Chovatelský zápisník

Aramo (FR)

nar. 1957, Arbar - Paramo, Pharis

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny hnědka Aramo narozená 26.dubna roku 1957 ve Francii byla jako osmiletá dovezena v roce 1965 do hřebčína Napajedla. Pocházela totiž z vynikající rodiny a navíc byla březí po vítězi Kentucky Derby Iron Liege.

Část větve matky Paramo je dnes aktivní v Japonsku skrze její vyvezenou vnučku Duniru II. Bába Theano dala život Philius (Pharis), který jako dvouletý byl druhý v Prix de la Salamandre a Grand Critériu, ale coby tříletek získal Prix Djebel a Prix du Jockey de Club. Působil jako plemeník ve Francii i Japonsku. Dobrou byla i Astana (Arbar), která však více vynikla v chovu, když dala život Crepellaně - francouzské šampiónce tříletých klisen, ale mnohem podstatnější byly jiné její dcery. Astana je totiž matkou Rose Ness, která je matkou listed vítězky Denia, která dala vítěze Prix Lupin Dastaana, ale především jakousi klisnu jménem Damana…Damana je matkou Daltawy, kterážto dala život skvělému duu Daylami a Dalakhani…

Část rodiny Paramo:

Jak je vidno, dr. Ing. Fr. Lerche vybral klisnu Aramo s ohledem na již tehdejší vynikající reference rodiny více než dobře, bohužel to byli až Němci, kteří plně vytěžili potencionál rodiny, když plně využili toho mála, co měli, od daleko nejlepší zástupkyně rodiny - legendární Arvy.

Aramo dala napajedelskému hřebčínu samé klisničky a v současné době u nás má největší kvalitativní potencionál větev Arcoly, polosestry Arvy.

Aramo poté, co byla jalová třikrát za sebou, byla určena na jatečný vývoz a pokud ji nikdo nevykoupil během transportu, její život byl ukončen na jatkách ve věku 17 let.

Výsledky Aramo chovu:

Pokračovatelky:

Hnědka Aroma se narodila 18. května roku 1966 v Napajedlích, ale i přes skvělý potencionál ve svém původu běhala pouze jako dvouletá. Za své čtyři starty obdržela v GH 65 kg (vedoucí kůň ročníku Relief 83.5 kg). Při svém prvním startu v Ceně Gradiva (1000m) doběhla třetí za Reliefem a Fontánou, v Ceně Lissy (1000m) si pohoršila o jedno místo, když byla čtvrtá. Svého největšího úspěchu kratičké kariéry dosáhla v Karlových Varech, když zvítězila v Ceně Tuhnic II.odd. (1200m) s Minaříkem v sedle lehce o dvě délky nad Metujcem a Častým. V Ceně Chebska (1400) však dobíhá šestá z deseti a tím její kariéra skončila.

Již na jaře roku 1969 je jako tříletá připuštěna hřebcem Wiesenklee a tím započala druhá část její kariéry, která skončila až v roce 1985 její smrtí.

Výsledky Aromy v chovu:

Hnědka Arménie se narodila 3. května v Napajedlích, ale i přes svůj původ na dráze příliš nevynikla. Jako dvouletá obdržela 60.5 kg v GH, když se ze 4 startů 2x umístila v dostizích nevalné úrovně Ceně Mohykána (3.m.) a Ceně Gastona (5.m.). Jako tříletá má podepsán ortel tím, že běhá v barvách SOU Velká Chuchle, takže z 8 startů vytěží 6 umístění, ale sezonu zakončuje v IV.kategorii a 52.5 kily v GH. Návrat do stáje Napajedla však znamená pro další sezónu 13 startů - 1 vítězství a 6 umístění. Do chovu JZD Kněževse odchází s 51.5 kily. Kněževes ji po posl.hříběti Arés prodá do St.statku Dolní dvořiště, kde později uhynula v roce 1981.

Z jejích hříbat na dráze nikdo nevynikl, ale jejím dcerám se překvapivě zadařilo rodinu rozšířit až do 21.století. Nicméně větev klisny Arménie postrádá potřebné kvality a je otázkou, zda další generace přežije.

Výsledky Arménie v chovu:

Hnědka Arena se narodila 28.ledna 1969 v Napajedlích a ani ona na dráze nevynikla. Jako dvouletá odběhala šest dostihů a jakou tříletá dokonce 15 v barvách PP Motěšice, bez nějakých valných výsledků. Za obé sezóny obdržela shodně 54.5 kg v GH. V chovu dala jedinou dceru Argonu, ale ta do plnokrevného chovu zařazena nebyla. A tak větev Areny vymřela již v první generaci, ale škoda to nebyla, protože výsledky jejího potomstva na dráze byly nevalné až velmi špatné. Arena byla utracena v r. 1987.

O klisně Argentina po Wiesenklee narozené v r. 1970 nemám žádné dohledatelné zprávy.

Hnědka Arie se narodila 31. března roku 1972 v Napajedlích. Jako dvouletá a tříletá běhala v barvách hřebčína Albertovec v tréninku Fr. Vítka a vůbec ne špatně. Před dosažením svého největšího úspěchu patřila mezi širší špičku díky svým šesti výkonům ve dvou letech, za něž dostala 74.5 kg v GH. Získala Cenu Sebestyéna (1000m) a reprezentovala nás na Mezinárodním mítinku v Berlíně, kde se umístila pátá v Ceně Bukurešti (1200m) a čtvrtá v Ceně hř. Görlsdorf (1000m). Jako tříletá běhala 7x a zůstane zapsána navždy v pamětných listinách vítězek Jarní ceny klisen (1600m), kde jistě porazila Cavalerii a Lucretii. To bylo ale také její jediné vítězství, k němuž nastoupila s pátým místem z Memoriálu Rudolfa Deyla (1600m). Pak se umístila pátá ve Velké květnové ceně (1800m), Ceně míle (1600m) a Oaks (2400m). V GH tříletých obdržela 79 kg. Jako čtyřletou ji zařadili do chovu hř. Napajedla a zapustili hřebcem Libanonem, z čehož vzešel Aral v r. 1977 a o rok později ARNIKA, taktéž po Libanon. Nadějná matka Arie bohužel uhynula jalová po Saragan v roce 1979 a její pochodeň musela převzít Arnika.

Výsledky Arie v chovu

Schéma rodiny Aramo

Zdroje: