Chovatelský zápisník

Tartana (ITY), 1940

Autor: Jana Němečková, publikováno: 24. listopad 2022

Tankred © Jana Němečková

Polské rodině Tartany věnuji samostatný profil. Proč? Vysvětlení je prosté: k rodině patřil jeden z pro mě nezapomenutelných hrdinů našich drah: Tankred.

Tartana se narodila v Itálii a byla odchovankyní Scuderia Mantova. Jejím otcem byl výborný Pilade, vítěz Derby Italiano a soupeř tak legendárních italských jmen jako Crapom, Dossa Dossi či Jacopa del Sellaio. V chovu Pilade zanechal nesmazatelnou stopu díky hřebčí linii německého Waldcantera, pravnuku Molvedovi, polským synům Pink Pearl a Caruso a řadě výborných dcer - jmenujme rodiny Erotyka či Nemana, stejně jako již zpracovanou rodinu Kwadrygy.

Pilade se do Polska dostal po válce a Tartana ho patrě trochu "předběhla" - v roce 1945 měla být "zabavena" v Německu. Vzhledem k jejímu původu ovšem není divu. Vedle Pilade byla dcerou Talmy, třetí z Oaks za takřka neporazitelnou Archidamií. V roce 1945 už Tartana měla dva klasické sourozence - vítězku Premio Regina Elena Dalmazii, navíc umístěnou z derby i Oaks; tím druhým byl skvělý Traghetto, rovněž vítěz Derby Italiano a rival o dva roky staršího Orseniga. Pro zajímavost, po válce přibyly ještě Trencore, druhá z Premio Regina Elena za famózní Tesiovou Astolfinou, a Trebaseleghe, která stejný dostih ztratila s velmi dobrou Mezzegrou. Více informací lze najít v profilu italské rodiny Tolbooth.

Detailní záznamy z poválečného Polska chybí. Víme, že Tartana zanechala nejméně tři dcery, ale pokračovatelkou se stala jen Tartaria v chovu hřebčína Golejewko, matka derbyvítěze Trabanta. Rodinu posléze do obrovské šíře rozvinuly její vnučky, zejména Telimena. Vyjmenovávat všechny dnes žijící větve je takřka nemožné - a jak vypovídá následující schéma, totéž platí pro nesčetné klasické úspěchy rodiny.

Rodina Tartany je však velmi populární i na našich drahách. Jako první na sebe upozornil v 90. letech talentovaný steepler Toast; následovali vynikající slovenská Tantra, trojkorunovaný Tankred a jeho vrstevník Treviso, vítěz St. Legeru Taro či steepleři Tycjan s Terebeszem.

S rodinou Tabakierky, ke které patří většina těchto jmen, je však spřízněná ještě jedna česká "odnož" - a nebývají spolu často spojovány. Jde o rodinu motešické hnědky Tammy a její dcery Tamaliregy, kterým byl vytvořen samostatný profil.

A proč jsme si tak náhle vzpomněli na rodinu Tartany? V letošních polských vrcholných dostizích dvouletých, Nagrodě Mokotowska a Nagrodě Efforty, totiž startovali jen dva koně polské krve - a oba pocházejí z rodiny Tartany. Mezi hřebci to je Tantřin syn Tarik po Bush Brave; mezi klisnami hnědka Trani po Ecosse, jejíž matka je pravou sestrou Tara. Neuspěl ani jeden, ovšem Tarik předtím vyhrál debut a posléze přišel druhý v Nagrodě Dorpata a vyhrál Nagrodu Intensa o 38 tis. zlotých; Trani získala dvě vítězství, umístění a dvě pátá místa z pěti startů a vyhrála Nagrodu Kadyksa o 21 tisíc zlotých. Není tedy od věci oběma držet palce do klasického ročníku.

Fotogalerie

Do následující sbírky našich hvězd rodiny bohužel nemáme k dispozici Tantru, která se kopyty českého trávníku nikdy nedotkla. Naštěstí doba pokročila a můžeme odkázat alespoň na polské video na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=hsQ28oodtNE.

Steeplová minulost rodiny: Toast, Terebesz a Tycjan © Gabriela Jeníčková, Jana Němečková
Tankred, Treviso a Taro: 4 klasická vítězství a 5 umístění © Jana Němečková, Gabriela Jeníčková, Eva Holubcová
Pocta výjimečnému hřebci: Tankred s Paulem Edderym v Bratislavě a s Martinem Srncem před Velkou cenou českého turfu © Jana Němečková