Chovatelský zápisník

Blue Girl (HUN)

nar. 1938, Embargo - Blue Stocking, Son-In-Law

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny Blue Girl se narodila 21. dubna roku 1938 v Maďarsku v hřebčíně Dioszpuszta. Byla to hnědka s hvězdou a levou zadní do půl holeně bílou, a její tělesné rozměry byly následující: 169 - 158 - 195 - 19.9 cm a 540 kg.

Klisna byla původně využita k chovu ve svém rodném hřebčíně, ale poté byla dovezena v roce 1945 do Československa, kde napřed zakotvila na mimoňské hříbárně, poté se přesunula do Vojenského hřebčína Hostouň. Od r. 1949 až do své smrti v roce 1962 působila v hřebčíně Napajedla.

Její rodina se udržela do dnešních dnů, je dlouhodobě velmi úspěšná v teplokrevném chovu, kde vynikla celá plejáda zástupců na parkúrech i military. Vzešla z ní řada plemeníků (např. North Star VIII - Top., Orientale I - 19, Furioso XV - Top., dále z plnokrevných Blatec, Bilbao, Bytčan, Bakardi), v ČT chovu působí aktivně (v současnosti) celá řada klisen. I v plnokrevném chovu měla ještě po roce 2001 několik aktivních zástupkyň, ačkoliv tyto byly zpravidla posléze připouštěny teplokrevně.

O budoucnost rodiny je alespoň v teplokrevném chovu postaráno více než dostatečně, jak se bude vyvíjet situace v plnokrevném, toť otázka.

Výsledky Blue Girl v chovu

Některé spěchy potomstva Blue Girl

Z maďarského potomstva Bluma i Blaník (ex Bumerang) byli dovezeni v r. 1945, Blaník jako čtyřletý vyhrál Cenu města Mníšku (Hkp.I., 2000m, 50 000) a byl třetí v Ceně Lorety (Hkp.I., 50 000, 2400m). Blaha získala Velkou cenu tříletých (2400m) a byla čtvrtá v Ceně ministerstva zemědělství a les. hospodářství (1600m). Blatnice byla pátá v Geršově memoriálu (1400m). Daleko nejlepším hříbětem však byl Blatec, který běhal šest let v celkem 57 dostizích a dosáhl celé řady pěkných úspěchů, později byl zařazen jako plemeník. Kompletní informace o něm na jeho profilu Blatec.

Část rodiny

Větev Blastula

Barbaresco na dráze odběhal celkem 51 dostihů, z toho 9x zvítězil a nasbíral 27 umístění do pátého místa. Již ve čtyřech letech na sebe upozornil, když vyhrál jedničkovou steeplechase o dni Velké pardubické. Později vyhrál Cenu Labe a Velkou slušovickou steeplechase. Startoval 3x ve Velké pardubické, z toho 1x byl zadržen, 2x doběhl (na 7. a 8.m.). V současné době tráví pěkný aktivní důchod.

Jeho otec Ludovico (linie Prince Rose) vyhrál v Německu dva dostihy grupy tři, zde v chovu dal několik velmi slušných koních (Valgíra, Milliard, Zefír, Lolek, Ludvík), ale nejznámějším nakonec zůstal právě překážkář Barbaresco.

Matka Bonilla (Norbert - Belinda) pocházela z rodiny Blue Girl. Na dráze již jako dvouletá na závěr sezóny vyhrála, za tři starty byla ohodnocena 55.5 kg. Ve třech letech odběhala 9 dostihů, vyhrála si čtyřku a umístila se v trojkových dostizích, mnoho si však v GH nepolepšila, když měla 62 kg. Teprve jako čtyřletá se objevila na jedničkové scéně, vedla znamenitě a jistě potěšila svůj tým ze Světlé Hory v čele s trenérem p. Olehlou, když napřed získala čtvrté místo v Ceně SŠP (I., 1200m), vyhrála Cenu Francie (I., 1800m) lehce o pět délek a na závěr byla pátá v Ceně Sudana (I., 1200m). To jí vyneslo 68.5kg v GH. Coby pětiletá udělala radost ziskem trojky velmi lehce o osm délek a hned nato získala čtvrté místo v jedničkovém dostihu Ceně Francie na 1800m, což jí vyneslo 67.5 v GH. V šesti letech v úvodním startu sezóny upadla v rovinovém dostihu, a v druhém startu si vyhrála proutí na 2600m. Poté byla připuštěna Ludovicem a odešla do chovu. Dala celkem 8 hříbat: Barbra (Ludovico), Barbaresco (Ludovico), Bona fide (Ludovico), Boniface (Manhattan Project), Belfry (Manhattan Project), Barbora (Fallada), Blizzard (Fallada) a Bena (I Shall Stay).

Hned Barbra byla dobrá, povedlo se jí získat 4.m. ve Velké ceně Fatry Napajedla a.s. (I., 1000m), také vyhrála třikrát sprinty III.kat. Ještě lepší byla Bona fide, která byla třetí ve Slušovickém Oaks (CH, 2400m), pátá v Moravském derby - Cena EDOC Brno (I., 2400m). Později přešla na překážky, kde třeba byla třetí v Závěrečné steeplechase ČASCH 2001 (Steeplechase I.kat. - 4500 m) za Kedonem a Centaxem, či čtvrtá v Ceně ČASCH (Steeplechase I.kat., 3400 m). Také si vyhrála trojkový překážkový dostih na známými Laneret a Tanečnice. Dalším potomkem z Bonilly, který stojí aspoň za zmínku, je určitě vynikající jedničkový steepler Blizzard, který získal Velkou cenu Elektrizace železnic Ppraha, a.s. (Steeplechase I.kat., 5200 m) nad Nerem. Krom toho byl např. třetí v Ceně Vltavy (Steeplechase crosscountry I.kat., 4500 m) za Ligretou a Sixteen, druhý za Red Dancerem v Ceně společnosti COLOR CAR (Steeplechase crosscountry I.kat., 4500 m), čtvrtý v Ceně Labe (Steeplechase crosscountry L, 5200 m) za Sixteen, Bargielem a Mr Landem, třetí ve Velké ceně Paramo (Steeplechase crosscountry NL, 5800 m) za Decent Fellowem a Cesortem... A co Boniface? I on běžel takové dostihy jako Cena Vltavy či Cena ČASCH, ačkoliv na ty nejlepší neměl.

Maminka Bonilly klisna Belinda (Detvan - Blastula) běhala za Státní statek Veltrusy, ale nikdy ničím nevynikla a ve třech letech měla GH 35.5 kg...Poté změnila majitele, a v dalších letech už nosila barvy Boskovic. Ve čtyřech letech se umístila 2x na třetím místě na závodištích Veselí nad Moravou a Tlumačov, takže hodnocení 37 kg v GH moc její obraz jako prachmizerného závodního koně nevylepšilo.Jako pětiletá získala jediné umístění. Lépe si vedle v šesti letech, když se několikrát umístila i na proutí od 3. do 5. místa. V sedmi letech běžela pouze vizovickou steeplechase, než odešla do chovu. Tehdy se běžně zařazovaly i klisny nejhorší rovinové třídy. Ani v chovu však nedostála očekáváním, když pro Boskovice žádné plnokrevné hříbě nedala a po prodeji do Státního statku Světlá hora dala velmi špatnou Bogotu (Veronal) a s Norbertem výše zmiňovanou Bonillu, která musela být příjemným překvapením. Nicméně Belinda kromě ní byla také čtyřikrát jalová a 2x se jí narodilo mrtvé hříbě a tak roku 1987 zřejmě nastoupila na jateční transport do Itálie.

Příliš dostihového a chovatelského štěstí nestálo ani při klisně Blastule (Berggeist - Blatná). Ve dvou letech 2x zametla pole a získala 47.5 kg. Ve třech letech byla 3. a 4. ve čtyřkových handicapech, a udržela si pozici jednoho z nejhorších koní ročníku. Sezónu 1966 je lepší přeskočit k vítězství ve steeplechase roku 1967 na jičínském závodišti, kdy po konci sezóny dostala neskutečných 67kg v GH překážkových koní. Dále v dostihových programech již není. V chovu dala pouze dvě hříbata a to Biantose (Coral) a Belindu. Biantos ve třech letech dosáhl na čtvrté místo v Ceně tříletých hřebců (1800m), čímž dalece převýšil standard své matky i polosestry. Blatná (Lotos - Blanka II) patřila do stejného ročníku jako Sinaj či Blyskač. Běhala řadu let v barvách hubické stáje (později ŠM Gomba), již ve dvou letech zvítězila. Jako tříletá si vyběhala 66.5kg v GH, zvláště když na podzim vyhrála start-cíl handicapy IV. a III.kat. Následující sezónu však nenavázala (40.5kg v GH), později přechází na překážky. Do chovu odešla po sezóně 1960, ale po úvodním zmetání dala pouze dvě hříbata a to Blastulu v Hubicích a Banáta (Varin) pro Šamorín, než uhynula. Blanka II (Botond - Blue Girl) se narodila na hříbárně Mimoň, původně se však jmenovala Blaubeere a osud ji zavál na Slovensko do Hubic, kde dala tři hříbata (z toho 1 uhynulo), mezi nimi Blatnou a Bloka, oba po Lotos. Poté byla z chovu coby jedenáctiletá vyřazena. O její matce a zakladatelce Blue Girl více zde.

Rodina Blue Girl měla svoji největší hvězdu vůbec v hřebci Blatec, což byl trojnásobný vítěz Gomba handicapu, vítěz Velké červnové ceny či Svatováclavské ceny. Také to byl úspěšný plemeník. Dalšími koňmi, kteří z této rodiny vynikli - a to převážně na překážkách - byli Blesk, Blaha, Blatěnka, Bytčan, Blankyt (také druhý v Gomba handicapu), Barok, Bolid.... Z rodiny bylo kromě Blatec ještě byli zařazeni do chovu Bytčan, Bilbao a Bakardi. Rodina je dnes pro plnokrevný chov zcela bezvýznamná, jinou roli sehrává v teplokrevném chovu, ale to je zase jiná kapitola.

Zdroje: