Chovatelský zápisník

Japonské rodiny

Autor: Jana Němečková

Japonský chov se v posledních dekádách těší velké mezinárodní pozornosti. V především zahraničních původech často zapadá fakt, že Japonci stále drží a využívají některé vlastní historické rodiny. Jejich přehled, byť bez bližších komentářů, budeme průběžně přinášet a aktualizovat.

Japonské dostihy

Velká jarní cena - Satsuki Sho, Jarní cena klisen - Oka Sho, Derby - Tokyo Yushun, Oaks - Yushun Himba, St. Leger - Kikuka Sho, "St. Leger klisen" - Shuka Sho. Hanshin Sansai / Asahi Hai Sansai Stakes je největší dostih dvouletých; ostatní velké srovnávací dostihy.

Beautiful Dreamer (GB), 1903

Beautiful Dreamer patří mezi nejstarší dohledatelné japonské rodiny. Vynikl především Shinzan, historický vítěz japonské Trojkoruny a člen japonské Síně slávy. Dalšími známými jmény jsou klasikové Meiji Hikari, Hakuryo či vyniající matka O Matsukaze. V roce 2011 zaujala svými výkony Whale Capture a rodina je v japonském chovu i nadále aktivní: nejmladším výrazným členem je hnědák Yashamaru po Kizuna, nar. 2017, Gr.2 umístěný v sezóně 2022.

Clear Amber (USA), 1967

Mladá a nepříliš rozvětvená rodina dala japonskému chovu úspěšné plemeníky Amber Shadai a Sakura Bakushin O. V roce 2011 měla šampiona dvouletých Alfredo a v roce 2020 Gr.2 umístěného Sun Appleton.

Amber Shadai a Sakura Bakushin O, foto link Sporthorse Data