Chovatelský zápisník

Falb, Fantasie

nar. 1898, Matchbox - Fantasie, The Palmer

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2012; převzato z webu TB Diamond

Falb byl po Matchbox z klisny Fantasie, která byla součástí prvního napajedelského stáda matek vůbec. Otec Matchbox patřil mezi absolutní regionální špičku. Na dráze vyhrál Dewhurst Stakes, Sussex Stakes, Lowther Stakes, ale především získal vynikající druhá místa v Epsom Derby a Grand Prix de Paris, třetí se umístil ve St. Leger a 2000 Guineas. V napajedelském chovu se uplatnil více než dobře, mj. můžeme zmínit Horkay, Con Amore, Nunquam Dormio, Sage Dank, Magnes, etc.

Matka Fantasie byla tmavá hnědka narozená ve státním hřebčíně Kisbér v r. 1880, která měřila 163 cm. Na dostihové dráze nevynikla, vyběhla pouze dvakrát bez umístění. Přesto vchovu dokázala dát německého derby-vítěze Tegetthoff, Falba a Fatalista, vítěze Preis von Kottingbrunn. V chovu byly jejím majitelem použity její dcery Adria, Pola a Fasana.

Výsledky Fantasie v chovu:

První hříbě po Hastings dala Fantasie v chovu Nicolause von Luczenbachera; další hříbata odchoval již Aristid von Baltazzi.

Falb byl jako roční prodán z Napajedel do rukou Andora von Pechy, v jehož barvách vyhrál Trial Stakes a Königspreis. Poté byl koupen v r. 1902 panem A. v. Jarossem pro jeho chov Gestüt Puszta Dios. Stal se velmi úspěšným plemeníkem, když jeho potomstvo v jediné dekádě vyhrálo 2 000 000 korun, v roce 1910 to byl šampión plemeníků Rakouska-Uherska, v letech 1911 - 1916 byl druhým nejlepším plemeníkem země, jen jednou byl třetí.

Z jeho produkce vynikly klasické vítězky Goodly, Rotardos, Trafalgar - vítěz Nemzeti-Hazafi-Preis a Alager-Preis, Azután - vítěz Nemzeti-Hazafi-Preis, Fantom - 2x druhý v Austria Preis, Bankár - vítěz Preis vom Marchfeld a 2x druhý v Austria Preis, Bankár öcsce - umisťující se ve velkých dostizích, Farsang - vítěz St. Ladislaus Preis, Fallachy - 2.m. Österreichisches Derby za Tovább, Töff - vítězka Graf Nikolaus Esterházy Memorial a výborná matka Tögerenda (Wool Winder) a Tohonya (Wombwell), Floribus - vítěz St. Ladislaus Preis, Fantome - 3x druhý v Austria Preis a plemeník (dal vítěze rakouských Trial Stakes Fuvolás a překážkového vítěze Preis von Kahlenberg Asiago), Rafael - vítěz Buccaneer Rennen, Rátartós - vítězka Österreichischer Stuten Preis či Fabel - dvojnásobný vítěz Preis vom Marchfeld, Paff - vítěz Grosses Pressburger Hindernis-Rennen... dále lze jmenovat Perczent, Hohe Wart, Monastir II, David, Buffalo, Fata Nelson, Thais, Rablo, Szelmalom, Szakajto, Madaram, Madár, Kamarás, Campanula, Titania, Fabelhaft...

Zdroje: