Chovatelský zápisník

Starlit Hour (FR)

nar. 1990, Kaldoun - Sparkling Melody, Sparkler

Autor: Jana Němečková, foto: Gabriela Jeníčková, Jana Němečková, Magdalena Hamříková. Publikováno: 13. říjen 2022.

Kaldoun
FR, 1975
Caro
IRE, 1967
Fortino
FR, 1959
Grey Sovereign GB, 1948
Ranavalo FR, 1954
Chambord
GB, 1955
Chamossaire GB, 1942
Life Hill GB, 1940
Katana
FR, 1970
Le Haar
FR, 1954
Vieux Manoir FR, 1947
Mince Pie FR, 1949
Embellie
FR, 1962
Venture GB, 1957
But Lovely GB, 1955
Sparkling Melody
IRE, 1981
Sparkler
IRE, 1968
Hard Tack
GB, 1955
Hard Sauce GB, 1948
Cowes GB, 1949
Diamond Spur
IRE, 1961
Preciptic GB, 1942
Diamond Princess IRE, 1944
Be Tuneful
IRE, 1972
Be Friendly
GB, 1964
Skymaster IRE, 1958
Lady Sliptic GB, 1954
Alchorus
GB, 1966
Alcide GB, 1955
Red Chorus GB, 1960

Starlit Hour byla do Československa dovezena jako roční, v rámci importů francouzských klisen ing. Václava Chaloupky. Dnes už můžeme říci, že většina klisen tu nezanechala výraznější otisk - snad s výjimkou Amande Praline, ovšem pouze ve smyslu výjimečného Amant Grise. Naproti tomu Starlit Hour se podařilo založit dnes již pětigenerační rodinu, která si obrovsky zaslouží vlastní prezentaci :)

Původ

Původ Starlit Hour dnes působí nemoderně, ale rozhodně nepostrádal kvalitu, zejména na mateřské straně: od jedničkového mílaře Sparklera, skvělého sprintera Be Friendly až po vítěze St. Leger a King George VI. and Queen Elizabeth Stakes Alcide, jehož krev ocenili a skvěle využili Australané a Japonci. Alcide byl samozřejmě také mateřským otcem Dara Monarcha a pro zajímavost, třetím otcem vlivného Linamixe.

Otec Kaldoun je tak trochu enfant terrible současného světového chovu: pouhopouhý grupa tři umístěný mílař, který se ovšem stal jedničkovým producentem, dědem takových senzací jako vítěz Grand Prix de Paris Chichicastenango a mezinárodní superstar Ange Gabriel, pradědem vítězů francouzského derby Vision d'Etat a Saonois a vlivem v pedigree řady předních evropských koní.

Matka Sparkling Melody se údajně ve třech startech neumístila, ale byla dcerou mnohonásobné grupa sprinterky Be Tuneful a polosestrou vítěze Gran Premio d'Italia Yellow King. Prabába Alchorus se umístila v Lancashire Oaks, Red Chorus tento dostih vyhrála a sama byla vnučkou Solariovy dcery Red Sunset - báby velikého Crepella. Původ Starlit Hour byl tedy z hlediska plemeníků i rodiny nadprůměrný a nadějný.

Z dnešního hlediska je ovšem také hudbou minulosti. Kros vytrvalecké linie Hurry On přes Chamossaire a Preciptic, přítomnost supersprinterské linie Orby přes Skymastera, linie Blandford před Brantome - Vieux Manoir a Blenheim - Alycidon - Alcide a jako bonus Pharis coby linie mateřského otce... to je nádherná přehlídka historie evropského chovu. Nejenže dnešní čtenáři už zřídka najdou zmíněné linie v původech; ani koncepty typu Pharis x Hurry On či vítěz Prix de l'Abbaye (1000m) x druhý z Ascot Gold Cupu (4000m) už dávno nepatří k "vyšší dívčí" plnokrevného chovu. K naší velké smůle.

Kariéra a potomstvo

Starlit Hour absolvovala 8 startů převážně na kratších distancích a jediné vítězství si připsala v červenci 1992 v Tochovicích na 1000 metrů. Mimoto byla umístěnou II.kat. z Chuchle za Trelleborgem, o dva týdny později účastníkem Velké jarní ceny, a pátou z dostihu I.kat. na 2200 metrů, ovšem ze šesti startujících.

Jako čtyřletá byla Starlit Hour připuštěna Monseigneurem a dala život hnědce Star. Ještě téhož roku ale bohužel sama uhynula.

Star, klisna z vynikajícího krosu Ribot x Grey Sovereign, na dráze předvedla stejné extempore jako nejedna další úspěšná chovná klisna: 19 startů, 0 vítězství, 4 umístění IV. a V. kategorie. 8. listopadu 1998 přišla třetí v handicapu II. kategorie, samozřejmě s obří váhovou úlevou (8kg vítězi) a očividně mimo svou skutečnou výkonnost. Ve zbylých startech kariéry nepřekročila tabuli III. kategorie.

V chovu dala Star šest hříbat a prvním byla dobře známá Sara, zimní královna, trialová vítězka, třetí z Jarní ceny klisen a pátá z Oaks. Zmínku si zaslouží i její polobratr a kolega v barvách chovatele Köi Dent jménem Stone, dvojkový vítěz a sedmý z Velké červnové ceny 2006, jen půl délky za pozdějším derbyvítězem Laureatem. Dalším čtyřem potomkům Star se ale vůbec nedařilo a tři dcery nezanechaly potomstvo.

Ne tak Sara, i když také ona v Napajedlích zanechala skromné čtyři potomky. Tím nejstarším byla ryzka Serena, jejíž kariéru z roku 2010 už trošku odvál čas, ale byla hezkou obdobou kariéry vlastní matky: čtvrtá ze Zimní královny, třetí z "Deyláku," třetí z Ceny hřebčína Napajedla a čtvrtá z podzimní Ceny severočeských dolů.

Starlit Hour © Gabriela Jeníčková
Star © Gabriela Jeníčková
Sara © Jana Němečková
Stone (č.3) © Jana Němečková

Se čtvrtou generací rodina počtvrté změnila chovatele a Serenina čtyři hříbata se narodila u Martina Bláhy. Prvorozená Sheika Zuza (2012) nenaplnila počáteční naděje, možná i vinou nabitého podzimního dvouletého programu. O dva roky mladší Solai získala páté místo ze Simsonovy ceny za Zockem a Sašou, ale podle informací ÚEK uhynula jako tříletá. Po čtyřkovém Saint Tobiasovi ale přišel poklad: Solemeena.

Klasická vítězka českého chovu předznamenala úspěšný rok 2021 s Wellunkou a Talentem a sama přidala ještě třetí místo v Oaks a čtvrté v Ebreichsdorfu. Letos běhá ve stínu své loňské výkonnosti i skvělého tříletého ročníku, ale i tak zanechala svůj podpis na jedničkové scéně ve formě dvou čtvrtých míst.

A co chybělo výkonům Solemeeny, to nakonec bohatě vynahradil Sacamiro. Nejmladší syn Sary se poctivě vypracoval ze čtyřkového rovináře přes vítěze na proutěnkách, steeplech až k umístěním III. a II. kategorie... a dále ke čtvrtému místu v Ceně Labe, prohnání Talenta v druhé kvalifikaci a nakonec i v samotné Velké pardubické.

Nezbývá než dodat starou pravdu, která u nás funguje od dob rodin jako Lorraine (Legenda, Libentína), La Lézarde (Lancaster) či Valencia (Vronsky, Valencio): s péčí o dobré rovinové rodiny přijdou i dobří steepleři.

Rodina Starlit Hour

Budoucnost rodiny

Shrňme si fakta: "rodina" Starlit Hour zůstala v podstatě jednočlennou záležitostí v každé generaci. Star i Sara zanechaly hrstku hříbat. Narození Solemeeny samotné, třetí elitní generace a páté celkové, je samo o sobě malým chovatelským zázrakem.

Rodina má v současné době dvě naděje na přežití: samozřejmě čtyřletou Solemeenu a navíc i její matku Serenu. Ta sice nebyla od Solemeenina narození připuštěna, ale v roce 2022 se do chovu vrátila a můžeme doufat v dalšího člena rodiny po oblíbeném Wireless.

Co se týče dalších klisen rodiny, desetiletá Sheika Zuza, polosestra Solemeeny a jediná další žijící dcera Sereny, nebyla nikdy připuštěna. Stejně jako třináctiletá Symphonie, jediná a pravá sestra Sereny. Obě klisny by měly být naživu, avšak v soukromých rukou. Pro úplnost podotkněme, že Symphonie neměla ani na umístění v páté kategorii.

Budoucnost rodiny tedy plně závisí na Sereně a Solemeeně - a jako ostatně vždy, také na přístupu chovatelů a s dvěma klisnami na pořádné porci štěstí.

Fotogalerie

Serena © Magdalena Hamříková
Solemeena © Magdalena Hamříková
Sacamiro © Magdalena Hamříková
Sara s malým Sacamirem © Magdalena Hamříková