profil zase upozorňuje, že česká větev tento talent zdědila a vykazuje - a to je karta, se kterou by se teoreticky mělo hrát, NAVZDORY oné bezprostřední neúspěšnosti.