Chovatelský zápisník

Bílí plnokrevníci VII.

- Mumtaz Mahal a vliv Mahmouda

Autor: Jana Němečková, foto: sporthorse-data.com; publikováno: leden 2020

Skvělá Mumtaz Mahal mohla v dějiných plnokrevníka za mnoho, a to jak ve světovém chovu v klasickém významu slova, tak v poněkud odlišném "bílém klanu." Jelikož je "létající klisna" stejně slavnou, jako její otec, a jelikož má její rodina zde na webu vlastní profil, nebudu se zdržovat opakováním historie. Menší a spíše zajímavou části její bílé větve byl druhý z Gimcrack Stakes His Highness, jehož pravnuk Sunset Hue po importu do Austrálie dal legendárního bílého šampiona Gunsynda, vítěze 29 startů včetně Cox Plate a řady pozdějších grupa dostihů. Větší část vlivu Mumtaz Mahal však obstarali dva úspěšní plemeníci: Abernant a historicky bezpochyby největší bílý plnokrevný plemeník Mahmoud.

Abernant, databáze Sport-Horse Data

Historicky podstatně mladší Abernant však zanechal relativně malý vliv, a to zdaleka nejen kvůli krašímu času. Jak je zmíněno v článku o Mumtaz Mahal, vyhraněný sprinter Abernant odešel do chovu jen s ojedinělými porážkami, obřím ratingem 142 a pověstí koně, kterému nezbylo co dokázat. V chovu však zůstal limitován svým zaměřením, a co se týče barvy, na dynastii běloušů s jeho jménem nikdy nedošlo - s jedinou výjimkou.

K jeho barevnému vlivu patří Al Hattab, v pořadí třetí homozygotní bělouš našeho povídání, který ovšem bude detailně probrán u svého paternitního děda Mahmouda. Dále pak Rusticaro, klasicky umístěný heterozygotní syn dvou bílých rodičů; i on bude zmíněn v rámci své linie Grey Sovereign. Bílý zůstal G3 sprinter Abwah a i jeho G2 vítězný syn stejného zaměření Absalom; jsou spíše historickou zajímavostí bez většího vlivu, ač bílá rodina Absalomovy dcery Abergwrle působí v Irsku a pochází z ní bohužel hnědý vítěz Coventry Stakes Rajasinghe, debutant plemeníků roku 2019. Abernantovo bílé dědictví tak leží zcela jinde, a má jméno Linamix.

Francouzský klasický vítěz, šampion plemeníků a k dovršení vší zkázy homozygotní bělouš už byl zmíněn v souvislosti s Tetratemou, který předal gen do Linamixovy rodiny. Linamixova prabába Mona však měla bílé oba rodiče, a jejím otcem nebyl nikdo jiný, než právě Abernant. Jen rok po Moně se pak narodila Abracadabra, další dcera Abernanta, od níž bílý gen přešel k Linamixovu otci, což z Linamixe činí - v rámci bílé populace a vzhledem k omezenému dosahu Abernanta - poměrně velký unikát. Od Abracadabra k Linamixovi ale bílý gen urazil podstatně delší cestu - nejprve k pravnuku Bellypha, synu Lypharda, který přišel nejlépe druhý v ojedinělém G1 úspěchu, Prix Jacques le Marois za Irish River; v prvních dvou ročnících měl pět klasických koní, avšak neunikl exportu do Japonska. Mezi těmito klasiky se nacházel i Mendez, čtvrtý homozygotní bělouš z matky po Caro, už prověřený G1 umístěný dvouletek, třetí z Poule d'Essai des Poulains a pozdější vítěz Prix du Moulin de Longchamp. Mendez se ve francouzském chovu ohřál přesně dvě sezóny, a na japonské trávě klusal dříve, než se narodil Linamix - nejprve umístěný z Grand Criteria, poté vítěz Poule d'Essai des Poulains a druhý z Prix Jacques le Marois i Prix du Moulin de Longchamp, stejně jako v britských Champion Stakes na 2000 metrů.

Co se týče chovné kariéry, vypisovat bílé potomky homozygotního bílého šampiona plemeníků nemá valný smysl. Jmenujme přímé potomky Fragrant Mix, Sagamix, Amilynx, Slickly, Vahorimix, Cherry Mix či plemeníky Martaline a Rajsaman, vnuky Clodovil, Natagora či nám dobře známý Meandre, a plemeníka Kendargent. Linamixovo potomstvo je jednou z nejmodernějších výsep bílé barvy, a jeho budoucnost se teprve časem dozvíme.

Schéma: větev Abernanta

Petite Etoile, databáze Sport-Horse Data

Na tomto místě si dovolím malé intermezzo. Abernant byl synem Rustom Mahal, zatímco Mahmoud synem Mah Mahal. Dcera Mah Mahal jménem Mah Iran se stala matkou bílého Migoliho, poválečného umístěného v Derby i St. Legeru, a vítěze Eclipse Stakes, Champion Stakes i Prix de l'Arc de Triomphe. Migoli však měl v chovu jen omezený úspěch, a jeho klasický syn Gallant Man byl hnědákem. Dalším potomkem Mah Iran byla bílá Star of Iran, matka slavné bělky Petite Etoile, klasické vítězky a evropské šampionky. Petite Etoile dala jen tři hříbata, z toho dvě bílá: Kazakstaan se stal novozélandským plemeníkem omezeného významu, a Zahra sice založila úspěšnou rodinu mj. Zarkavy, z níž ovšem bílou barvu podědila jen třetí z irského St. Leger Zafadola, a její G1 umístěný vnuk Earnshaw. Bílá rodina Petite Etoile však stále technicky existuje, byť větší zmínku v tomto článku bohužel nepotřebuje.

Mahmoud

Kariéra Mahmouda je popsána ve zmíněném profilu Mumtaz Mahal a jeho chovný význam rovněž. Dva tituly šampiona otců i mateřských otců nic nehovoří o jeho obrovitém významu během generací, které z něj činí velikána bez nadsázky přirovnatelného k Northern Dancerovi, co se týče vlivu přes dcery. Mahmoudova část schématu tomu zcela odpovídá, a tak mi snad čtenáři odpustí, když jej tentokrát vezmeme pouze zkráceně po jednotlivých plemenících a jejich vlivu.

My Host byl synem v Irsku klasicky umístěné Boudoir, slavné americké chovné klisny; sám byl jen malým vítězem a v podstatě velmi slabým dostihovým koněm. Jako plemeník může být nalezen v několika rodokmenech velkých vítězů, ovšem spíš výjimečně; barvu dál nepředal. Zmíněn je spíš jako kuriozita; co se týče Boudoir, měla vzácný nepoměr mezi předaným bílým genem a barvou, a to bohužel v neprospěch bílé. Z její rodiny vzešli plemeníci Graustark a His Majesty, stejně jako řada dalších významných koní; Your Host, rezavý pravý bratr My Host, byl předním americkým dvouletkem i tříletkem, a otcem nesmrtelného Kelso.

Mahmoud, databáze Sport-Horse Data

Roan Rocket byl předním mílařem, vítězem St. James's Palace Stakes i Sussex Stakes, a umístěným z Lockinge Stakes i Eclipse Stakes. Vnuka našeho Deux Pour Centa nejvíce proslavil Rory's Jester, vlivný australský plemeník, ale měl v potomstvu i několik klasicky umístěných koní, mezi nimi bílou vnučku Dione, třetí ve One Thousand Guineas 1982; známější je patrně pravnuk Terimon, vítěz Juddmonte International. Běloušem byl i syn Gairloch, třetí z Prix d'Ispahan 1978, a rodina dcery Negligence sahá až ke Sky Lantern, bílé vítězce One Thousand Guineas 2013.

Rodina Sea Hawk vycházela z bílé Belfondsovy dcery Ponteba, k níž byl připuštěn Mahmoud. Sea Hawk, syn Herbagera z vytrvalé linie Son-In-Law, už jako dvouletý vyhrál Criterium de Saint-Cloud na dva kilometry, a jako tříletý pak Grand Prix de Saint Cloud na 2500 metrů. Z chovného působení bych ráda zmínila jeho pozapomenutou dceru La Zanzara, druhou z Oaks d'Italia a později mnohonásobnou americkou G1 vítězku i umístěnou; mj. vzácnou vítězku San Juan Capistrano Handicapu na 2800 metrů. Mimo ní dal Sea Hawk klasicky umístěné bílé vytrvalce General Ironside či Scallywag; zásadnější ale byla bílá rodina polosestry Park Appeal jménem Desirable, vítězky Cheveley Park Stakes a třetí z One Thousand Guineas; její dcerou byla vítězka stejného dostihu Shadayid, a vnučkou třetí Bint Shadayid. Sea Hawk, jinak mateřský otec Cadoudala a třetí otec In the Wings, na závěr své kariéry rovněž skončil v Japonsku.

Známým jménem v produkci Mahmouda je vnučka Cap And Bells z bílé Ghazni. Někdejší vítězka Arlington Lassie Stakes se v šedesátých letech stala matkou neporaženého, ale pouze malého vítěze Drone; ten později v chovu přepsal dějiny nejen vnukem Dancing Brave, ale také americkými klasiky Charismatic a Grindstone. Žádný bohužel nepodědil barvu, stejně jako úspěšný plemeník Cherokee Run z dcery Silver Saber, synu Drona. Bělkou byla alespoň slavná Princess Rooney, vnučka Drona po Verbatim - vítězka Kentucky Oaks, Breeders' Cup Distaff a tří dalších G1 dostihů, a šampionka starších klisen 1984.

O osm let mladší polosestrou Drona byla Lady Capulet po Sir Ivorovi, matka vítěze National Stakes G1 El Prado. Toho není třeba příliš představovat - bílý syn Sadler's Wellse, působící v Americe, je však dalším bílým smolařem, když jeho synové Medaglia d'Oro a Kitten's Joy, přední světoví plemeníci, jsou hnědé a ryzé barvy. Bílý je alespoň teprve dvanáctiletý plemeník Paddy O'Prado, třetí v Kentucky Derby za Super Saverem, jehož bílý syn Cherry Wine získal druhé místo v Preakness Stakes 2016 za Nyquistem.

Klisna Mahmoudess byla vítězkou Molly Pitcher Handicapu, pozdějšího G2 dostihu. Byla 4x4 prochovaná na The Tetrarcha, a bílý gen zdědila z obou větví - přes třetího otce The Tetrarcha z výše zmíněné nekomentované rodiny Winsome Way, a přes otce Mahmouda z rodiny Mumtaz Mahal. Mahmoudess dala šest známých hříbat, všechna bílá, takže se nabízí úvaha, že byla homozygotní bělkou. Co se týče hříbat, Heiress byla mnohonásobnou vítězkou ze 137 startů, a Born Rich vítězkou Milady Handicapu a Santa Margarita Handicapu, pozdějších G1 dostihů, v 70 startech; Hope Is Eternal se umístila v Acorn i Prioress Stakes, ovšem "jen" ze čtyřicítky startů. Nejlepším potomkem však byl Promised Land, tvrdý kůň závodící čtyři roky, rival Bold Rulera, Gallant Mana i Round Table, mezi nimiž se dokázal umístit ve Wood Memorialu, a prosadit v Lawrence Realization, San Juan Capistrano Handicapu či Massachusetts Handicapu. V chovu Promised Land rozhodně neprokázal nedostatek talentu, a dal bílého Blue Skyer z ročníku Buckpassera, zapomenutého třetího z Kentucky Derby; dobrým koněm byl i Wise Exchange, vítěz Tremont Stakes ve dvou letech a trialových Flamingo Stakes a Fountain of Youth Stakes ve třech. Wise Exchange byl synem bílé klisny směřující k Royal Minstrel, a má v online databázi podezřelé, téměř stoprocentní množství bílých potomků se dvěma hnědáky a několika nepopsanými koňmi; je tak možné, že byl homozygotním běloušem. Wise Exchange bohužel nebyl dobrým otcem, a z významných koní bílou zdědila pouze pra-pravnučka Exogenous, klasicky umístěná dvojnásobná G1 vítězka, kterou stál život nešťastný pád v paddocku.

Spectacular Bid, databáze Sport-Horse Data

Vrátíme-li se k potomstvu Promised Land, bílou barvu zdědil i kanadský klasik Grey Whiz, a dva zásadní vnukové: méně známý je dnes Jaklin Klugman, třetí z Kentucky Derby za Genuine Risk a dvakrát G1 umístěný. Jeho barvu podědil populární kalifornský milionář a vítěz Hollywood Gold Cupu Sky Jack; Jaklin Klugman však jinak nebyl dobrým plemeníkem. Druhým bílým vnukem Promised Land nebyl nikdo menší než legendární Spectacular Bid, a stejně jako není potřeba tlumočit jeho skvělou kariéru, pak asi ani jeho relativně omezený úspěch v chovu - respektive úspěch podstatně menší, než odpovídal jeho kvalitám. Jeho nejlepší syn, novozélandský G1 producent Spectacular Love, byl ryzákem, a Bite the Bullet s pár australskými G1 vítězi hnědákem; Spectacular Bid se stal úspěšným mateřským otcem, ale zmínku si zaslouží patrně jen Cara Rafaela, bílá vítězka Hollywood Starlet Stakes G1 a sedmkrát G1 umístěná, pozdější matka bohužel hnědého šampiona a úspěšného plemeníka Bernardini. Do schématu níže byl zapsán ještě bílý Exchange Rate, pouze G2 vítězný sprinter a pravnuk Spectacular Bida, který však v chovu dal řadu G1 potomků, jejichž poslední ročník se narodil 2016.

Zajímavostí v barevné produkci Promised Land pak je nejen syn Understanding a jeho černý vnuk Sunday Silence, ale rovněž vnuk Skip Trial, hnědý vítěz dvou edic Gulfstream Park Handicapu G1 a Haskell Invitational G1, vedle řady umístěníSkip Trial dal jako jednoho z mála dobrých potomků Skip Away, kterého mají mnozí jistě ještě v paměti jako skvělého mhononásobného amerického G1 vítěze, trojnásobného šampiona a ve své poslední sezóně Koně roku 1998. Skip Away podědil barvu po Mahmoudovi, kterého se týká tato sekce článku, avšak přes jeho vnuka Iron Ruler, svého času jednoho z předních dvouletků i tříletků Ameriky, který však zřídka dosáhl na úplnou špičku; získal mj. Jerome Handicap a Westchester Handicap. Iron Ruler dal slušnou porci velkých vítězů včetně hnědého klasika Aloma's Ruler, ale není uváděn samostatně, protože mimo Skip Away neměl zásadní vliv; co se týče šampiona samotného, ten v chovu zcela selhal, ačkoliv z bílých dcer, z nichž poslední byly narozené 2011, se ještě můžeme dočkat nejednoho překvapení.

Zmínka o Skip Away se výborně hodí k další větvi bílé vedoucí k Mahmoudovi, či spíše k jeho dceři Silver Fog. Její vnuk Silver Buck získal Whitney a Suburban Handicap, a dvě další G1 umístění; v chovu dal bílého Silver Charm, fenoména pouze o rok mladšího než Skip Away, vítěze Kentucky Derby a Preakness Stakes, který ztratil Trojkorunu o 3/4 délky. O rok později získal řadu vítězství včetně Dubai World Cupu a druhého místa v Breeders' Cup Classic za Awesome Again, přesto se stal šampionem starších Skip Away. Bohužel ani Silver Charm se nestal dobrým plemeníkem, ač jeho barvu dál předal Preachinatthebar.

Další zdroj bílé si našel cestu přes velmi nepravděpodobného hřebce, malého vítěze Boodle. Přes dvě vítězné, ale málo úspěšné klisny bílá barva doputovala k Runaway Groom, hřebci, který v sezóně 1982 ztratil kanadskou trojkorunu druhým místem v Queen's Plate, a v amerických Travers Stakes porazil vítěze všech tří dostihů americké Trojkoruny toho roku. Runaway Groom v chovu dal úspěšné americké bělouše Down the Aisle či Najran, stejně jako nepříliš důležitého plemeníka Wekiva Springs, pátého homozygotního bělouše našeho povídání. Druhý bílý gen pocházel od dcery Native Dancera; sám Wekiva Springs působil v chovu celou první dekádu 21. století, ovšem zatím vynikl jen Turallure, G1 vítěz a druhý z BC Mile, bohužel fatálně zraněný v tréninku.

Z rodiny Silver Fog, zmíněné před Runaway Groomem, pocházel ještě jeden zásadní kůň, a sice vítěz Kentucky Derby Gato Del Sol - jeden ze zmíněných tří klasiků, kteří se stali skalpem Runaway Grooma v Travers. Bohužel pro nás, Gato Del Sol byl zcela zbytečným plemeníkem.

Grey Dawn, databáze Sport-Horse Data

Další rodinou, a to podstatně významnější, se stala Polamia, bílá pokračovatelka slavné americké rodiny Judy O'Grady. Polamia běhala ve Francii, kde se umístila v několika sprintech pozdějšího grupa standardu; v chovu mimo bílé vítězky Poule d'Essai des Pouliches Right Away, báby a přímého zdroje bílé barvy našeho Mill Ponda, a rodiny klasiků Sulamani a Dream Well, založila celý klan bílé barvy. Jeho základem se stal syn Grey Dawn, vítěz Grand Criteria, Prix Morny i Prix de la Salamandre, a později druhý z Poule d'Essai des Poulains; je také jediným koněm, který kdy porazil stájového druha Sea-Birda, právě v Grand Criteriu. Grey Dawn působil v americkém chovu 23 let, a v roce 1990 se stal šampionem amerických plemeníků, což hovoří za vše. Grey Dawn se stal otcem řady předních běloušů, včetně vítězky CCA Oaks a šampionky Christmas Past, třetího z Belmont Stakes Cloudy Dawn a třetího z Preakness Fight Over, šampionky Heavenly Cause, handicapového G1 vítěze a šestého homozygotního bílého plemeníka Swing Till Dawn, bohužel otce ničeho dalšího kromě čtyřnásobného G1 vítěze, bílého Fly Till Dawn; mezi jeho bílými vnuky pak byl vítěz britského St. Leger a druhý z Derby Silver Patriarch. Bílý gen od Grey Dawn však zdědilo několik plemeníků, a prvním byl syn Grey Dawn Vigors, trojnásobný americký handicapový G1 vítěz. Jeho synem byl Green Paradise, kromě vítěze Siberian Express a třetího Mendez jeden z protagonistů bílého trojdoběhu v Poule d'Essai des Poulains 1984; dále Air de Cour, který si s vítězným Mouktarem dal bílý double ve francouzském derby o rok později; klasickým vnukem byl i Free House, rival Silver Charma a umístěný za ním ve všech dostizích americké Trojkoruny 1997, jinak sám trojnásobný G1 vítěz. Free House v duchu takřka rodinné tradice v chovu naprosto selhal, a ještě hůře dopadl Vigorsův pravnuk Kip Deville, vítěz BC Mile 2007 a druhý z edice 2008 za Goldikovou, který přišel o život před zplozením jediného potomka.

Druhým plemeníkem s Vigorsovou krví byl Two Punch, syn Heavenly Cause - klisny, která dala 12 bílých hříbat, a jako pravděpodobná homozygotka zdědila druhý bílý gen z rodiny vycházející od Royal Minstrela. Two Punch byl jen malým stakes vítězem a druhým z listed Swale Stakes, pozdějšího graded dostihu. V chovu Two Punch zrovna nezářil, ale dal známého Smoke Glacken, vítěze Hopeful Stakes G1 a později prověřeného grupového sprintera, z jehož bílých potomků však stojí za zmínku snad jen G1 umístěná milionářka Smok'n Frolic.

Podstatně známějším jménem byl Holy Bull, šampion tříletých a americký Kůň roku 1994, mj. vítěz Futurity Stakes i Travers Stakes. Matka Holy Bulla Sharon Brown pocházela ze dvou bílých rodičů a dala většinu bílých hříbat, ale nade vši pochybnost nebyla homozygotní bělkou; v každém případě její gen pocházel od Mahmouda, kromě třetího otce Grey Dawn i přes Mahmoudova syna The Axe. I Holy Bull byl přinejlepším rozpačitým plemeníkem, přestože dal bílého vítěze Kentucky Derby 2005 Giacomo; o rok později narozený Flashy Bull získal Stephen Foster Handicap G1. Nejlepším potomkem Holy Bulla však byl bílý Macho Uno, narozený 1998, polobratr Awesome Again a trochu nezasloužený šampion dvouletých po vítězství o nos v BC Juvenile, kde jeho soupeř Point Given měl tragicky špatný průběh. Zatímco Point Given navázal titulem Koně roku příští sezónu, Macho Uno nepřekročil G2 úroveň; v chovu nezářil, ale dal vítěze BC Classic Mucho Macho Man a dodnes je aktivním plemeníkem.

The Axe II, databáze Sport-Horse Data

Posledním zásadním bílým "zdrojem" vycházejícím z Mahmouda byl jeho syn The Axe II, pravnuk La Troienne, jenž zahájil kariéru v Británii, mimo jiné vítězstvím v Imperial Produce Stakes; po přesunu do Ameriky se stal mnohonásobným vítězem velkých handicapů, včetně Man o'War Stakes, San Marcos Handicapu, Canadian Championship a mnoha dalších. V chovu se The Axe stal bezpochyby nejúspěšnějším synem Mahmouda, a hned v jeho prvním ročníku se narodila Foggy Note, patrně homozygotní bělka směřující skrz rodinu ke Stefan the Great; jak bylo popsáno výše, z rodiny vyšel Relaunch, Rubiano či Tapit.

The Axe, jinak mateřský otec Caveata, Fabulous Dancer či Green Forest, dal dva bílé plemeníky. Prvním byl Hatchet Man, dvojnásobný americký handicapový G1 vítěz na 2000 metrů. V chovu se stal otcem zapomenutého bělouše Woodchopper, druhého z Kentucky Derby za Pleasant Colony, a mnohem známěji mateřským otcem ryzého vítěze Kentucky Derby Strike the Gold z bílé matky. Druhým byl již zmíněný homozygot Al Hattab, přes matku vnuk Abernanta. Al Hattab byl dobrým dvouletkem i typickým tříletým středotraťařem, který si v řadě úspěšných dotihů připsal vítězství v Hutcheson Stakes, Fountain of Youth Stakes či Monmouth (dnes Haskell) Invitational, a umístění z Florida Derby nebo Wood Memorialu; v Kentucky Derby nestartoval, a v Preakness Stakes 1969 přišel pátý za Majestic Princem. Al Hattab byl otcem Sharon Brown, matky Holy Bulla; dále také Roan Star, vítěze Prix de la Foret ve dvou letech a druhého z Poule d'Essai des Poulains ve třech. Al Hattab bohužel nedal významného syna, ale vítěz Carter Handicapu Pass the Tab, sedmý homozygotní bělouš z dcery Gray Phantoma, bílého vnuka Mahmouda, předal svůj gen vnuku Imperalism, třetímu z Kentucky Derby za Smarty Jonesem; otec hnědého Imperial Hint, dvakrát druhého z BC Sprint, uhynul na jaře 2019. Třetím zásadním počinem Al Hattaba se stal vnuk Black Tie Affair, mnohonásobný graded vítěz, třetí z BC Sprint 1990 a vítěz BC Classic a Kůň roku o rok později. Jeho syn Evening Attire, valach z bílé matky, která pokračovala přes Northern Dancerova syna Northern Jove znovu k Mahmoudovi, získal Jockey Club Gold Cup 2002; pár let po vítězství hnědého Formal Gold ve Woodward Stakes. Black Tie Affair je však zodpovědný za bílý gen irského klasika a úspěšného mladého plemeníka Mastercraftsman, po němž ho zdědil, samozřejmě mezi dalšími, jak vítěz Racing Post Trophy, druhý z Derby a čtvrtý z Arc de Triomphe Kingston Hill, tak skvělá klasička a evropská šampionka roku 2018 Alpha Centauri.

A už zcela závěrem: pokud jsme zmínili Ky Colonela, pak zajímavostí produkce The Axe je bělouš Give Em the Axe, na něhož byla 2x2 prochována klisna Patchy Lassy, matky Racey Remarque a patrně zdroj dnešní generace "strakatých" plnokrevníků.

Schéma: větev Mahmouda

Tím máme dlouhou a veleúspěšnou produkci Mahmouda úspěšně zmapovanou, alespoň co se její skutečně zásadní části týče. Zároveň tak máme zmapované tři ze čtyř pokračovatelů The Tetrarcha: syny Stefana the Great a Tetratemu a dceru Mumtaz Mahal. Zbývá poslední pokračovatelka, Queen Herodias, a já na tomto místě poněkud ušetřím práci sobě i čtenářům. Queen Herodias neměla větší význam, stejně jako její dcera, obskurní vítězka Princess Herodias po Poor Boy. Jejím jediným známým hříbětem je bílý Baytown po vytrvalci Achtoi, druhém z Irish Derby; Baytown sám nutně zdědil barvu po matce, ale kvality po otci, neboť získal double irských Guineas i Derby, třetí místo v irském St. Leger a v Champion Stakes z třetího místa proháněl Fairwaye. Baytown však byl nepochybně vytrvalcem a jeho bílá dcera Kong, stakes vítězka na 1200 metrů, si svou rychlost patrně přinesla ze své rodiny; jen sotva od otce Hainaulta s klasickým pedigree, či děda Black Jester, vítěze St. Leger. Genetika si s rodinou pohrála několikrát, a znovu s hříbaty Kong, kdy Nimbus, hnědák ročníku 1946, vyhrál anglické Derby; Grey Sovereign, bělouš ročníku 1948, pak Nunthorpe Stakes na 1000 metrů. Pokud si čtvrtá větev The Tetrarcha zaslouží pojmenování, pak to není jméno Queen Herodias, ale právě tohoto hřebce, zakladatele neuvěřitelné bílé dynastie, která v dějinách plnokrevníka nemá obdoby.

Poslední díl povídání o bílé barvě proto bude věnován Grey Sovereignovi.