Chovatelský zápisník

Edelweiss (GER)

nar. 1888, Chamant - Lady Love, Blair Athol

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2012; převzato z webu TB Diamond

Klisna Edelweiss se narodila v Německu r. 1888 u chovatele hraběte W. Rederna. Její otec Chamant vyhrál Middle Park Plate a Dewhurst Stakes jako dvouletý a zjara vyhrál 2000 Guineas, kde porazil pozdějšího derby - vítěze Silvio, po neúspěchu v Derby na tvrdé půdě byl stažen do chovu, i kvůli tomu, že se z něj stával roarer. Proslul jako excelentní otec matek, ale především to byl první skutečně vlivný německý plemeník, byl 6x šampión plemeníkem. Chamant stojí v pozadí mnoha význačných původů, náš chov ovlivnil nejenom skrze svého syna Saphir, který je otcem neuvěřitelné matky Danubia po níž zde působil vnuk Wallenstein (otec Valencie) a v Maďarsku Weissdorn (otec Cédy).

Matka Lady Love byla polosestrou Limosy, matky stakes vítěze Bay Melton (vnuka napajedelského plemeníka Master Kildare). Sama v chovu se synem Buccaneera Flibustier dala Räuberbraut, matku Tuki, kterýžto je považován za jednoho z nejlepších německých odchovanců před první světovou válkou. Vyhrál Grosser Preis von Berlin, Deutsches St. Leger, Hertefeld-Rennen, ale hlavně Deutsches Derby, kde za ním doběhla druhá napajedelská odchovankyně Mágnes. V chovu proslul jako otec překážkových koní, ale jeho dcera Rosenmaid založila v Polsku úspěšnou rodinu, mj. je bábou Pink Pearla, vítěze našeho Derby r. 1948 (jehož otec Pilade má vazby na Napajedla i Lady Love a vůbec má zajímavý životní příběh).

Důležitá byla další dcera Lady Love pojmenovaná Enchantress, která dala Juggler (otec Talmy později Parmy, která založila velmi úspěšnou rodinu, z níž vzešli italští Pilade a Crapom) a Fair Vision (Touchet). Fair Vision v USA založila rodinu z níž vzešel jediný přemožitel Man O´War Upset, black type Peter Quince, stakes vítěz a plemeník Greek Song.

Proč tyto nejen regionální vazby popisuji tak důkladně? Protože považuji za kouzelné vidět, jak vše je propojené se vším.

Vrátíme se ke samotné Edelweiss, která jako dvouletá byla dovezena do Rakouska - Uherska. Ryzka vysoká 167cm vyběhla celkem 26x, z toho 6x zvítězila, čtyřikráte byla druhá a čtyřikrát třetí. Získala October steeplechase ve Vídni a v Pardubicích ji diváci sledovali při výhře v Jesničánské steeplechase. Aristid Baltazzi ji zakoupil v roce 1893 a zařadil do napajedelského stáda matek.

Výsledky Edelweiss v chovu (neúplné):

Schéma rodiny Edelweiis

Na dráze nejlepším hříbětem byl Bon Marché, který je považován za jednoho z nejlepších napajedelských odchovanců oné doby. Byl koupen baronem Gustavem Springerem na Kisbérer Jährlingsauction za 28 tisíc korun. Baronova stáj patřila k těm nejúspěšnějším, mj. v jejích barvách běhalo několik německých derby-vítězů (Bono Modo, Galifard, Palmyra, Chilperic). Bon Marché na dráze získal Preis von Helenental, Graf N. Esterházy Memorial, Przedswit Handicap a Direktoriumspreis, a také byl druhý v Deutsches Derby za dalším napajedelským odchovancem Con Amore. Špatné nebyly ani Haiderose (později také v napajedelském chovu) a Faullieschen.

Dcery i vnučky Edelweiss byly v Rakousku - Uhersku bohatě využity, takže z této rodiny vynikli i další koně jako: Motor (Austria Preis) či Affenblume (Staatpreis). Bon Marché v chovu dal např. Per bacco (Kozma memoriál, Károlyi memoriál), ale jeho krev do budoucna dochoval syn Slavata, který patří mezi nejúspěšnější plnokrevné plemeníky využité v Kladrubech. Jeho dcerám se v chovu dařilo a tak můžeme říci, že 21 Slavata dala plemeníka Furioso XIV - Poh. , 228 Slavata je bábou plemeníků Nonius XXI - 4, Furioso XVIII - K, Furioso X - 1 a Przedswit V - K, navíc z její rodiny vychází celá řada dalších plemeníků jako třeba "T" drezúrní kůň 2197 Quoniam II - 118. Klisna 419 Slavata je matkou plemeníka Furioso IX a 586 Slavata dala plemeníka Furioso XVIII - 38. Také v krvi koní Kinských nalezneme Bon Marché, neboť jeho dcera Calergi je bábou Jitřenky, což je rodina Kinských "J", od níž mateřská linie vede až do současnosti. Viz odkaz na rodinu J.

A krev Edelweiss přetrvává do současnosti i skrze mateřskou část, neboť její napajedelská dcera Etruria se o to postarala. A tak její mateřskou linii můžeme najít u velikánů jako ruský derby - vítěz Genaldon (jehož syn Pacifik působil u nás), Egir (otec ruské Oaks vítězky Epohy - bohužel nevím správný fonetický přepis), Gvadiana (top klisna svého ročníku ; mimochodem ta je po synu čs. klisny Vitalita) aj. Bohužel nemám k dispozici seznamy vítězů a umístěných v ruských největších (nejvýznamnějších) dostizích, jinak bych mohla doložit další jména.

Zdroje: