Chovatelský zápisník

Detvan

nar. 1949, Gradivo - Diva, Simson

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2008; převzato z webu TB Diamond

Detvan - rodokmen

Data:

Tm. hnědák, nar. 3.2.1949 v hřebčíně Napajedla

Míry:

KVP - 169, KVH - 160, O.hr. - 198, O.hol. - 20.2

Kros:

Fervor x St. Simon

Původ

Otec Gradivo má vlastní profil; matka Diva pochází z rodiny Danaide.
Pravý bratr druhého z Čs. Derby a plemeníka Diadéma.

Dostihová kariéra:

1951 - 1953 v barvách ČSŠM n.p. Gomba, trenér Jaroslav Houra.
Celkem 26 startů, osm vítězství. Výhry: 117 500 Kčs, 23 500 Zl. a 2000 M.

Jako dvouletý:

Jako tříletý:

Jako čtyřletý:

Zajímavosti:

Doslovný přepis článku "Detvanův příběh" od A. Jelínka

"Psal se rok 1952 a bylo před Derby. Trenér Jaroslav Houra připravoval pro tento dostih Detvana, tmavého hnědáka, kterého každý poznal podle hvězdy na čele, probělující nepravidelné lysiny a šňupky. Trenér se těšil na ten kousek bobkového listu z vavřínového věnce vítěze Čs. derby a posuzoval výsledky soupeřů. Jediný, koho si bude muset ohlídat je německý Goldenregen, který prý nemá v Berlíně konkurenci. Ovšem Goldenregenův jezdec příliš nezná chuchelskou dráhu, nemá tak bohaté jezdecké zkušenosti jako Detvanův žokej Havelka, a proto počítáno odshora dolů nebo odzdola nahoru, Detvan vycházel Hourovi jako jistý vítěz.

Detvan byl "friš" a Chuchle čekala na jeho vítězství. Soupeři však usilovali o jeho skalp. Trenér Celer, známý stratég, vymýšlel moment překvapení. Rozhodující role v něm dostali Peršan s jezdcem Šustou a Hájek s Mertou. Plán byl postaven na zkušenosti, že favorit hlídá favorita a třetí se může smát. Hned od startu šlo do tuhého. Tempo bylo ostré, koně i jezdci pracovali na plné obrátky podle přání trenérů. Celerův tah přišel v posledním oblouku. Šusta pobídl Peršana bičem, Merta s Hájkem šli do závěsu a pokusili se utéct. Havelka s Detvanem má místo u bariéry, před ním jede Hulán s K. Maškem a Detvan těžce hledá místo k nástupu. Diváci vstávají ze sedadel, sbor rozhodčích od cílové věže s překvapením sleduje, jak favorit nestačí tempu. Teprve v cílové rovince se Detvan dostává k útoku. Stačí už jen na třetí místo. Vítězí Hájek, Peršan je druhý. Obávaný Goldenregen je sice na štítě, ale co je to platné...

Před vážnicí poplácal trenér Houra Detvana po krku a zeptal se žokeje: "Proč jsi nešel dřív?". A dostal odpověď: "Nechtěl mi jít." Pár dní po Derby zabloudil Houra do vážnice ve chvíli, kdy se tam ostře dohadovali dva jezdci. "Nech ho, Jožko," obrátil se Houra na Kieryka, "copak ti něco udělal?" "Pane jo! Vy to nevíte? Mně neudělal nic, ale vám přece držel Detvana v roští!" To trenérovi stačilo. A jak to v dostihových kruzích bývá zvykem, nechal si informaci jen pro sebe.

Na československé koně čekala Varšava - Derby polské. Odcestovali tři reprezentanti: Hájek, Detvan a Silák, jehož nedávné čtvrté místo v Maďarském derby bylo značně ceněno. První jezdec československé reprezentace, Karel Havelka, byl proto určen pro Siláka, Hájek zůstal pro Mertu a na Detvana si trenér angažoval jezdce Boříka. Nikdo z této trojky však nevyhrál. Hájek měl nešťastný dostih a skončil šestý, Silák skončil v poli poražených, čest barev zachránil třetím místem Detvan. A na obzoru byl mezinárodní dostih v Berlíně - Cena presidenta NDR Wilhelma Piecka. Bořík přišel za Hourou s otázkou: "Mistře, necháš mi jezdit Detvana?" Trenér se na chvíli zamyslel a řekl: "Podívej. Já mám jako prvního jezdce Havelku. Záleží na něm. Jestli bude Detvan volný, tak máš slovo."

Houra slib dodržel. Havelka si pro Berlín vybral jednoho ze starších koní, Korteše. A Bořík se zřejmě rozhodl, že oslní hlavní město NDR a ukáže divákům, jak se v Československu jezdí. Připravil si pro tu dobu módní novinku - krátké třmeny, které nutí jezdce do "opičího sedu", a hned od startu rajtoval doslova v kleku. Chyběly mu pak síly do závěru a skončil druhý o krátkou hlavu za domácím Mamerinsem, čtyři délky před Goldenregenem a Kortéšem. Houra zachoval klid, jen v vzduchu mávl rukou: ten kůň má smůlu...

Znovu se přihlásila Varšava, tentokrát jako dějiště velkých dostihů Mezinárodního mítinku socialistických zemí. Významný dostih - Cena Moskvy. Na startu Hájek v sedle s žokejem Havelkou a Detvan s Boříkem. U sítě zlobí rumunský Grang, vyhazuje zadními a zasahuje Hájka do plece a Havelku do nohy. Otřesená dvojice stačí pak jen na šesté místo. V cílové rovince překvapil drtivým závěrem a bezpečným vítězstvím Detvan.

Dostih tedy neprokázal, kdo z dvou československých koní je lepší. Vedení výpravy to však chce vědět. A tak uspořádalo velký galop, kterému přihlíželo jen několik vyvolených odborníků. Byl to boj Detvana a Hájka, dvou krásných a ušlechtilých plnokrevných hřebců. Jak jeden, tak druhý mají ctižádost vůdce stáda. Ostatní koně se zúčastňují jen jako pomocníci. Mílař Moravan s žokejem Krištůfkem plní funkci vodiče a táhne za sebou v ostrém tempu oba soupeře. Dál přebírá péči o rychlost klisna Děva v sedle s J. Maškem a necelý kilometr před cílem přebírá štafetu rychlý dvouletý hřebec Lotar. Do cílové rovinky nastupují Hájek a Detvan hlava-hlava. Poslední síly a velký boj. Na pásce je Hájek o krk dříve než Detvan.

Žokej Havelka si má zvolit koně pro hlavní dostih mítinku - Velkou středoevropskou cenu. Rozhodl se pro Hájka.

Mezi diváky tohoto "tajného dostihu" byl i známý polský expert Ustinov. "Teď mi řekni," obrátil se na Houru, "kdo vyhraje pohár!"
"Já bych řek´, že to budeme my."
Ustinov znal Houru jako korektního, uvážlivého a dokonce trochu opatrného člověka. "To vím, že vy. Ale chtěl bych vědět, jestli to bude Hájek nebo Detvan?"
"Pro mne to bude Detvan," prohlásil Houra.
Ustinov se zasmál: "Vyhraje Hájek. Znám Havelku, ten má tady..." a poklepal si ukazováčkem na čelo.

Po pravdě řečeno, Ustinovo gesto bylo zcela oprávněné. Žokej Havelka si totiž spočítal, že má na Detvana více než třídélkový náskok. Stará praxe přepočítává kilovou zátěž na jednu koňskou délku: a jestliže Havelka vážil o tři kila více než Bořík, pak bylo jeho vítězství bezpečné. Jenomže Havelka nevěděl, že počítá s falešnými čísly. Houra s Boříkem totiž tajně dali Detvanovi pod sedlo přikrývku se zátěží šesti kilogramů olova. Prozradilo se to až s odstupem času a byl z toho reprezentační skandál. Ale ve Varšavě 1952 sedlal Houra svého Detvana pro Boříka.

Hudba hrála, diváci se mačkali u padocku a posuzovali šance jednotlivých koní. Trenér Houra zkontroloval, jestli Bořík nemá mimořádně krátké třmeny a pak pomohl jezdci do sedla. V této velké chvíli se Bořík sehnul dolů k trenérovi a pošeptal mu: "Mistře, teď ti musím říci, co jsem ti ještě neřek´. On Detvan nerad chodí v poli koní, já ho v cílové rovince vezmu ven od bariéry, aby měl před sebou volno. Tak ne, abys mi pak řek´, že jsem vybočil." Trenér kývl.

Konečně je tu cílová rovinka velkého dostihu. U bariéry je vládcem Hájek a vede bezpečně. Houra hledá Detvana. Není nikde! Cíl. První se v něm mihl bílý dres. Bořík! Trenér docela zapomněl, že půjde zvenčí. Tak - a je to tady!

Na podzim vítězí Detvan s Boříkem ve St. Leger, o rok později získává tato dvojice stuhu vítěze Ceny Varšavy. Tímto končí Detvanova dostihová kariéra: vážné zranění při tréninku, to je tečka.

Po létech se Detvan stal ozdobou hřebčína Napajedla. Dostal krásný box, vykládaný modřínovým dřevem a chodily se na něj dívat exkurze. Když na něj promluvil známý hlas, nastavil uši a několikrát se vesele šlehl ocasem do boků. V koňské mluvě to prý znamená: "Cítím se skvěle!"

Popis exteriéru

"Detvan byl tmavý hnědák s nepravidelnou hvězdou probíhající v nosní pruh a velkou šňupku, levou zadní nohu měl do půl holeně a pravou nad spěnku bílou. Zevnějškem to byl střední, spíše menší, zavalitý hřebec s rozměry 160, 190, 20.2 cm a váhou 590 kg. Měl větší, méně ušlechtilou, štičí hlavu s velkýma, jasnýma očima a rozkleslýma ušima. Krk měl vysoko nasazený s mohutným tukovým hřebenem, přecházejícím v masitý kohoutek a dlouhý, později měkký hřbet. Měl širokou, mohutnou, svalnatou, dokonce štěpenou záď, objemné, visuté břicho a neobyčejnou šířku v prsou. Kostru měl dostatečně silnou, fundament korektní s levým spěnkovým kloubem trvale nápadně a silně zduřelým. Postoj končetin měl jinak pravidelný, chod drobnější a kratší."
- Ing. F. Lerche

Kariéra v chovu:

V letech 1954 - 1976. Detvan byl synem Gradiva a vnukem Simsona, oba dva hřebci sehráli velmi výraznou úlohu v našem chovu, ale zároveň masivní rozšíření jejich krve znemožnilo Detvanovi rozvinout svoji kariéru v chovu. Měl velmi omezený výběr klisen a v Napajedlích stál vždy ve stínu Masise...

Původně byl zařazen do napajedelského hřebčína, tam usoudili, že ho nelze adekvátně využít, Detvan tedy byl poslán do Xaverova, kde stály nepříbuzné klisny, tam však nebyl využit. Odtud putoval do Hubic (Šamorín), kde sloužil jako prubíř a příležitostně zapustil klisny, které měly problém zabřeznout. Z těchto se mu za čtyři roky narodila jenom 4 hříbata (Něha, Heja, Bytčan a Hviezda).

Detvan se vrátil 9.1.1959 do Napajedel s tím, že se bude zřejmě vyřazovat z chovu (což by zřejmě znamenalo poslání na jatka). Po úspěších Hviezdy se rozhodlo jinak a Detvan v napajedelském chovu zůstal. Působil tam v letech 1959 až 1970. S ohledem na omezenost využití byl Detvan poté přeložen 16.9.1970 na Státní statek Mšeno a později do Veltrus, kde připouštěl do 10.11.1972.

Detvan nakonec skončil na několik posledních let svého života v zemském chovu, když byl zařazen do hřebčince v Tlumačově. Poté byl převezen do Napajedel, kam se vlastně vrátil zemřít. Dne 28.5. 1976 byl v Napajedlích humánně utracen injekcí.

V Napajedlích připustil celkem 215 klisen, z nich se mu narodilo celkem 115 hříbat (57 hřebečků a 58 klisniček).

Nejúspěšnější potomci:
KůňPůvodNejlepší výkon (pouze jedničkové dostihy a výše)Kdy
Austria Aroma, Iron Liege 3.m. Memoriál ing. B. Tichoty (2400m), 4.m. Zářijový handicap (1600m), 5.m. Velká cena Turf - clubu (3400m) 1974
Bóra Borka, L´Amiral 2.m. Cena Masise (1100m), 3.m. Simsonova cena (1200m), 4.m. Cena Bukurešti (1200m) na Mezinárodním mítinku 1972
Bukač Burka, Puits d´Amour 1.m. Cena Masise (1400m), 5.m. Velký jarní handicap tříletých (I., 1600m), 5.m. Velká červnová cena (2200m) současně s Búčik, 5.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m) 1963 1964
Bytčan Bystrica, Tulák 2.m. Cena znárodnění (3200m), 3.m. Cena přeborníků (2000m), 3.m. Cena deníku Práce (2400m) 1961
Calcium Caléche, Nimbus 4.m. Cena mítinku (2400m) 1972
Crapom Cranora, Cranach 1.m. Cena Masise (1100m), 1.m. Cena zimního favorita (1600m), 1.m. Cena tříletých hřebců (1800m), 1.m. Velká květnová cena – 51. výročí založení KSČ (1800m), 1.m. Československé derby (2400m), 1.m. Cena o Zlatý pohár Zemědělských novin (2600m a v r. 1974 na 2800m) 2x, 1.m. Cena mítinku (2400m), 1.m. Zářijový handicap (1800m), 1.m. Cena časopisu Beseda naší vesnice (2400m), 2.m. Velká červnová cena Rudého práva (2200m), 2.m. Svatováclavská cena (1200m), 3.m. Cena MZVš (Gerschův memoriál) (1400m), 3.m. Velká jarní cena (1600m), 3.m. Gomba handicap (1200m), 3.m. Velká dubnová cena (2400m) 2x, 3.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 3.m. Červencová cena (1600m), 3.m. Československá cena (1400m), 4.m. Simsonova cena (1200m), 4.m. Svatováclavská cena (1200m), 4.m. Československá cena (1400m), 4.m. Cena Sofie (MM, 1200m), 4.m. Cena míru (1400m), 4.m. St. Leger (2800m), 4.m. Cena 55. výročí VŘSR (3200m), 4.m. Cena Kozienic (2200m), 4.m. Gomba handicap (1200m), 5.m. Velká květnová cena (1800m). Později plemeník. 1971 1972 1973 1974
GazdaGazela, Lotos3.m. Cena Státního závodiště (2200m), 4.m. Zářijový handicap (I., 1800m) 1972
HejaHeda, Etalon Or5.m. Jarní cena klisen (1600m), 5.m. Memoriál ing. B. Tichoty - Cena klisen (2400m) 1959
HviezdaHeda, Etalon Or1.m. Cena Chebska (1400m), 1.m. Cena zimního favorita (1600m), 1.m. Jarní cena klisen (1600m), 1.m. Cena klisen (2400m), 1.m. Cena Prahy (2400m) na Mezinárodním mítinku, 2.m. Cena ministerstva zemědělství (dříve Gerschův memoriál) (1400m), 2.m. Československé derby (2400m), 2.m. St. Leger (2800m), 3.m. Velká jarní cena (1600m), 3.m. Cena práce (2400m), 4.m. Velká květnová cena (1800m), 4.m. Cena Berlína (1600m) na Mezinárodním mítinku1959 1960
IkarosIstoma, Ispit 1.m. Cena Masise (1000m), 2.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 2.m. Cena města Karlových Varů (1600m), 2.m. Cena míle (1600m), 3.m. Cena o Zlatý pohár Zemědělských novin (2600m), 3.m. Cena časopisu Beseda naší vesnice (2400m), 4.m. Cena Státního závodiště (2200m), 5.m. Cena min. zemědělství a výživy (Gerschův memoriál, 1400m), 5.m. Svatováclavská cena (1200m), 5.m. Velký jarní handicap tříletých (1600m), 5.m. Cena časopisu Jazdectvo (1800m), 5.m. Cena státního závodiště (2200m) 1970 1972 1971 1973
IstambulIstoma, Ispit4.m. Cena Mladého světa (1800m) 1968
JarmilaJasina, Deux Pour Cent 2.m. Cena Vojenských statků a lesů (2200m), 2.m. Zářijový handicap (1800m), 5.m. Cena časopisu Jazdectvo (1800m) 1973
KodexKoliba, Lotos2.m. Cena min. zemědělství, lesního a vodního hospodářství (Gerschův memoriál) (1400m) 1962
La LegionLa Lézarde, Beau Prince II3.m. Cena Mladého světa (2600m), 4.m. Jarní cena klisen (1600m), 4.m. Memoriál ing.B.Tichoty (Oaks, 2400m), 5.m. Cena MZVž (Gerschův memoriál) (1400m), 5.m. Cena deníku práce (2200m), 5.m. Cena časopisu Jazdectvo (1800m) 1972 1973 1974
LibanonLibye, Masis Více viz jeho profil. 1969 1970 1971
LondýnLouka, Berggeist 2.m. Cena deníku Práce (1800m), 2.m. Velká červnová cena (2200m), 3.m. Cena min. zemědělství a výživy (Gerschův memoriál, 1400m), 3.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 4.m. Velký jarní handicap tříletých (1600m) 1970 1971
MeteorMetelka, Árkász1.m. Cena min. zemědělství, lesního a vodního hospodářství (Gerschův memoriál) (1400m), 1.m. Velký jarní handicap tříletých (I., 1600m) současně s Nilem, 2.m. Cena Masise (1000m), 3.m. Zkušební cena (2200m), 3.m. Velká cena amatérů (2200m), 3.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m), 4.m. Československá cena (1400m), 4.m. Cena západočeských lázní (1800m), 4.m. Velký podzimní handicap (I., 2400m), 5.m. Československé derby (2400m), 5.m. Handicap kolegia (I., 1800m), 5.m. Cena kolegia (1800m) 1962 1963 1964
NicolettaNicosia, High Treason 2.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m) 1971
PasekaPastva, Lotos3.m. Cena min. zemědělství, lesního a vodního hospodářství (Gerschův memoriál) (1400m), 3.m. Velká květnová cena (1800m), 4.m. Simsonova cena (1200m), 4.m. Jarní cena klisen (1600m), 4.m. Velká pardubická st. (6900m), 5.m. Velká jarní cena (1600m), 5.m. St. Leger (2800m) 1962 1963 1966
PastaPastva, Lotos2.m. Simsonova cena (1200m), 2.m. Výběrový dostih dvouletých (1200m), 5.m. Jarní cena klisen (1600m) 1963 1964
PuncPunkva, Orientale1.m. Cena Chebska (1400m), 1.m. Svatováclavská cena (1200m), 1.m. Cena města Karlových Varů (1600m), 1.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m), 2.m. Gomba handicap (I., 1200m), 2.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m), 3.m. Cena zimního favorita (1600m), 3.m. Cena deníku Práce (1800m), 3.m. Cena 50. výročí VŘSR (Cena znárodnění) (3200m), 3.m. Cena deníku Práce (1800m), 4.m. Velikonoční cena (2000m), 4.m. Cena Napajedel (2200m), 4.m. Cena deníku Práce (1800m), 4.m. Zkušební cena (2400m), 5.m. Gomba handicap (I., 1200m), 5.m. Cena o zlatý pohár Zemědělských novin (2600m) 1965 1966 1967 1968 1971
PunčPunkva, Orientale1.m. Velký jarní handicap tříletých (1600m), 1.m. Svatováclavská cena (1200m), 2.m. Cena min.zeměděl. a výživy (Gerschův memoriál) (1400m), 2.m. Cena deníku Práce (1800m) 2x, 2.m. Velká cena amatérů (2200m), 2.m. Velká pardubická st. (6900m), 3.m. Cena sdružení (2200m), 3.m. Zkušební cena (2200m), 3.m. Velká dubnová cena (2400m), 3.m. Československá cena (1400m), 3.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m), 4.m. Gomba handicap (1200m) 2x, 4.m. Cena osvobození (2400m), 4.m. Velká pardubická st. (6900m), 5.m. Československé derby, 5.m. Zářijový handicap (1800m) 1968 1969 1970 1971 1975 1976
SavanaSamiano, Djebel 4.m. Velká podzimní cena (2200m), 5.m. Cena Mladého světa (2600m) 1971
SiestaSilvana, Masis1.m. Cena ministerstva zemědělství a výživy (Gerschův memoriál) (1400m), 1.m. Československá cena (1400m), 1.m. St. Leger (2800m), 2.m. Simsonova cena (1200m), 2.m. Gomba handicap (I., 1200m), 2.m. Jarní cena klisen (1600m), 2.m. Cena Státního závodiště v Praze (2400m), 2.m. Zkušební cena (2400m), 2.m. Memoriál ing.B.Tichoty (Cena klisen) (2400m), 2.m. Cena Státní plemenářské správy (2200m), 3.m. Cena zimního favorita (1600m), 3.m. Československé derby (2400m), 3.m. Cena znárodnění (3200m), 4.m. Zahajovací cena (1200m) na Mezinárodním mítinku, 4.m. Cena hř. Kozienice (1200m) ) na Mezinárodním mítinku 1967 1968
SilexSilvana, Masis1.m. Cena Masise (900m), 1.m. Cena dvouletých (1200m), 2.m. Velká červnová cena (2200m), 2.m. Cena mítinku (1600m), 3.m. Gomba handicap (1200m), 3.m. Velká květnová cena, 4.m. Československé derby (2400m), 5.m. Simsonova cena (1200m), 5.m. Svatováclavská cena (1200m) 1968 1969 1970
SilverSilvana, Masis1.m. Simsonova cena (1200m), 1.m. Cena Freudenau (1400m), 1.m. Československá cena (1400m), 1.m. Cena zimního favorita (1600m), 1.m. Velká dubnová cena (1800m) 2x, 1.m. Velká jarní cena (1600m), 1.m. Velká červnová cena (2200m), 1.m. Československé derby (2400m), 1.m. Svatováclavská cena (1200m), 1.m. Cena 50. výročí VŘSR (Cena znárodnění) (3200m), 1.m. Cena časopisu Jazdectvo (1600m), 1.m. Velká květnová cena, 1.m. Cena o Zlatý pohár ZN (2600m), 1.m. Cena mítinku (1600m), 2.m. Cena Deux Pour Cent (1200m), 2.m. Cena hř. Kozienice (1200m) ) na Mezinárodním mítinku, 3.m. Cena Bělehradu (1600m) ) na Mezinárodním mítinku, 3.m. Velká červnová cena (2200m), 4.m. Cena Sofie (1200m) ) na Mezinárodním mítinku, 5.m. Velká cena socialist. států (2800m) ) na Mezinárodním mítinku, 7.m. Preis von Europa (2400m). Jeden z nejlepších poválečných koní. Plemeník, více v profilu. 1966 1967 1969
SimbaSinaj, City2.m. Cena dvouletých (1200m), 4.m. Cena západočeských lázní (1800m), 5.m. Gomba handicap (I., 1200m), 5.m. Jarní cena klisen (1600m), 5.m. Cena města Karlových Varů (1600m) 1964 1965
SiriusSiréna, Berggeist1.m. Velká cena Matesa (hand. I., 1600m), 2.m. Gomba handicap (1200m), 2.m. Velká květnová cena, 3.m. Cena o Zlatý pohár ZN (2600m), 3.m. Cena mítinku (1600m), 3.m. Handicap Mladého světa (1800m), 5.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m), 5.m. Svatováclavská cena (1200m), 5.m. Československá cena (1400m) 1969
TaxaTapeta, Masis4.m. Jarní cena klisen (1600m), 4.m. Velká jarní cena (1600m), 4.m. Cena města Karlových varů (2000m), 4.m. Cena hř. Diospuszta (1600m) na Mezinárodním mítinku 1970
VáclavVakcina, Masis 1.m. Cena státního závodiště (2200m), 1.m. Cena osvobození (2800m), 1.m. Cena Pragoflory (2600m), 1.m. Velká pardubická st. (6900m), 2.m. Cena Státního závodiště (2200m), 2.m. Cena 30. výročí slovenského národního povstání (2200m), 3.m. Cena n.p. Supraphon (2200m), 3.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (I., 3200m), 4.m. Československé derby (2400m), 4.m. Cena osvobození (2400m), 4.m. Cena o Zlatý pohár Zemědělských novin (2800m), 5.m. Velká jarní cena (1600m), 5.m. Cena znárodnění (3200m) 2x, 5.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 5.m. Velká dubnová cena (2400m), 5.m. Cena časopisu Beseda naší vesnice (2400m), 5.m. Cena Čajky (1800m) 1971 1972 1973 1974 1975 1977
VadarVanila, Lotos3.m. Cena deníku Práce (2200m) 1964
VanilkaVana, Masis3.m. Memoriál ing. B.Tichoty (2400m) 1970
VariantaVakcina, Masis5.m. Memoriál ing. B. Tichoty (2400m) 1974
Nejúspěšnější vnuci:
VnukPůvodNejlepší výkon (pouze jedničkové dostihy a výše)Kdy
Bonilla Norbert - Belinda 1.m. Cena Francie (I., 1800m), 4.m. Cena SŠP (I., 1200m), 4.m. Cena Francie (I., 1800m), 5.m. Cena Sudana (I., 1200m) 1990 1991
Colt Paico - Coca Cola 5.m. Cena Rapidu (I., 2222m) 1993
Geroj Waidwerk - Gejša 1.m. Cena 15. výročí SČADJ (2800m), 2.m. Cena Gradiva (2200m), 2.m. Cena míle (1600m), 2.m. Československá cena (1200m), 3.m. Simsonova cena (1200m), 3.m. Cena tříletých hřebců - Memoriál J. Krištůfka (1426m), 4.m. Cena MZVž (Gerschův memoriál, 1400m), 4.m. Velká červnová cena Rudého práva (2214m), 4.m. Zářijová cena (1012m), 5.m. St. Leger (2832m) 1981 1982 1983
Handy - Dandy Coulstry - Horna 3.m. Handicap Zápisníku mladých (1600m), 5.m. Cena Stráže míru (2000m) 1989
Helada Blyskač - Hviezda 2.m. Cena min.zem.a les. hospodářství (Gerschův memoriál, 1400m), 4.m. Cena Deux Pour Cent (1200m), 4.m. Simsonova cena (1200m), 4.m. Svatováclavská cena (1200m), 5.m. Cena města Karlových Varů (1600m) 1966 1967
Helax Astyanax - Hviezda 2.m. Cena Chebska (1400m), 4.m. Handicap vytrvalců (2800m), 5.m. Cena na míli (1600m) 1967 1968
Hviezdar Lyon - Hviezda 1.m. Cena státního závodiště (2200m), 1.m. Velká červnová cena (2200m), 1.m. Československé derby (2400m), 4.m. Velká cena předsedy Státní rady NDR (2400m), 5.m. Simsonova cena (1200m). Plemeník, více viz profil. 1970 1971
HviezdicaAstyanax - Hviezda1.m. Cena západočeských lázní (1800m), 5.m. Jarní cena klisen (1600m) 1966
JamahaDonald - Jarmila 3.m. Cena Filippyho (1400m), 5.m. Velká pardubická st. (6900m) 1978 1982
JasanAveiro - Jarmila 1.m. Simsonova cena (1200m), 1.m. Cena Masise (1200m), 1.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m), 4.m. Cena zimního favorita (1600m), 5.m. Cena znárodnění (3200m) 1983 1985
JavorZigeunersohn - Jarmila 4.m. Cena Stadiónu (2400m) 1982
KastelánGaston - Kamila1.m. Velká cena amatérů (2200m), 3.m. Velká červnová cena (2200m) 1967
KirkéGaston - Kamila 3.m. Memoriál ing. B.Tichoty (Podzimní cena klisen) (2400m), 4.m. Velký jarní handicap tříletých - deníku Svoboda (I., 1600m), 4.m. Velká cena Turf - clubu (2400m), 4.m. Cena časopisu Jazdectvo (1800m), 5.m. Cena 25 let Pionýrské organizace (2400m), 5.m. Cena deníku Lidová demokracie (2400m) 1972 1974
LassInfernal - Líza 3.m. Gomba handicap osmdesáté sezóny (1200m) 1985
LatinaMasis - La Legion 1.m. Cena časopisu Jazdectvo (2252m), 1.m. Československé derby (2400m), 1.m. Memoriál ing.B.Tichoty (Oaks) (2400m), 1.m. St. Leger (2800m), 1.m. Cena Prahy (2400m) na Mezinárodním mítinku 1980
LedaLyon - Licence 1.m. Cena Falkenseeho (2400m), 2.m. Jarní cena klisen (1600m), 2.m. Memoriál ing. B.Tichoty (2400m), 4.m. Simsonova cena (1200m) 1981 1982
LiangLyon - Licence 4.m. Cena Pionýrské organizace (2800m) 1982
LibraMasis - Limusina 4.m. Cena Stadiónu (1800m), 5.m. Gomba handicap (1200m), 5.m. Cena Státního závodiště (2200m) 1976 1977
LieblingMasis - Limusina 2.m. Cena MěNV Karlovy Vary (2200m), 4.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 4.m. Cena Calypsa (2600m), 5.m. Cena deníku Práce (2200m), 5.m. Cena o Zlatý pohár zemědělských novin (2800m) 1978 1979
LigurieSalon - Licence 3.m. Cena ZV ROH St. závodiště v Praze (2200m), 5.m. Cena časopisu ABC (1800m) 1979
LucifeéEspadron - Líza 1.m. Svatováclavská cena (1200m), 2.m. Cena MZVž (Gerschův memoriál, 1400m), 2.m. Cena deníku Svoboda (2200m), 3.m. Cena časopisu Jazdectvo (2252m) 1979 1980 1982
LysinaMasis - Lyska3.m. Simsonova cena (1200m) 1967
Mac DonaldScottish Rifle - Madelaine 5.m. Cena tříletých hřebců (1410m) 1986
MakytaHviezdar - Madelaine 2.m. Cena Masise (1100m), 3.m. Karlovarská cena na dvojnásobnou míli (3200m) 1980 1981
ManuelCalé - Madelaine 4.m. Cena mítinku (2400m), 5.m. Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli (3200m) 1980
MarkoZigeunersohn - Madelaine 1.m. Cena tříletých hřebců (Memoriál J. Krištůfka) (1800m), 1.m. Cena deníku Práce (2200m), 3.m. Československé derby (2400m). Plemeník. 1978
MedailonMandant - Madelaine 3.m. Velká pardubická st. (6900m) 1988
ModravaNorbert - Moldavia 1.m. Cena Státního závodiště (2200m), 3.m. Cena zimního favorita (1600m), 5.m. Jarní cena klisen (1600m), 5.m. Memoriál ing. B.Tichoty (Oaks, 2400m), 5.m. Cena znárodnění (3200m) 1976 1977
NavaraLakmus - Nicoletta 3.m. Cena znárodnění (3242m), 4.m. Cena Gradiva (2200m) 1982
NegrosArcaro - Nicoletta 2.m. Cena zimního favorita (1600m), 2.m. Velká jarní cena (1600m), 3.m. Cena Filippyho (1400m), 3.m. Cena míle (1600m), 4.m. Československé derby (2400m), 4.m. Cena deníku Svoboda (2200m), 4.m. Cena Gomby (1200m), 5.m. Cena časopisu Jazdectvo (2252m), 5.m. Zářijová cena Pragokoncertu (1600m) 1979 1980 1981
SenAgytröszt - Svazačka 1.m. Geršův memoriál (1414m), 1.m. Bratislavská míĺa (1600m), 2.m. Cena Št. závodiska (2000m), 2.m. Cena Masise (1200m) 1983 1985
SilikátWiesenklee - Silikosa 2.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 3.m. Cena tříletých hřebců (1800m), 3.m. Cena Stadiónu (1800m), 4.m. Velká cena 70. výročí dostihové dráhy ve Velké Chuchli (2400m), 5.m. Cena MěNV Karlovy Vary (1800m), 5.m. Velká dubnová cena (2400m) 1976 1977
SítáDonald - Silikosa 2.m. Cena Masise (1100m), 3.m. Cena Deux Pour Centa (1600m), 4.m. Cena deníku Práce (1800m) 1979 1980
SofiaWiesenklee - Siesta 1.m. Zářijový handicap (1608m), 3.m. Jarní cena klisen (1600m), 3.m. Cena Vlaštovky (1600m), 4.m. Cena časopisu Jazdectvo (1800m), 5.m. Velká jarní cena (1600m) 1976
SpartaIvory Tower - Siesta 1.m. Jarní cena klisen (1600m), 1.m. Velká jarní cena (1600m), 1.m. Velká červnová cena Rudého práva (2200m), 1.m. Memoriál ing.B.Tichoty (Oaks) (2400m), 2.m. Československé derby (2400m), 3.m. Cena MZVž (Gerschův memoriál, 1400m), 3.m. Cena zimního favorita (1600m), 5.m. St. Leger (2800m) 1978 1979
SpartakusRoyal David - Svazačka 4.m. Cena Pragoflory (1800m), 4.m. Cena MěNV Karlovy Vary (2200m) 1977
SulejkaAthens Wood - Siesta 1.m. Simsonova cena (1200m), 1.m. Cena Filippyho (1400m), 1.m. Cena zimního favorita (1600m), 2.m. Jarní cena klisen (1600m), 2.m. Cena časopisu Jazdectvo (2252m), 2.m. Československé derby (2400m), 2.m. Memoriál ing.B.Tichoty (Oaks, 2400m), 2.m. Cena mítinku (2400m), 3.m. Cena Masise (1100m), 4.m. Cena Bukurešti (1200m) na Mezinárodním mítinku, 4.m. Cena Generálního ředitelství St. plemenářských podniků (1600m), 4.m. Cena Prahy (2400m) na Mezinárodním mítinku, 5.m. St. Leger (2800m) 1979 1980
ValtzWiesenklee - Vanilka 1.m. Cena Calypsa (2800m), 1.m. Velká dubnová cena (2400m), 1.m. Cena Lidové demokracie (2600m), 3.m. Cena ZV ROH Státního závodiště v Praze (1600m), 3.m. Cena o Zlatý pohár Zemědělských novin (2800m), 3.m. Cena znárodnění (3200m), 4.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 5.m. Simsonova cena (1200m) 1975 1976 1977 1978
VanataBehistoun - Vanilka 5.m. Cena Mladé fronty (2235m) 1984
VanelusBeauvallon - Vanilka 5.m. Velká červnová cena Rudého práva (2200m) 1989
VenisVagram - Verunka 5.m. Cena zimní královny (1560m) 1982
VespaniaEspadron - Venezuela 4.m. Cena časopisu Ahoj na sobotu (1800m), 5.m. Cena Reflexe (1400m), 5.m. Bratislavská míľa (1600m) 1984
ViglášDonald - Virginie 1.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 2.m. Cena Masise (1100m), 2.m. Memoriál R. Deyla (Velký jarní handicap tříletých, 1600m), 3.m. Simsonova cena (1200m), 3.m. Cena deníku Práce (2200m), 4.m. Zářijový handicap (1600m), 5.m. Cena ministerstva zemědělství a výživy (Gerschův memoriál, 1400m), 5.m. Velká jarní cena (1600m) 1974 1975 1976
VinnieArcaro - Venezuela 4.m. Memoriál R. Deyla (1600m), 4.m. Cena Pragoflory (1600m), 5.m. Zařijový handicap Stadiónu (1600m), 5.m. Cena Vlaštovky (1600m), 5.m. Gomba handicap Mikrofóra Čs. rozhlasu (1200m) 1978 1979 1980
VlastaWaidwerk - Vanilka 1.m. Memoriál ing. B.Tichoty (Oaks) (2400m), 2.m. Cena Vlaštovky (1800m), 2.m. Cena hřebčína Napajedla (2200m), 3.m. Cena deníku Práce (2200m), 4.m. Memoriál R. Deyla (1600m), 4.m. Jarní cena klisen (1600m), 4.m. Cena Prahy (2400m) na Mezinárodním mítinku, 5.m. St. Leger (2800m) 1977
Zdroje: