Chovatelský zápisník

Catalin (FR)

nar. 1921, Frileux - Cherry, Phoenix

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2008; převzato z webu TB Diamond

Catalin - rodokmen

Data:

Ryzák, nar. 1921 ve Francii u chovatele M.A. Eknayan

Míry:

162 - 182 - 20.0 - 525 kg

Kros:

Barcaldine x Hampton

Dostihová kariéra:

Hřebec běhal od tří let do pěti let:

Zajímavosti:

Dne 15.7.1937 byl zakoupen Československým ministerstvem zemědělství od J. Parkinsona, Maddenstown Lodge Currah Camp v Irsku za 36 tisíc Kčs.

Catalin byl odvlečen ze soukromého hřebčína Bělecký mlýn na sklonku druhé světové války armádou a od té doby byl nezvěstný. Je více než možné, že skončil v žaludcích vojáků.

Kariéra v chovu:

Výsledky v chovu

Catalin větší vliv získal v polokrevném chovu. Jeho syn Olin, který sám byl časem vyřazen a odporažen pro „nekvalitní“ potomstvo, působil jako plemeník v Chlumci nad Cidlinou. Olin tam v chovu koní Kinského proslul především isabelou Husarem, pozdějším plemeníkem. V polokrevném chovu po Catalinovi zůstala celá řada zajímavých synů (zejména jeden z matky 340 Gidran) a jeho hřebčí linie se tak udržela dodnes, kdy má několik zástupců a Catalinova krev má velký vliv v celé řadě rodokmenů koní domácího chovu.

Chybí mi bohužel dostihové ročenky z let, kdy jeho potomstvo běhalo na dostihové dráze. Z synů vynikli především Kaštan, Olin a Tatar. Z klisen Čita. Z vnuků vynikli Čilý či Čukotka.

Zdroje: