Chovatelský zápisník

Mumtaz Mahal

nar. 1921, The Tetrarch - Lady Josephine, Sundridge

Autor: Jana Němečková, publikováno: říjen 2019; aktualizace: listopad 2022

The Tetrarch
IRE, 1911
Roi Herode
FR, 1904
Le Samaritain
FR, 1895
Le Sancy FR, 1884
Clementina GB, 1880
Roxelane
GB, 1889
War Dance FR, 1887
Rose of York GB, 1880
Vahren
GB, 1897
Bona Vista
GB, 1889
Bend Or GB, 1877
Vista GB, 1879
Castania
GB, 1889
Hagioscope GB, 1878
Rose Garden GB, 1878
Lady Josephine
GB, 1912
Sundridge
GB, 1898
Amphion
GB, 1886
Rosebery GB, 1872
Suicide GB, 1876
Sierra
GB, 1889
Springfield GB, 1873
Sanda GB, 1878
Americus Girl
IRE, 1905
Americus
USA, 1892
Emperor of Norfolk USA, 1885
Clara D USA, 1875
Palotta
IRE, 1893
Gallinule GB, 1884
Maid of Kilcreene IRE, 1884

Rodina Mumtaz Mahal je jedním z největších pojmů plnokrevného chovu a takřka synonymem výjimečných kvalit. Prokázal je už otec Mumtaz Mahal, The Tetrarch, neporažený bělouš s unikátním zbarvením, které mu vysloužilo přezdívku "Tečkovaný zázrak." Mumtaz Mahal se "potatila" dokonale: od stejného typu bílých skvrn na srsti, přes veleúspěšnou kariéru, až po přezdívku. Ta její ovšem byla daleko údernější: "Létající klisna."

Poněkud opomenutá v tomto příběhu zůstává matka Mumtaz Mahal, Lady Josephine, a především její druhá dcera, Lady Juror po Son-In-Law. Ta založila vlastní, nesmírně silnou větev rodiny s řadou významných plemeníků, a obojí si zaslouží bližší rozebrání v samostatném profilu.

Mumtaz Mahal byla rovněž výtečnou dvouletkou a získala řadu předních dostihů vč. Champagne Stakes nebo National Breeders' Produce Stakes, stihla ustanovit traťový rekord v Newmarketu a nakonec i utrpět první porážku své kariéry na blátě v Imperial Produce Stakes od pramálo významného Arcade. Jako tříletá slušně prostála mílové Guineas, ale už nestačila v Coronation Stakes, které získala pozdější oaksistka Straitlace; po návratu na kratší distance excelovala a kariéru završila vítězstvím ve špičkových Nunthorpe Stakes na 1000 metrů. V chovu Mumtaz Mahal rozhodně nezklamala: dala klasicky umístěné syny Mirza a Badruddin, a přededvším tři dcery, které změnily dějiny plnokrevného chovu.

Dcery Mumtaz Mahal

Blenheim
GB, 1927
Blandford
IRE, 1919
Swynford GB, 1907
Blanche IRE, 1912
Malva
GB, 1919
Charles O'Malley IRE, 1907
Wild Arum GB, 1911
Mah Mahal
GB, 1928
Gainsborough
GB, 1915
Bayardo GB, 1906
Rosedrop GB, 1907
Mumtaz Mahal
GB, 1921
The Tetrarch IRE, 1911
Lady Josephine GB, 1912

Nejstarší dcerou byla bělka Mah Mahal, a hned jejím druhým hříbětem byl Mahmoud, vítěz anglického Derby 1936 v rekordu dostihu a nesmírně talentovaný hřebec umístěný v obou zbývajících dostizích anglické Trojkoruny. Mahmoud byl po čtyřech sezónách v chovu Aga Khana prodán do Spojených států, kde se stal uznávaným šampionem plemeníků 1946, ale jeho nepopsatelně obrovský význam pro chov zůstává dodnes plně nedoceněn. Mahmoud byl excelentním mateřským otcem, a z rodin jeho dcer jen v prvních generacích vzešli, chronologicky řazeno, plemeníci Claro, Your Host, Daumier, Determine, Gallant Man, Promised Land , Misty Flight, Midsummer Night, Sunrise Flight, Sanctus, Northern Dancer, Pia Star, Roan Rocket, Bold Lad (USA), Grey Dawn, Graustark, Silver Shark, Successor, Iron Ruler, T.V. Commercial, What a Pleasure, Drone, Good Manners, Majestic Prince, Faraway Son, His Majesty, Crowned Prince, Halo, Our Native, Cannonade, Liloy, Arctic Tern, Affirmed, Sovereign Dancer, Silver Buck, Wild Again, Baillamont, Notebook, Danehill, With Approval, Machiavellian, El Prado a Touch Gold. Všichni jsou minimálně známými jmény, která se ještě rozrostou, pokud připočteme vliv Mahmoudových synů: krev Flushinga nese Tiznow, Mehrali byl dědem Hawaii, Mount Marcy dědem Avatara a především, Mr. Trouble dědem Sir Ivora. Další syn Cohoes je předkem Rahyho, Singspiela, Devil's Bag či Saint Ballado, a výborný The Axe dědem Relaunche, Green Forest a Caveata. Na dovršení všeho, málo známý vnuk Mahmouda jménem Fastnet Rock je pradědem Ile de Bourbon, Dunce dědem Cutlass a Tom Cat pradědem Hennessyho; pravnuk Sunrise Flight je dědem Pleasant Colony a další pravnuk Lucky Mel pradědem Unbridled's Songa. Obrovské množství vlivných plemeníků, která právě byla vyjmenováno, nepotřebuje komentář, a bez diskuzí dělá Mahmouda jedním z nejvlivnějších hřebců 20. století.

Pokud se však vrátíme k rodině samotné, pak Mahmouda o deset let později následoval výtečný dostihový kůň Migoli, druhý z Derby a vítěz Prix de L'Arc de Triomphe, a o dalších 12 let později přišla Petite Etoile, další téměř neporažená famózní bělka - vítězka One Thousand Guineas, Oaks, Champion Stakes, Coronation Cupu a řady dalších předních dostihů. Do budoucna se větev Mah Mahal postarala o třídové klasiky Alamshara či Zarkavu, nebo dcery a vnučky klisny Alruccaba, které se na přelomu tisíciletí ukázaly být jedním z pokladů evropského chovu.

Hnědka Mumtaz Begum, druhá dcera Mumtaz Mahal a malá vítězka ve dvou letech, byla vůbec nejúspěšnější matkou počátků rodiny. Dala pět pokračovatelek, a zásadně se podílela na boomu rodiny ve čtyřicátých letech. Ten nezahájil nikdo jiný, než Nasrullah. Brilantní, ale příliš temperamentní hřebec přišel čtvrtý v Guineas, třetí v Derby a založil fundamentální hřebčí linii druhé poloviny 20. století, jež má na webu vlastní profil. Nasrullah byl klasikem ročníku 1943 a hned ročník 1945 přinesl jeho tříčtvrtečního bratra Royal Charger z první dcery Mumtaz Begum jménem Sun Princess, hřebce umístěného v Guineas a talentovaného mílaře i sprintera. Rovněž Royal Charger se stal zásadním plemeníkem a především otcem Turn-To, jehož hřebčí linie nejen žije, ale sbírá dech k dalšímu rozvoji, jak bude mnohokrát detailně zmíněno v analýze hřebčích linií sezóny 2018.

Owen Tudor
GB, 1938
Hyperion
GB, 1930
Gainsborough GB, 1915
Selene GB, 1919
Mary Tudor
FR, 1931
Pharos GB, 1920
Anna Bolena FR, 1920
Rustom Mahal
FR, 1934
Rustom Pasha
GB, 1927
Son-In-Law GB, 1911
Cos GB, 1920
Mumtaz Mahal
GB, 1921
The Tetrarch IRE, 1911
Lady Josephine GB, 1912

Klasický ročník 1947 přinesl výše zmíněného Migoliho, a my na tomto místě uděláme odbočku k třetí dceři Mumtaz Mahal, bělce jménem Rustom Mahal. Ta dala jen několik hříbat, ale byl mezi nimi bělouš Abernant, čtvrtý z kvarteta hvězd 40. let. Abernant byl brilantní dvouletek a později ryzí sprinter, ač se, zcela v rámci kvalit rodiny, zvládl umístit druhý v Two Thousand Guineas. Jeho skutečná parketa ale ležela mezi tisíci a dvanácti sty metry, a Abernant jako čtyřletý odešel z dráhy nejen s obřím Timeformem 142, ale také hodnocením svého trenéra, že už nezbylo nic, co by ještě měl vyhrát.

Migoli byl úspěšným plemeníkem a jeho krev nesli syn Gallant Man i plemeníci Law Society či Cadeaux Genereux. Abernant měl obtížnější pozici jako ryzí sprinter, ale přesto se stal předkem bezpočtu velkých vítězů, dědem plemeníků Al Hattab (sám děd Holy Bulla, mimo jiné), Derring-Do (otec High Top, děd Top Ville), Welsh Saint či Thatching, a předkem plemeníků Bellypha či Linamix. S ním ovšem skončila větší sláva větve Rustom Mahal a větev Mah Mahal máme popsanou výše, a tak se pojďme věnovat zbytku větve Mumtaz Begum po úspěších Nasrullaha a Royal Chargera.

Jak bylo zmíněno, Nasrullah měl pět vlivných polosester. Sun Princess kromě Royal Chargera dala Tessu Gillian, z níž vychází slavná novozélandská rodina Klairessy. Ta byla, pro svou extrémní úspěšnost i geografickou separaci od zbytku rodiny, zpracována v samostatném profilu, nicméně zmínku si rozhodně zaslouží plemeník Octagonal, otec fenomenálního Lonhra. Evropská větev rodiny pak dala nejen klasičku On the House, ale především nedávno excelentního Cracksmana. Hvězdou větve Dodoma byl Shergar, jehož netřeba dále představovat; totéž v menším měřítku platí o šampionu Risen Star, nejlepším synovi Secretariata, který byl ozdobou produkce málo známé větve Bibibeg. Rivaz, čtvrtá v pořadí, se proslavila francouzským klasikem Kalamounem, jedním z pokračovatelů slavné bílé linie Grey Sovereign, a nedávno výbornou Mandeshou. A konečně poslední Malindi dala vítězku klisní Trojkoruny Oh So Sharp, a v pozapomenuté americké větvi brilantního, ale předčasně uhynulého šampiona Left Bank.

Schéma nejslavnějších koní rodiny

I z tohoto stručného výčtu není divu, že se rodina zapsala do dějin plnokrevného chovu jako jedna z nejúspěšnějších. Po historických úspěších je ale potěšující, že neztrácí dech ani v posledních letech, kdy kromě již zmíněného Cracksmana dala například Golden Horna, Zaraka, Wuheidu, či Coronet.

Kompletní schéma rodiny