Chovatelský zápisník

Wellunca

Egerton - Well Knit, Robellino

Wellunca © Jana Němečková
Nar.
27.1. 2017
Chovatel:
Hřebčín Napajedla
Majitel:
EPICOS
Kariéra:
20-5-3-4, 1 011 080 Kč

Největší úspěchy

2022
1. Cena první dámy (I.kat., 2200m), 2. Zlatý pohár (I.kat., 2400m), Cena prezidenta republiky (I.kat., 3200m), 3. Velká cena českého turfu (L, 2400m), 5. Memoriál V. Smolíka (I.kat., 2400m)
2021
1. Velká cena českého turfu (L, 2400m), Cena II.kat. 2400m
2020
1. EJC Fillies & Mares (L, 2200m), 3. Magyar St. Leger (Gd.2, 2800m)

Wellunca se narodila z předposledního ročníku Egertona a jako předposlední hříbě Well Knit. V obou případech přitom patřila k nejlepším potomkům svých rodičů. Jako dvouletá postupovala vzhůru výsledkovou tabulí III. kategorie a teprve jako tříletá se dostávala mezi nejlepší, přes čtyřkové (!) vítězství v červencových Pardubicích až k listed triumfu v EJC dostihu klisen a třetím místu v maďarském St. Leger. Od této chvíle Wellunca patří ke stálicím našich drah, byť ne vždy splní naděje fanoušků.

Komentář k původu

Egertona jako předního plemeníka posledních let netřeba představovat. Mnohem zajímavější je připomenout potomstvo Well Knit, která, zdá se, byla jedním z nezachycených pokladů našeho chovu:

Nejenže Well Knit dala úžasných pět jedničkových koní; dala také sedm dcer. Z nich Well Done zanechala jediné hříbě po Tullamore, Wahida předčasně uhynula, Whitney Risk zanechala v napajedelském hřebčíně dvě hříbata před prodejem do soukromých rukou, Wenitta dala již nežijícího hřebce po Egerton před šesti lety a Wellgetta ani Wave of Gracie, které shodně ukončily kariéru sezónou 2018, nebyly nikdy připuštěny.

Wellunca je tak jedinou zbývající nadějí na zařazení do chovu. Dodejme, že Well Knit má ještě roční dceru po Pouvoir Absolu, která má však do "chovné naděje" ještě pořádný kus cesty před sebou.

Well Knit při přehlídce Oaks / při vedení pole dostihu před pozdější vítězkou Argantou © Jana Němečková
Najdi deset rozdílů! Wellunca © Magdalena Hamříková