Chovatelský zápisník

Bílí plnokrevníci X.

- slavní čeští bělouši

Autor: Jana Němečková, foto: sporthorse-data.com; publikováno: leden 2020

Protože jsme, kde jsme, tedy na českém webu, co by tato série měla za smysl, kdyby z ní nešlo vyčíst, odkud svou barvu vzali slavní čeští bílí plnokrevníci?

V žádném případě si nekladu nároky na jakkoliv "kompletní" seznam běloušů a například historický plemeník Luk byl vynechán naprosto záměrně - ač pozorný čtenář ho nyní už snadno sám zařadí, když prozradím, že jeho rodina směřovala k nevýznamnému synu plemeníka Le Sancy.

Král českých běloušů Scyris © Jana Němečková

Co se tedy týče alespoň nejznámějších jmen našeho turfu: bílá klasička Librilla a "nevítěz" Velké pardubické Amant Gris, stejně jako výtečný sprinter Paldox a plemeníci Rosensturm, Silver Whistle, Midships a Harlow, získali bílou barvu přes Grey Sovereigna. Ten byl zdrojem bílé i pro výborného Blueridge Dancera, populárního Shamana i klasicky umístěnou Calistegii, ač z jiné větve.

Linamix měl několik možných zdrojů bílého genu, jmenovitě Tetratemu a Mahmouda, a jeho potomky u nás byli například De Roberto, Meandre, Shalimix či Fairlypi.

Yocker a Yokom, populární potomci Yokohamy, si odnesli bílý gen přes Tetratemu, stejně jako někdejší plemeníci Sapo cs a Filippy cs; druhý jmenovaný ho předal jedničkovému vítězi Liftboyovi či klasičce Japě. The Tetrarchovu krev přes Mumtaz Mahal a Mahmouda má jak vítězka Velké pardubické Sixteen, tak její stájový kolega a druhý z Velké Kedon, stejně jako všichni bílí potomci našeho plemeníka Mill Ponda. Rovněž od The Tetrarcha, ale mimo čtyři vyjmenované hlavní větve, si odnesla bílou barvu devítigenerační bílá rodina Shamana. Shamanova prabába Schanze měla bílé oba rodiče, ale zda byla homozygotní klisnou, to není možné zjistit.

Z Native Dancerovy větve se u nás objevila bílá krev Majálese a jeho otce Beneagles, a z ještě o něco vzdálenější větve Isarda II potomci polského Saragana, včetně Česti a Chalcedona. K Isardově synu Belfonds směřuje ještě bílá rodina Sixteen, kam však byl připuštěn ještě bílý Mahmoud.

Poslední slovo bude mít historická větev Rusta, která je, nade vši pochybnost, zodpovědná za bílý gen výjimečného Scyrise.