Chovatelský zápisník

Buda (UKR)

nar. 1971, Dar - Báseňka, Derzkij

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny hnědka Buda měla původ, který směřoval k rakousko-uherskému chovu, i Napajedlím. Její otec Dar pocházel z linie, kterou založil Matchbox a v rodokmenu lze nalézt celou řadu jmen, které v rámci středoevropského regionu znamenaly mnohé. Jistě není bez zajímavosti prochování 3x3 na Dolinu (Ut Majeur x Sanskrit x Jaromir). Určitě její rodokmen stojí za bližší shlédnutí.

Buda se narodila na Ukrajině v hřebčíně Onufrievskij dne 21. ledna 1971. Sem byla importována jako tříletá společně s Dýmkou II. Běhala tedy v barvách JZD Jílové střídavě na rovině i proutí ve třech i čtyřech letech. Ve třech letech vyběhla celkem 8x, získala jedno vítězství s E. Palyzovou v sedle v dostihu na 2600m přes proutí a v tomto dostihu porazila derby-vítěze Crapoma lehce o deset délek. Předcházející vítězství v létě na závodišti Šurany na 1600m jí nebylo uznáno, neboť její jezdec křižoval druhého v cíli. V GH tříletých na proutí byla hodnocena s 77kg na druhém místě za Dýmkou II. Jako čtyřletá vyběhla 13x a získala 5 vítězství (a to ještě byla 1x z vítězství diskvalifikována), a 3x byla druhá. V GH tentokrát získala za výkony přes proutí 80kg. Vyhrála na proutí postupně Cenu Milovic (2400m) nad Silexem a Pastelem zadrženě o 15 délek, Cenu n.p. Laktos Praha (2600m) jistě o 4, Cenu Aragonita (2600m) zadrženě o 8 délek, Cenu Bytčana (2600m) velmi lehce o 10 délek a nakonec o kr.hlavu Steeplechase Chopku (4000m) i přesto, že v dostihu upadla, ztratila jezdce a byla znovunasednuta. Poté byla zařazena do chovu.

Budiny chovné výsledky ale byly nevalné, a celá rodina víceméně je pro náš chov irelevantní, až na jediný záblesk v podobě Benedikta, který se umístil v Ceně zimního favorita. Za zmínku stojí, že část klisen je využívána v teplokrevném chovu - např. Básnička po Donegal, s výkonností v drezúře stupně L.

Výsledky Budy v československém chovu

Buda byla vyřazena z chovu 1982.

Úspěchy potomstva Budy

Jediný potomek na dráze i v chovu Buděna dosáhla v GH nevalných 47.5 kg, v chovu dokázala dát ve dvou letech jedničkově umístěného Benedikta a vítěze na pomezí I.a II. kat. Baleta.

Zdroje: