Chovatelský zápisník

Sidney (GER)

nar. 1941, Alchimist - Silvern Isle, Silver

Autor: Jana Němečková, původní text: Eva Holubcová; publikováno: říjen 2019

Klisna Sidney (ex Silberpappel) se narodila roku 1941 v něm. hřebčíně Graditz, odkud byla koupena v r. 1942. Po importu k nám absolvovala vynikající kariéru ve dvou letech, když zde získala jak Gerschův memoriál a Cenu zimního favorita, ale jako tříletá vyběhla pouze jednou a bez výsledku. Celkem ze sedmi startů získala 4 vítězství a jedno druhé i třetí místo. Celkem vydělala 275 tisíc protektorátních korun. Do napajedelského chovu přišla až v r. 1950; předtím působila v soukromném chovu Bohumila Nerada, kde se také narodila derby-vítězka Svatava.

"Byla to klisna velkého rámce, s výškou kohoutku 175cm (páskovou), s relativně lehčí kostrou, se zvláštní, uzší, delší hlavou, nízko nasazeným krkem, plošším, ale hlubokým hrudníkem a strmějším předním postojem. Vynikala neobyčejnou individuální potencí, neboť všechno potomstvo je jí velmi podobné a její typické tvary a bohužel i vady prorážejí i v dalších generacích."

Sidney patřila k nejúspěšnějším matkám v historii našeho chovu, ale ani ji neminula jatka, kam byla odvezena 21. října roku 1963 jako dvaadvacetiletá.

Schéma rodiny