Chovatelský zápisník

Taszka (POL)

nar. 1981, Dakota - Terlica, Negresco

Autor: Jana Němečková, 24. listopad 2022

Dakota
IRE, 1971
Stupendous
USA, 1963
Bold Ruler
USA, 1954
Nasrullah GB, 1940
Miss Disco USA, 1944
Magneto
USA, 1953
Ambiorix FR, 1943
Dynamo USA, 1945
Ardneasken
GB, 1964
Right Royal
FR, 1958
Owen Tudor GB, 1938
Bastia FR, 1951
Alice Delysia
GB, 1956
Alycidon GB, 1945
Daring Miss GB, 1939
Terlica
POL, 1973
Negresco
FR, 1957
Sica Boy
FR, 1951
Sunny Boy FR, 1944
Sica FR, 1944
Folle Nuit
FR, 1940
Astrophel FR, 1931
Folle Passion FR, 1931
Tartaria
POL, 1955
Turysta
ITY, 1944
Bellini ITY, 1937
Scuola Bolognese ITY, 1934
Tartana
ITY, 1940
Pilade ITY, 1930
Talma ITY, 1933

Taszka se narodila 28.1. 1981 v hřebčíně Golejewko.

Původ

Taszčin otec Dakota byl vytrvalcem maximálně Gr.3 úrovně, s nejlepší výkonností ve čtyřech letech. Vyhrál Ebor Handicap na 2800 metrů a o 400 metrů kratší St. Simon Stakes. V Polsku se stal šampionem plemeníků a otcem řady klasických vítězů; posledního z nich, Delatora, zplodil ve dvaadvaceti letech. Mezi jeho staršími kolegy byl známý derbyvítěz Neman, vítěz St. Leger Dietmar, derbyvítěz Diablik, několik klasických vítězů v Rakousku a na Slovensku a v neposlední řadě naše skvělá Redakta.

Také Negresco byl vytralcem a vítězem Gr.2 Prix Jean de Chaudenay na 2400. Nezanechal tolik skvělých potomků, jako Dakota, ale přesto dal čtyři derbyvítěze v Ataraxovi, Trabantovi a klisnách Taormina a Daglezja. Československé derby i Velkou jarní cenu získal Sudan.

Turysta byl výborným koněm, pouze 4x poraženým z 23 startů a vítězem St. Legeru, dvou ročníků Velké Varšavské a tří ročníků Nagrody Prezesa Rady Ministrow, polského "Zlatého poháru." I Turysta se svými potomky zapsal do listin klasických vítězů, nejvýrazněji s dvojnásobným klasikem Epikurem a derbyvítězem a plemeníkem Erotykem.

Taszka pocházela z vynikající polské rodiny Tartana. Ta měla být ukořistěna během války v Německu; byla dcerou výborné italské zakladatelky Talmy a tedy polosestrou italského derbyvítěze Traghetta. Talma přitom pocházela z rodiny č. 1 Bruce Lowea, z extrémně silné legendární větve Popingaol - Popinway - Chellandry - Illuminata - Parrafin - Paradigm - Ellen Horne. Rodina téměř v každé generaci dala výjimečného koně, např. Bend Or, Lord Lyon, Ladas, Cicero, Neil Gow nebo Book Law.

Polské části rodiny se věnuje článek v odkazu, tady připomeňme, že rodina je dosud aktivní a velmi rozšířená v Polsku, kde dala řadu klasických koní a také řadu koní známých z našich drah, nejvýrazněji Tantru s Tankredem.

Výsledky Taszky chovu

Taszka byla do chovu zařazena jako čtyřletá v PP Motešice:

Bohužel, záznamy z porevolučních slovenských PK chybí. Pokud by někdo byl schopný a ochotný tyto informace doplnit, prosím, napište na j.nemeckova@chovatelskyzapisnik.cz. Zde jen dodám, že od svazku IV., tedy v posledních 17 letech, se rodina ve slovenské plemenné knize již nevyskytuje.

Rodina

Z pěti známých hříbat dala Taszka tři jedničkové dcery a dva syny. Ti, ač nejsou ve schématu, si vůbec nevedli špatně: Tajmyr získal z šesti pokusů čtyři umístění na překážkách a podíval se i do pardubické jedničkové Velké ceny Synthesie, kde přišel sedmý; Talmud byl trojkově umístěným sprinterem, 2x umístěným na proutěnkách a osmým z pardubických jedničkových proutěnek.

Torysa má v české databázi dva slovenské potomky po Macao, zatímco Tafta žádného. Pokračovatelkou se stala Tammy, která také po narození Tamaliregy přešla do českého majetku. Ačkoliv se ukázala být dobrou matkou s překvapivou vítězkou Jarní ceny klisen Tamaliregou a výbornou steeplerkou Tanečnicí, rodina se příliš nerozšířila. Dodejme, že Tammy uhynula v roce 2017 ve věku 26 let; dnes sedmadvacetiletá Tamalirega by stále měla být naživu.

Fotogalerie

"Zakladatelka" Tammy a klasická vítězka Tamalirega ve Vlachovicích, jaro 2010 © Jana Němečková
Ostatní jedničkoví potomci Tammy: Tanečnice, Tammybin a Tammy'n Classy © Gabriela Jeníčková

Pokračování rodiny

Tamalirega dala 8 hříbat, 7 startujících, 3 vítěze a 3 umístěné, mezi nimi šťastně jedničkového účastníka Českého derby Tesiova. Tanečnice dala ze čtyř hříbat překážkovou vítězku Tanečnice Lúčnice. Oběma dcerám bohužel chyběli jak jedničkoví potomci, tak pokračovatelky.

Do chovu přesto byly zařazeny dvě dcery Tamaliregy, Tankréga a Tuaréga, přičemž jediný Tankrégy startující syn Tatonka nevybočil z podprůměru, stejně jako neumístěné dcery Tuarégy. Tuaréga ani Tankrégy starší dcera Tarantýna již nežijí.

Patnáctiletá Tankréga, Taira i Taiči by měly být naživu v soukromých rukou; reálnou nadějí na pokračování rodiny je ale patrně jen startující Tasmanie po Scaterovi.

Jinou otázkou je, zda se o pokračování rodiny v našich podmínkách snažit. I přes úspěch Tamaliregy a slušnou výkonnost Tesiova připusťme, že u nás máme nadějnější rodiny; kromě toho, zřetelně lépe si vede i široká polská rodina, z níž Tammy pocházela.

I vzhledem k tomuto vývoji fotografie uzavírající tento článek zůstane jedním z klenotů autorky fotoarchivu...

Tammy (vlevo) s Tamaliregou (vpravo) ve Vlachovicích; uprostřed druhá z Oaks Vendulka © Jana Němečková