Chovatelský zápisník

Italské rodiny

Autor: Jana Němečková; publikováno: 24. listopad 2022

Italské rodiny, zejména z tesiovské a poválečné éry, zanechaly výraznou stopu na středoevropském chovu. Nelze nezmínit německé rodiny Nereide a Nanon, směřující k italské Catnip, stejně jako řadu význačných polských rodin. Hřebci z italských rodin jako Donatello, Nearco a Ribot navíc výrazně ovlivnili celosvětový chov. Italské rodiny tak považujeme nejen za nezbytné, ale i velmi zajímavé čtení.

Významné italské dostihy

Pro přehled o významných italských dostizích odkážu na Wikipedii. Tady stručně zmíním uváděné klasické dostihy: Velká jarní cena - Premio Parioli, Jarní cena klisen - Premio Regina Elena, Derby - Derby Italiano, Oaks - Oaks d'Italia, St. Leger - St. Leger Italiano.

Tolbooth (GB), 1929

Zakladatelka rodiny Tolbooth byla importována do Itálie v roce 1932 jako nestartovavší tříletá. Měla excelentní původ: jejím otcem byl Buchan, "jen" umístěný ve všech třech klasikách, ale vítěz Champion Stakes a dvou ročníků Eclipse Stakes; matkou byla Popingaol, nositelka nejmodřejší možné plnokrevné krve Loweovy rodiny 1. Její prabába Chelandry byla klasickou vítězkou a rivalkou Cyllene a Galtee Mora; z bezprostřední slavné rodiny Ellen Horde - Paradigm - Paraffin - Illuminata - Chelandry - pocházel nespočet slavných jmen jako Bend Or, Lord Lyon, Ladas, Neil Gow, Cicero nebo Saucy Sue. Sama Tolbooth byla pravou sestrou druhé z Guineas, Oaks a vítězky St. Leger Book Law, polosestrou vítězky Oaks Pogrom, třetího z Derby za Bahramem Field Trial a dvakrát klasicky umístěné Miss Gadabout. Další pravá sestra Book Debt dala Pay Up, který v Guineas porazil Mahmouda. Původ Tolbooth byl tedy bez přehánění fantastický.

Osud rodiny v Itálii však není zcela jasný, včetně toho, kdo Tolbooth dovezl. Ta zanechala nejméně pět dcer, z nichž některé se patrně vrátily do Británie; Torero byl prodán do USA a pokračovatelka Talma měla být v chovu G. Mantovaniho. Tady dala nejen derbyvítěze Traghetta, ale i Tartanu, která založila úspěšnou polskou rodinu.

Na tomto místě zmiňme také oba plemeníky rodiny, kdy Trau dal Mantovanimu vítěze Derby Italiano Leon de San Marco; jinak však šlo o hřebce, kterého v Gran Criteriu i Premio Parioli pobily Tesiovy arcirivalky Astolfina s Trevisanou. Trau byl také otcem Caroley, jejíž polská rodina je zpracována zde na webu.

Traghetto se osvědčil lépe, dal vítěze Derby Italiano Zamoretto a Rio Marin, přičemž druhý jmenovaný byl sám klasickým otcem; do dějin ho pak zapsal syn Nuccio, vítěz Prix de l'Arc de Triomphe a francouzský plemeník. Jeho největším počinem byla dcera Nucciolina, pokračovatelka rodiny Mumtaz Mahal a spojující článek se skvělou bílou rodinou Alruccaby, k níž nejnověji patří letošní vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Alpinista.

Důležitější je však zmínka, že bez ohledu na Traghetta a řadu klasicky úspěšných klisen rodina v Itálii prakticky vymizela. Poslední ojedinělé velké úspěchy zaznamenala v raných 70. a 80. letech; v Itálii snad měla přežívat s větví Trepalade - Trine až do 21. století ke klisně Nina Corteccia, nar. 2003 po Dr. Devious, ale jde o těžko ověřitelné informace. Zmíněnou polskou rodinu Tartany lze považovat za jedinou aktivní větev rodiny Tolbooth.