Chovatelský zápisník

Sidney (GER)

- největší úspěchy rodiny

Autor: Jana Němečková, publikováno: říjen 2019

Rodina Sidney dala českému turfu několik výjimečných koní. V prvé řadě to byl trojkorunovaný Symbol počátkem padesátých let a výtečný Silver v druhé polovině let šedesátých; o další desetiletí později rodina dala Spartu, aktérku nezapomenutelného Derby-souboje s Valdajem, kde ji porážka o pouhý nos připravila o čtyři klasická vítězství.

Čtyři klasické úspěchy však posbírala i její matka Siesta, byť ve vítězství proměnila pouze St. Leger. Už pozapomenutými dvojnásobnými klasiky byli rovněž potomci Sidney Svatava s Lianem, a později v další generaci Siena se Sudanem. Klasická éra rodiny zvolna končila v 80. letech, s vítězkou St. Legeru Strelou a umístěnými klisnami Slavia, Silistra a hřebcem Severino; zcela posledním zásahem pak bylo třetí místo Subvence, klisny z šesté generace rodiny Sidney, v Oaks 1992.

Kromě klasických úspěchů měla rodina talent i na produkci dvouletých, a zimními favority se stali hned přímí potomci Sidney Silák a Sinaj; později je následovali Silverův polobratr Silvaner, vnuk Sinaje Siráno či Spartina polosestra Sulejka.

Největší úspěchy rodiny