Chovatelský zápisník

Corvet

nar. 1963, Liberál - Corneta, Pierot

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2006; převzato z webu TB Diamond

Corvet - rodokmen

Data:

Ryzák, nar. 2.1. 1963 v hřebčíně Xaverov

Míry:

KVP - 174 cm, KVH - 166 cm, o.hr. - 187, o.hol. - 20.6

Otec

Liberál zvítězil v Gerschově memoriálu, Československém derby, Zlatém poháru Zemědělských novin, Ceně prezidenta republiky, Velké středoevropské ceně (mezinárodní mítink) atd., a umístil se v řadě cenných dostizích. V chovu nám dal dva derby-vítěze: nešťastnou Corvettu a Corveta. Více v Liberálově profilu.

Matka

Corneta je známa jako přemožitelka Masise ve Slovenské ceně, jinak se umístila třetí v Jarní ceně klisen, dvakrát vyhrála handicap I. kategorie. Pochází z rodiny založené klisnou Corcyra. Bohužel Corneta dala v chovu jenom tři hříbata - Corveta, skvělou derby - vítězku Corvettu (uhynula v Moskvě před mezinárodním mítinkem) a nevýrazného Condora, všechny po Liberál.

Jako dvouletý:

Jako tříletý:

Jako čtyřletý:

Vždy umístěn.

Jako pětiletý:

Zaskákán pro steeplechase.

Poznámky ke kariéře:

Po derby prodělal těžký infekční kašel a do derby formy se již nikdy prý nedostal.

Povaha:

"Temperamentu je středního. Charakter toho hřebce je výborný, ochotný, pod sedlem lehko ovladatelný, chodivý, tento hřebec má výbornou akci při skoku, je výborný a ochotný skokan."
- Chov angl.plnokrevníka - Xaverov

Popis hřebce:

"Ryzák s hvězdou a pravostrannou slinkou, pravá zadní je ve spěnce nepravidelně bílá, na zádi má Eclipsovy skvrny."

"Corvet je středně vysoký, delší, obdélníkového rámce. Hlava je střední, rovná, suchá. Krk je dlouhý svalnatý, středně nasazený. Hřbet je delší volnější, se středně vyjádřeným kohoutkem. Záď je mohutná, kulatá, štěpená. Hrudník má výbornou šířku i hloubku. Končetiny jsou bez závad, dobře stavěné s pravidelným postojem. Chody má vydatné."
- Chov angl.plnokrevníka - Xaverov

Kariéra v chovu:

Proslul jako producent sportovních koní, byl využit spíše v polokrevném chovu. Z polokrevných potomků proslul Corvet klíčanský s.v. (z Venuše III, po 17 Biskaj), který uměl skok "ST" a byl zařazen do chovu, kde dal dalšího plemeníka jménem Cornet - P (z SČ 916 Šany po 49 Servátor - 51), který chodil parkůry L, zrovna i tak drezúru na úrovni L.

Nejúspěšnější potomci:

Nejistá je dcera Tasmánie, jejíž matka byla připuštěna Corvetem i Norbertem a později se pravý otec nezjišťoval, jinak ta byla v r. 1980 na pátém místě v Memoriálu Václava Vančury (1400m). Tasmánie se poté stala matkou Tarexe (Reflex), který doběhl druhý v Ceně Masise.

KůňPůvodNejlepší výkon (pouze jedničkové dostihy a výše)Kdy
Ogar (Orava, City) 2.m. Cena ministerstva zemědělství a výživy (Gerschův memoriál, 1400m), 2.m. Cena zimního favorita (1600m), 5.m. Cena Pionýrské organizace SSM (2400m), 5.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m) 1975 1976
Zdroje: