Chovatelský zápisník

Corcyra (HUN)

nar. 1923, Plato - Korfu, Gascony

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny hnědka Corcyra se narodila v Maďarsku u dr. Alfonse Rotschilda v roce 1923, do hřebčína Napajedla byla importována v r. 1934. Působila zde do roku 1945, kdy je jejím novým majitelem zaznamenán Jan Pyrolt. Další informace již nemám k dispozici.

Do chovu byly zařazeny všechny její dcery a jeden hřebec, přičemž její krev přežila do dnešních dnů. I nadále ale její nejvýznačnější či nejznámější zástupce pronásleduje prokletí, které odeslalo na věčné pastviny předčasně Corvettu, Corneta, Korana, Kleóna a posledně i Klipa...

Výsledky Corcyry v československém chovu:

Úspěchy potomstva Corcyry:

Jelikož Corvette na dráze neběhala, Korouhev a Corona pouze jako dvouleté, potencionál rodiny dával tušit Korsičan, který vyhrál Cenu zimního favorita, Velkou jarní cenu, Buccaneer Rennen a byl druhý v Derby. Později se stal plemeníkem, více o něm zde.

Pokračovatelky:

Cornela byla do chovu zařazena jako šestiletá, přičemž dala pouze 4 hříbata: Cornelov (Corvus nebo Torbágy), Kvadrillu (Tornado), Krakonoše (Tornado) a Kornelku (Tornado). Nejlepším hříbětem byla Kvadrilla, která vynikla jako dvouletek, když vyhrála Gerschův memoriál a umístila se v Simsonově ceně, Ceně zimního favorita a Ceně dvouletky.

Corona dala pouze pět hřebců: Kokeš (Gradivo), Korzár (Gradivo), Kord (Gradivo), Korál (Pierot) a Korába (Pierot) a tedy žádnou pokračovatelku, což vzhledem k výsledkům potomstva byla jistě velká škoda. Z nich vynikl zejména Korzár, který vyhrál Karlovarskou dvojnásobnou míli či získal četná umístění v dostizích typu Velká dubnová cena, Cena vytrvalců, Cena o Zlatý pohár Zemědělských novin, Cena znárodnění aj., dále Kord, který získal řadu umístění, včetně třetího místa ve St. Leger či v dostizích konaných na Mezinárodním mítinku a nakonec i Koráb se umístil v jedničkových dostizích.

Hnědka Corvette se narodila 28. dubna v r. 1935 v Napajedlích, ale na dostihové dráze nevyběhla. Coby tříletá byla zařazena do chovného stáda svého mateřského hřebčína. Z jejích hříbat nejvíce vynikl Kortéš, který získal Velkou jarní cenu, z dcer Corina, která je bábou Corveta i Corvetty.V roce 1952 po bezvýsledném připouštění Árkászem byla Corvette odvezena na jatky.

Výsledky Corvette v chovu:

Ryzka Korouhev s nepravidelnou hvězdou a pravou zadní do půl spěnky bílou se narodila 12. února 1944 v hřebčíně Napajedla. Na dráze se objevila pouze jako dvouletá, když ze tří startů získala jedno druhé a třetí místo. V r. 1947 byla zařazena do napajedelského chovu s následujícími mírami: 173 - 162 - 190 - 19.2 a 550 kg. Korouhev dala pouze čtyři vynikající hříbata, než byla po několika letech jalovosti v r. 1959 utracena.

Výsledky Korouhve v chovu:

Úspěchy potomstva Korouhve:

Hned úvodní hříbě Komandír byl výborný steepler, který se několikrát umísil ve Velké pardubické st. Koran jako druhé hříbě získával slávu na rovině, kde patřil k předním koním Československa, ale nesmrtelným se stal až svým vítězstvím ve Velké pardubické. Jediná klisna a zároveň pokračovatelka Korouhve - Korisť získala na dráze jak Jarní cenu klisen, tak i Oaks, mimo to se umístila ve Velké jarní ceně, Derby a St. Leger. Poslední hříbě Korbel se zapsal nejen do listiny vítězů Československého derby a více se o něm dozvíte zde.

Zdroje: