Chovatelský zápisník

Best In Show (USA)

nar. 1965, Traffic Judge - Stolen Hour, Mr. Busher

Autor: Jana Němečková, publikováno: říjen 2019

Traffic Judge
USA, 1952
Alibhai
GB, 1938
Hyperion
GB, 1930
Gainsborough GB, 1915
Selene GB, 1919
Teresina
GB, 1920
Tracery USA, 1909
Blue Tit IRE, 1908
Traffic Court
USA, 1938
Discovery
USA, 1931
Display USA, 1923
Ariadne USA, 1926
Traffic
USA, 1923
Broomstick USA, 1901
Traverse GB, 1915
Stolen Hour
USA, 1953
Mr. Busher
USA, 1946
War Admiral
USA, 1934
Man o'War USA, 1917
Brushup USA, 1929
Baby League
USA, 1935
Bubbling Over USA, 1923
La Troienne FR, 1926
Late Date
USA, 1929
Hourless
GB, 1914
Negofol FR, 1906
Hour Glass USA, 1909
Herd Girl
USA, 1917
Colin USA, 1905
Torpenhow GB, 1910

Ryzka Best In Show patří k těm, na které by si coby zakladatelky dynastií vsadil jen málokdo. Její matka Stolen Hour dala řadu několikanásobných vítězů a poměrně tvrdých koní s mnoha desítkami startů, ovšem kvalita trošku pokulhávala. Největšími úspěchy bylo stakes umístění prvorozené Reckless Driver, a malé stakes vítězství a několik trialových umístění provorozeného syna Journalist. Best In Show se z rodiny vyšvihla nejvýše, když v Comely Stakes, pozdějším stabilním G3 dostihu, porazila prověřné přední klisny Heartland a Gay Mateldu, což bylo jedno z pěti vítězství ze sedmadvaceti startů.

Ani chovatelské začátky rodiny nevypadaly nejlépe. Prvorozená dcera Sex Appeal po Buckpasser se na dráze vůbec neukázala. Prvorozený syn Top Thespian zaběhl 99 startů, a o výdělcích radši nemluvit. Druhá dcera Star of Bagdad získala jedno vítězství, a 4 tisíce dolarů... Když Malinowski, čtvrté hříbě Best In Show po Sir Ivorovi, přišel druhý v Dewhurst Stakes G1 za vynikajícím Wollow, byla to z pohledu celé rodiny senzace. Čert ví, kde se zlomila přízeň dostihových bohů a proč, ale po Malinowském, mimochodem dvouletém šampionu Irska, očividně vzali celou rodinu na milost.

O pouhé dva roky později se objevil Try My Best, vnuk Best In Show z prvorozené Sex Appeal. Ten už Dewhurst Stakes získal - sice jen nad šikovným Sexton Blake, ale historický titul šampiona dvouletých obou ostrovních zemí už mu nikdo nevezme. Try My Best se později stal rovněž šampionem plemeníků, a zakladatelem jedné z momentálně nejprogresivnějších větví linie Northern Dancer, z níž pochází někdejší senzační mladý plemeník Dark Angel.

Dalším dobrým dvouletkem byl pravý bratr Malinowského Gielgud, britský G2 vítěz ročníku 1980, a v roce 1982 zazářila jejich polosestra Blush With Pride, vítězka Kentucky Oaks a přední americká tříletka. Ročník 1984 pak přinesl El Gran Senora, pravého bratra Try My Best a někdejšího G1 dvouletka, v tříleté sezóně pak vítěze Two Thousand Guineas a irského Derby, a druhého z Derby Stakes za Secretem. I El Gran Senor se stal relativně vlivným plemeníkem, zejména skrze vnuky Grand Slam a Indygo Shiner; klenotem v jeho produkci ale byla Toussaud, matka čtyř G1 koní včetně plemeníků Chester House a Empire Maker. Pokud by však vrátíme k dostihovým úspěchům, pak pokud by pozornost rodině nezajistila tato série vítězů z let 1975 - 1983, tak pak už asi nic.

Sex Appeal se tedy ukázala výtečnou matkou, ale v produkci Best In Show nebyla zdaleka jedinou. Klenoty se ukázalo být i trio pravých sester po Sir Ivor: Minnie Hauk, Show Lady a Monroe, a zahanbit se nenechala ani Američanka Blush With Pride. Společně se těchto pět dcer Best In Show postaralo o další rozkvět rodiny koncem 90. let, kdy přišel excelentní evropský mílař a vítěz BC Mile 1997 Spinning World, výborný evropský dvouletek téže sezóny Xaar, v roce 2001 ve Francii klasicky umístěný a později výtečný americký trávař Denon, vítěz BC Mile 2002 Domedriver a jím poražený kanadský G1 vítěz Good Journey, americký šampion sprinterů 2003 Aldebaran, vítěz Belmont Stakes roku 2006 Jazil a jeho o rok starší polosestra a famózní klasička Rags to Riches, nebo čtyřnásobná evropská G1 vítězka sezóny 2007 Peeping Fawn. V posledním desetiletí se pak objevily americká šampionka sezóny 2014 Close Hatches, spolehlivý americký handicapový kůň a druhý z BC Classic 2015 za American Pharoah Effinex, vítězka japonské Trojkoruny klisen 2018 Almond Eye, a dokonce trio letošních klasiků War of Will a Tacitus ve Státech, a Logician v Británii.

Dostihové kvality však tvoří jen část současné slávy rodiny Best In Show. Tou druhou a z komerčního hlediska podstatně více významnou je právě produkce plemeníků, jak už bylo naznačeno. Mimo Try My Best (otec Last Tycoon a větev Waajib - Royal Applause - Acclamation - Dark Angel), El Gran Senor (děd Grand Slam, Chester House, Empire Maker), Xaar (děd Harzanda) a Spinning World (otec novozélandského šampiona plemeníků Thorn Park) sem patří i úspěšní australští plemeníci Umatilla a Al Maher, a především australská legenda a několikanásobný šampion plemeník Redoute's Choice. Dalšími jmény pak jsou polobratři Cityscape a Bated Breath, italský plemeník Blu Air Force, v Německu působící Saddex, Ir Thewayyouare, Jihoafričan Pathfork či mladý Australan Shoals.

Kořeny rodiny

Alespoň krátkou poznámku si zaslouží dřívější generace rodiny. Čvrtou matkou Best In Show byla klisna Torpenhow, jejíž vnučka v jiné větvi Firetop proslula jako bába plemeníka Free America a dvojnásobné šampionky Doubledogdare. Polosestra Doubledogdare po Menow jménem Flaring Top dala kanadskou klasičku Flaming Page, pozdější matku fenomenálního Nijinského a bábu The Minstrela. Ještě dále do historie rodina sahá ke klisně Genuine, prabábě úspěšného plemeníka Sweeper II (narozen ve Francii po Broomstick), a Agnes Wickfield, bábě dvojnásobného francouzského klasického vítěze z roku 1872 Revigny.

Schéma rodiny