Chovatelský zápisník

Bílí plnokrevníci VI.

- rozšíření linie Le Samaritain k The Tetrarchovi a Native Dancerovi

Autor: Jana Němečková, foto: sporthorse-data.com; publikováno: leden 2020

Bílou linii od Le Samaritaina nakonec nepřevzal skvělý Isard, ale zmíněný syn Roi Herode, rovněž přední francouzský vytrvalec a druhý z Prix Royal Oak, pocházející z bezprostřední rodiny Bend Ora. V irském chovu strávil bezmála 20 let, ale hned v prvním ročníku dal The Tetrarcha, čímž si patrně zpečetil vlastní osud. Z bílého potomstva je možné zmínit méně významného plemeníka Milesius, stejně jako Precipice Wood, vítěze Ascot Gold Cupu 1970 z bílé rodiny dcery Atheny; v neposlední řadě pak vítěze Prix du Jockey Club a Grand Prix de Paris Strip the Willow, jenž byl vnukem Roi Herode. Zásadní byly i barevné dcery, jmenovitě ryzky - Regal Roman, matku zásadní americké klisny Alcibiades, jejímž synem byl Menow, a Cing a Sept, vítězku Irish Oaks, z jejíž rodiny pochází Secretariat.

Opět naprosto majoritní podíl bílé si "přebral" syn Roi Heroda The Tetrarch. Ne však celý a zlomková část vede přes jeho sestru La Grisette k poměrně překvapivému jménu:

Native Dancer

Native Dancer, databáze Sport-Horse Data

Pro přehlednost uvedu následující minischéma:

Hřebce Native Dancer není jako dostihového koně ani plemeníka potřeba představovat. Legendární Native Dancer se však stal patrně nejsmolnějším bílým hřebcem v celých dějinách: barvu po něm nezdědil ani žádný ze zásadních synů Dan Cupid (otec Sea-Bird), Atan (otec Sharpen Up) ani Raise a Native (otec Mr. Prospectora), ale ani Natalma, matka Northern Dancera. Bílý gen zdědili, v chronologickém pořadí: Dancing Moss, vnuk Native Dancera a šampion argentinských plemeníků, který ji však bohužel nepředal svému synovi Mariache, dalšímu přednímu argentinskému plemeníku; Silver Ghost, syn Mr. Prospectora a předek několika G1 vítězů; dcera Hula Dancer, vítězka One Thousand Guineas a řady předních evropských dostihů; Frost King, zmíněný u Ruritania, přes plemeníka Restless Native, jenž byl předkem řady úspěšných, nikoliv však bílých koní; Native Charger, čtvrtý v Kentucky Derby i Preakness Stakes, a otec bílého vítěze Belmont Stakes High Echelon; Shenanigans, matka legendární černé Ruffian, ale rovněž bílého plemeníka Icecapade; Dancer's Image, diskvalifikovaný vítěz Kentucky Derby; Jig Time a jeho homozygotní bílý syn Darn That Alarm, G1 vítěz, avšak slabý plemeník; a možná rovněž Oguri Cap, heterozygotní syn dvou bílých rodičů, jinak několikanásobný japonský šampion a Kůň roku. Pouze pro úplnost: druhý bílý gen homozygotního Darn That Alarm pocházel od Mahmoudova málo významného vnuka Blazing Count.

Plemeníci Icecapade a Dancer's Image si zaslouží alespoň malou samostatnou zmínku. Úspěšný handicapový vítěz Icecapade se stal slušným plemeníkem, po němž barvu mohla zdědit skvělá Lady's Secret, vítězka BC Distaff, americká šampiona a Kůň roku; Koněm roku byl i syn Izvestia, vítěz kanadské Trojkoruny z roku 1990, kterému se stalo osudným zranění z Rothmans International o rok později. Do třetice byl šampionem i Kurofune, vítěz Japan Cup Dirt a NHK Mile Cupu 2001, později plemeník. Prozatím nejmladším vlivem Icecapade je The Factor, dvojnásobný americký G1 vítěz sezóny 2011 a mladý plemeník. Co se týče Dancer's Image, běloušem byl jeho syn Saritamer, otec evropské šampionky, hnědky Time Charter; a rovněž Godswalk; nikdo z nich však nebyl předním plemeníkem. Na hřebce Native Dancerova významu jde celkově o smutně krátký výčet.

Schéma: bílá větev Native Dancer

Jak už bylo řečeno, většinu bílé dynastie obstaral někdo jiný:

The Tetrarch

The Tetrarch, databáze Sport-Horse Data

Neuvěřitelně "flekatý" bělouš, díky svému raritnímu zbarvení známý daleko za hranice plnokrevné říše. The Tetrarch zůstal brilantním, neporaženým a s výjimkou nešťastného startu též neohroženým dvouletkem; později už pro zranění nestartoval a nebyl testován na delších distancích, což přispělo k rozpakům nad jeho potomstvem, které obsahovalo brilantní sprintery i vítěze St. Legeru; stojí však za zmínku, že poodobné rozpolcení provázelo celou linii. Od The Tetrarcha dále už se však budeme především věnovat spíše bílému vlivu než celkovým úspěchům.

Vliv The Tetrarcha můžeme opět rozdělit do čtyř směrů: synů Stefan the Great a Tetratema, a dcer Queen Herodias a Mumtaz Mahal. V závěru článku si představíme vliv obou synů:

Stefan the Great

Stejně jako jeho otec byl neporaženým dvouletkem a vítězem Middle Park Stakes; v Two Thousand Guineas se zranil a odešel do chovu. "Civilně" se stal mateřským otcem pravých bratrů Blue Peter a Full Sail, a třetím otcem Count Fleet. Jeho bílý vliv přenesly tři dcery: Czarina, dcera dvou bílých rodičů s genem Grey Plume, k již probranému Djebe a Ruritania. Czarina mohla a nemusela být homozygotem; má uvedenou jedinou bílou dceru, a tak těžko říci, čí gen dál pokračoval. Druhá dcera Portree, matka klasicky umístěné Hyndford Bridge, dala hřebce Portlaw po Beresford, vítěze Middle Park Stakes a kilometrových Nunthorpe Stakes. I Portlaw byl úspěšným plemeníkem, mateřským otcem hřebců Sing Sing a Pall Mall či argentinského šampiona plemeníků The Yuvaraj; zanechal řadu úspěšných bílých dcer, ale žádná z nich svůj vliv nepředala dalšímu významnému potomku.

Tapit, databáze Sport-Horse Data

Třetí zásadní dcerou Stefana the Great byla už v Americe narozená Silver Beauty, veleúspěšná klisna, jež se sama proslavila jako bába nejlepšího Citationova syna, klasika Fabiuse. Její neuvěřitelná bílá rodina časem narostla na devět generací, a její součástí se stala Foggy Note, jejímž druhým bílým rodičem byl Mahmoudův syn The Axe; během tří desetiletí pak rodina dala čtyři zásadní plemeníky. Nejstarším byl Relaunch, preferovaně handicapový mílař a G1 umístěný soupeř koní kalibru John Henry a Spectacular Bid. V chovu byl Relaunch vynikajícím, ale opět smolným plemeníkem: byl otcem výborných, ale hnědých hřebců Skywalker a Honour And Glory; mateřským otcem City Zipa a Ghostzappera, a třetím otce Koně roku Point Given, dvou ryzáků a hnědáka. Bílá vítězka Breeders' Cupu One Dreamer v chovu zklamala, a excelentní trávař With Anticipation byl valachem. Pohádkový G1 bělouš Waquoit se stal plemeníkem, ale s jeho dcerou Halo America a G1 umístěným vnukem Marino Marini jeho vliv prozatím vymizel. Úspěšným plemeníkem v Kalifornii byl oslnivě rychlý Cee's Tizzy, ale jeho syn Tiznow, Kůň roku a americký fenomén přelomu tisíciletí, je tmavým hnědákem.

Jedenáct let po Relaunchovi se z jeho polosestry narodil Rubiano, trojnásobný G1 vítěz a šampion amerických sprinterů 1992. Krev Rubiana je prozatím stále poměrně mladá, nicméně jak vnučka Take Charge Lady, kentucká chovná klisna roku, tak vnuk War Front, jeden z nejžádanějších světových plemeníků, byli hnědáky. Téměř programově po dalších devíti letech dala polosetra Rubiana dalšího hřebce, jehož ovšem není třeba představovat, fenomenálního Tapita. Jeho klasičtí vítězové Tonalist a Untapable, stejně jako Tapizar, otec Monomoy Girl, jsou "barevní"; za bílou stranu se v budoucnu budou bít Frosted, Creator či Unique Bella.

Schéma větve Stefan the Great

Tetratema

Tetratema, databáze Sport-Horse Data

Tetratema byl pravým synem svého otce. Nebyl neporažený, ale prohrával zřídka; byl skvělým dvouletkem, vítězem Two Thousand Guineas ve třech letech a špičkovým sprinterem ve čtyřech. Byl britským šampionem plemeníků 1929, otcem pětinásobného japonského šampiona plemeníků Theft, mateřským otcem klasika a významného plemeníka Big Game, třetím otcem Chamossaire a čtvrtým otcem Luthiera, a mimoto také zakladatelem krátké linie Bacteriophage - Teleferique - Alizier. Co se týče bílého vlivu, rozdělili si ho mezi sebe opět čtyři potomci.

Royal Minstrel se jako tříletý umístil v Two Thousand Guineas a zvítězil v St. James's Palace Stakes; v Eclipse Stakes skončil druhý mezi Fairwayem a výbornou klasičkou Book Law. Jako čtyřletý pak dokázal nejen Fairwaye ve stejném dostihu na 2000 metrů porazit, ale také přijít druhý v o polovinu kratších Nunthorpe Stakes. Jako plemeník byl poslán do Ameriky, kde z rodin jeho dcer vzešli plemeníci The Rhymer, Sword Dancer a Silent Screen. Dále se Royal Minstrelovi dostalo jisté proslulosti jako mateřskému otci Ky Colonela, jednoho ze známých údajných sabino plnokrevníků s bílými skvrnami na břiše. Co se týče bílé barvy, ta přes bílou rodinu doputovala k Wise Exchange, někdejšímu přednímu americkému dvouletku i tříletku během období klasických trialů; jeho bílou barvu bohužel nezdědil pra-pravnuk Curlin, ale nešťastně uhynulá G1 vítězka Exogenous. Druhý vliv pak vedl přes málo významného First Fiddle k bílé japonské hřebčí linii, vrcholící klasikem Mejiro McQueen, mateřským otcem vítěze japonské Trojkoruny Orfevre a šampiona Gold Ship.

Z produkce Royal Minstrel musím zmínit ještě dvě klisny neuvedené ve schématu. Jde o Singing Witch, zakladatelku pětigenerační bílé rodiny, která dovedla ke Carlottě Marii po bílém Caro; jejím synem byl Maria's Mon, otec vítěze Kentucky Derby Monarchose, ovšem jinak bohužel nejde o nikterak významný vliv. Druhou zmínku si bohatě zaslouží Indian Skimmer, klisna z rovněž pětigenerační rodiny Royal Minstrelovy dcery Drowsy, v úvodu kariéry vítězka Prix de Diane a Prix Saint Alary, která později v kariéře získala Champion Stakes a Prix d'Ispahan; v Eclipse Stakes přišla třetí za Nashwanem, a v BC Turf za výborným Američanem Great Communicator.

Royal Minstrel, databáze Sport-Horse Data

Ještě slabší vliv měl nakonec Mr. Jinks, o rok mladší vítěz Two Thousand Guineas a St. James's Palace Stakes, někdejší dvouletý ultrasprinter. Mr. Jinks nebyl podle současných měřítek příliš úspěšným hřebcem, a jeho stopy vedou jen k Hard Sauce či Tap On Wood, v lepším případě Acatenango a High Top. Bílý vliv mezi potomstvem byl bohužel zcela zanedbatelný.

Zbývají dvě klisny ročníku 1930, Myrobella a Una. Prvně jmenovaná byla zakladatelkou šestigenerační bílé rodiny, jež vyvrcholila homozygotním běloušem Linamix, šampionem francouzských plemeníků 1998 a 2004; klisna Mona, která byla jeho prabábou, byla opět dcerou bílého hřebce, a my se k Linamixovi opět brzy dostaneme. Vliv Uny se ubíral zcela jiným směrem, když v pokročilém věku 17 let dala bělouše Palestine, opět předního dvouletka a vítěze Two Thousand Guineas, St. James's Palace Stakes i Sussex Stakes. Jako plemeníka jej nejvíce proslavil klasik a vynikající mílař, bohužel hnědý zakladatel krátké hřebčí linie Pall Mall; ryzák Pakistan se pro změnu stal trojnásobným šampionem novozélandských plemeníků, zatímco hnědý pravnuk Symboli Rudolf získal japonskou Trojkorunu. Běloušem byl jeho syn Pentathlon, v Británii narozená sprinterská pýcha Německa konce 60. let a vítěz Prix de l'Abbaye de Longchamp; jeho vliv však zůstal lokální. Štafetu Palestine tak převzal, a to nepříliš razantně, už jen vnuk Silver Shark, spolehlivý francouzský sprinter až středotraťař a vítěz Prix du Moulin de Longchamp v daleko největším úspěchu své kariéry. V chovu však nepřekročil svůj stín, a mimo rezavého vnuka Carroll House, vítěze Prix de l'Arc de Triomphe, je spíše zajímavostí bílá matka Oguri Cap, heterozygotního syna dvou bílých rodičů, který byl zmíněn u Native Dancera.

K vlivu Palestine patřil i bělouš Habat ze stejné rodiny, od nějž podědila bílý gen naše Yokohama; třetím a nejzásadnějším plemeníkem v rodině byl Kalamoun, bohužel heterozygotní bělouš po homozygotním Zeddaaanovi z bílé matky. O Kalamounovi rovněž ještě bude řeč, stejně jako o Spectacular Bid, který byl doplněn do schématu až dodatečně jako pátá větev.

Schéma větve Tetratema

Pokud jsem v počátcích této série zmínila důležitost klisen při šíření bílého genu mezi bílými plemeníky, pak pro dcery The Tetrarcha to platí několikanásobně. Jak Mumtaz Mahal, jíž je věnován příští díl, tak Queen Herodias byly klíčovými články mezi The Tetrarchem a moderními bílými plemeníky.