Chovatelský zápisník

Dagor (FR)

nar. 1910, Flying Fox - Roquette, Chaleureux

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Dagor - rodokmen

Data:

Hnědák, nar. 1910 ve Francii

Kros:

Bend Or x Barcaldine

Otec

Otec Flying Fox byl synem dvojnásobného vítěze Eclipse Stakes Orme a velmi zlým charakterem proslulé Vampire. Na dráze byl vynikajícím dostihovým koněm, neboť po slibné kariéře dvouletka získal ve třech letech anglickou Trojkorunu a k tomu ještě Jockey Club Stakes, Princess of Wales´s Stakes a Eclipse Stakes. Po smrti svého majitele vévody z Westminsteru byl zakoupen do Francie E. Blancem, kde dal celou řadu vynikajících synů jako Ajax, Gouvernant, Val d´Or, Jardy, Adam, French Fox, Fils du Vent, etc.

Matka

Matka Roquette kromě Dagora dala i jeho pravou sestru Dagoru, která založila vlastní větev v rámci veleúspěšné rodiny St. Marguerity. Z Dagory pocházejí koně jako Blu Tzar (vítěz Prix de la Salamandre), švédští plemeníci Temible a Danger. Jiná dcera Hesperia založila další samostatnou větev ze které vzešla nejenom Bella Paola (vítězka 1000 Guineas a Oaks).

Bába Roquebrune jako dvouletá vyhrála v jediném startu sezóny New Stakes a jako tříletka Zetland Stakes; byla pokládána za měkkou, proto nepodala takové výkony, jak by se dalo dle původu očekávat. V chovu ale dala vítěze Trojkoruny Rock Sand a stakes vítěze Roquelaure.

Prabába St. Marguerite vyhrála mimo jiné 1000 Guineas (kde porazila pozdější derby-vítězku Shotover) a byla druhá v Oaks. V chovu založila rozvětvenou a velmi úspěšnou rodinu.

Dostihová kariéra:

Běhal v barvách Edmond Blanc, trenér R. Denman

Jako dvouletý:

Jako tříletý:

Jako čtyřletý:

Dále byl hlášen do dostihů Prix des Sabions, Prix Boyard, Prix du Cadran, Prix Biennal, Grand Prix de Vichy a Coronation Cup. Nepodařilo se mi zjistit, zda část z nich stihl odběhnout (a s jakým výsledkem), než vypukla světová válka.

Poznámky ke kariéře:

Popis:

"Dagor byl hnědák s hvězdou a pravou zadní nohu měl nad spěnku bílou. Byl to hřebec středního, delšího rámce, kulatějších tvarů se suchou, rovnou, klínovitou hlavou, jelením, širokým krkem, méně znatelným kohoutkem, delším, měkčím hřbetem. Měl pěknou kulatou, svalnatou záď, válcovitý trup, fundament jemný, vpředu přikleklý (opotřebovaný) a hlezna měl krátká a plná."

Dagor v chovu:

1915 - 1927 - Napajedla

Přišel sem jako majetek Jockey Club, M. Baltazziové a čtyř dalších chovatelů. Po skončení působení v Napejdlích odchází do rakouského hřebčína Kottingbrunn. Patřil k nejlepším plemeníkům, kteří tady kdy působili.

Výsledky potomstva na dráze i v chovu:

Pozn.: veškeré přehledy jsou bohužel neúplné a torzovité.

Československo
Rakousko
Maďarsko
Itálie

Marcus (výjimečný kůň se 48 starty a 31 vítězstvími), vítěz Grand Premio Dell´Industrio (v tomto dostihu porazil nejlepší francouzské i italské koně), Premio Roma, Premio Presidente della Repubblica

Německo

A další top potomci

Wildgraf II, Rhymnici, Glückauf, Markoman, Občan, Taiko, David, Dudák, Montechiaro, Old Dalby, Dilvara, Laus Pompeia, Candavia, Fée, Fairy Queen, Valda, Licinius, Duc de Alba, Dagorel, Genovefa etc.

Dagorovi pokračovatelé v chovu

Dagorovi vnuci v chovu

Dagorovy dcery v chovu

KůňPůvodVýsledky
Anna Sacher Rose Bernd, Gomba Její krev skrze dceru, maďarskou oaksistku Sachertorte, měla bezprecedentní výsledky v celosvětovém chovu. Dále byla matkou First Star, vítěze rakouského derby. Viz Gomba - rodina Rose Bernd.
Blue Bell Bluette, Bona Vista Matka čs. derby-vítězky Blue Star
Bocula Bobalka, Bona Vista matka Bakchich, vítězky maď. St. Leger a Beaupreau, vítěze Graf Hugo Henckel Memorial, Milleniumi Díj a rakouského derby
Damalis Darky, Dark Ronald Viz rodina Damalis
Dark-Filly Foffa, Sly Fox rakouského chovu, dovezena jako tříletá, v r. 1936 zařazena do chovu u knížete Liechtensteina, v r. 1945 zcizena
Darosa (ex Vergissmeinnicht) Rossau, Icy Wind rakouského chovu, dovezena jako tříletá, v r. 1934, zařazena do chovu hřebčína Motěšice r. 1936, uhynula v r. 1945
Devaj Wunderlich, Wool Winder Založila rodinu v Jugoslávii, která existuje do dnešních dnů (viz srbská plemenná kniha)
Gospodina Gravure, Gallinule matka vítěze rumunského derby Golf
Heimwehr Victoria II, Ossian Viz rodina Heimwehr
Helena Arena, Fantome byla dovezena jako tříletá z Rakouska, zařazena do chovu 1937, její produkce však měla poměrně dost velkou smůlu, ze šesti hříbat byla koncem války tři nezvěstná, poslední uhynulo. Helena uhynula v r. 1945. Poslední mi známá plnokrevná chovná klisna z této rodiny uhynula v r. 1996, ovšem v teplokrevném chovu jsou její zástupkyně doposud aktivní
Lissy Livia, Gourmand Viz rodina Lissy
Občanka Oriflamme, Gourmand Z chovu byla vyřazena r. 1938, potencionální pokračovatelka Obálka byla vyvezena do Maďarska, další dcera Ostia předčasně uhynula jako sedmiletá
Post Haste Postima, Festino Matka legendárního Cyklona, Postiliona (2.m. Čs. Derby), v Rakousku dobrého Simba, aj.
Reseda Rose Bernd, Gomba Z její rodiny vyšli mimo jiné Korok, Kostrava, etc. Více k té rodině jindy
Wally Wie So, Ossian Zakladatelka úspěšné rodiny v Německu, ze které vzešli nejen Windwurf, Wiesenklee, Waidwerk, Waidmannsheil, Waidmann, Windbruch, Wurftaube, Wiesenpfad aj.
Zdroje: