Chovatelský zápisník

La Lézarde (FR)

nar. 1959, Beau Prince II - La Lezardiere, Rodosto

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010/2014; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny La Lézarde, která se narodila ve Francii 7.5. 1959 u P. Boyrivena, na dráze zvítězila jako tříletá v Prix Incertitude na dráze v Tremblay. Její otec Beau Prince II získal Grand Criterium, Prix Djebel, vynikající druhé místo v Prix de l´Arc de Triomphe za nesmrtelným Ribotem a třetí byl v Grand Prix de Paris. Matka La Lézardiére byla v chovu úspěšná, dala Carshin, Karine, Le Bel (dobrý na dráze, nadějný steepler, posléze plemeník), Liz. Bába Mirabelle dala devět vítězů a to Ashley (8 vítězství), Abrizu (7 vítězství), Montfleur (6 vítězství), Princeling, Princeliness a další. Daleko nejlepší však byla Norbelle, která se umístila v Preis der Diana, dala život německé klasičce Novaře a skrze ní se stala bábou vítěze 2000 Guineas Nebbiolo. Norbelle se v německém chovu prosadila a její krev dnes koluje např. u plemeníků Noela, trojnásobného vítěze italského St. Leger a Noroit, Grupa 1 umístěného a grupa 2 vítěze.

Prabába Mitidja dala pět vítězů, je bábou vítěze Grand Prix de St. Cloud Medium.

La Lézarde byla do Československa dovezena v roce 1965 ve skupině sedmi březích klisen (společně s Aramo, Gée, Likoni, Nicosia, Orly a Samiano). Klisna byla popsána jako: "Prokvetlá ryzka s malou hvězdou. Pravá přední nad spěnku a pravá zadní ve spěnce bílá. Po těle bílé tečky. Hlava ušlechtilá, delší, užší. Kohoutek delší. Hřbet měkký, záď dlouhá, skloněná. Spěnky delší, postoj vpředu mírně sevřený. Míry: 169, 158, 194 a 19.3."

Výsledky La Lézarde v chovu:

První dva potomky dala La Lézarde ve Francii; ryzka La Legalité po francouzském otci Bois Belleau se narodila v Československu.

Úspěchy potomstva La Lézarde:

První hříbě La Legalité na sebe upozornila již jako dvouletá, když se umístila čtvrtá v Ceně Chebska (vítězkou Caravella), Ceně min.zeměděl. a výživy (Gerschův memoriál) (1400m) (vítězem se stala Loreta, třetí byl pozdější derby-vítěz Relief). V Generálním handicapu dvouletých získala 65.5 kg. Jako tříletá se již tak neprosadila, ale v chovu zaznamenala mimořádný úspěch v podobě L'Avenir, skrze níž její krev je úspěšná dodnes (např. potomstvo Letní Noci je jistě všem známo).

Druhá klisnička La Legion byla také v centru dění jako dvouletek, když získala páté místo v Gerschově memoriálu (1400m) a jako tříletá získala postupně čtvrté místo v Jarní ceně klisen, pátá byla v Ceně deníku Práce, třetí v Ceně Mladého světa a čtvrtá byla v Oaks. La Legion jenom tím, že vyprodukovala bezkonkurenční Latinu, skvělou na dráze a nesmrtelnou v chovu, se postarala o přežití rodiny na mnoho generací.

Valach Le Havre měl jako tříletý 78kg v GH, ale v jedničkových dostizích byl na tabuli pouze jednou a to v Ceně deníku Svobody. Lancaster byl lepším rovinovým koněm jak Le Havre, ale do paměti lidí se zapsal jako kultovní vítěz Velké pardubické.

Pokračovatelka La Lézarde jménem La Legion

La Legion (Detvan - La Lézarde, Beau Prince II) byla pátým hříbětem své importované matky. Na dráze si vedla výborně, neboť získala četná dobrá umístění: 3.m. Cena Mladého světa (2600m), 4.m. Jarní cena klisen (1600m), 4.m. Memoriál ing.B.Tichoty (Oaks, 2400m), 5.m. Cena MZVž (Gerschův memoriál) (1400m), 5.m. Cena deníku práce (2200m) a 5.m. Cena časopisu Jazdectvo (1800m). Její nejvyšší GH bylo ve třech letech, kdy dostala 79.5kg v GH. Do chovu byla zařazena jako pětiletá, ale obrovskou škodou bylo, že zanechala pouze tři hříbata, než uhynula.

Výsledky La Legion v chovu:

Úspěchy potomstva La Legion:

Lagos byl mizerným rovinovým koněm, jehož GH bylo 50.5 kg, ale pro změnu skvělým steeplerem, který je v listině vítězů Ceny Váhu a Laura pro změnu vůbec neběhala. Ze tří potomků tedy vynikla až superhvězda první třídy Latina, o jejíž výsledcích na dráze i v chovu pojednávám níže. Její polosestra Laura byla také zařazena do chovu, ale dala jen tři hříbata, z toho jedno uhynulo ve dvou letech. La Legion tedy pokračovala pouze Latinou.

Pokračovatelka La Legion jménem LATINA

Latina (Masis - La Legion, Detvan) patří mezi naše největší legendy. Udatná klisna, poslední Masisova dcera o níž byly popsány stohy papíru, toho reálného a v současné době i virtuálního. Na dráze získala ve třech letech Derby, Oaks a St. Leger, což je naprosto úchvatná bilance, k tomu ale přidala ještě Cenu časopisu Jazdectvo a Cenu Prahy na Mezinárodním mítinku. Tehdejší MM se odehrával v Budapešti a Latina s Ferdinandem Minaříkem běžela proti dvěma jiným derby-vítězkám, což byly Sinaja (polská derby-vítězka) a Desiree (derby-vítězka v NDR). Obě derby-vítězky ale snadno podlehly naší hrdince a toto vítězství bylo mohutně oslaveno, neboť našim se na MM už dlouhá léta příliš dobře nevedlo. Její trenér František Vítek na Latinu vzpomíná rozsáhle ve své vzpomínkové knize "Život plný koní" a stojí to za čtení. Latina poté odešla do chovu. I tam byla skvělá.

Výsledky Latiny v chovu:

Úspěchy potomstva Latiny:

Latina dala derby-vítěze Lancelota a neskutečného železného Laténa, kterému Derby uniklo jen proto, že potkal jinou výjimečnou individualitu ve svém ročníku a to Arvu. Dále dala klasičkou vítězku Latinku a velmi dobrou Latinitu s Laminou:

Pokračovatelky Latiny celkem

Pokračovatelka Latiny jménem LAKONIE

Lakonie (Arcaro - Latina, Masis) se narodila roku 1984 v Napajedlích jako třetí hříbě legendární Latiny a hřebce Arcaro, což byl reprezentant hřebčí linie Dark Ronald. Arcaro na dráze běhal od dvou let do sedmi let v Německu, kdy z 43 startů 14x zvítězil. Po stránce charakteru kladně hodnocený hřebec přišel do Napajedel až roku 1981, když předtím působil v Šamoríně a jeden rok v Albertovci. Arcaro dal řadu zajímavých koní jako Valid, Rozalinda, Pittsburgh, Norfolk či Lorenzo, ale z hlediska dnešní doby se proslavil jako mateřský otec vítěze Velké pardubického Vronsky a jeho pravou sestrou Vinny. Osvědčil se také i ve sportu, ostatně letos nás na Světových jezdeckých hrách v Normandii bude prezentovat jeho pravnuk Alnaki.

Lakonie na dráze ve třech letech nejlépe dosáhla na stupně vítězů v III.kat. na 1600m i v II. kategorii v Memoriálu J. Perničky (1400m), kde porazila solidního Vabanka. Také druhé místo za Marokenem v II.kat. na 1600m nebylo špatné. Na základě dobrých výsledků byla trenérem MVDr. J. Jandou přihlášena do Velké ceny hl. města Prahy (I.kat., 1600m), kde ale doběhla poslední. Tím její dostihová kariéra skončila a do chovu odcházela s hodnocením 69kg v GH. V roce 1988 připouštěna nebyla, až r. 1989 dostala Wolver Heightse. Ze spojení se narodila výše uvedená Lakonka.

Výsledky Lakonie v chovu

Výsledky potomstva Lakonie na dráze

Pokračovatelky Lakonie

Pokračovatelka Lakonie jménem LAKONKA

Lakonka (Wolver Heights) je bývalá pýcha napajedelského stáda, která vznikla z cesty napajedelské Lakonie za Wolver Heights (linie Nasrullah x Deux Pour Cent) působícím v Polsku. Wolver Heighst byl druhý v Gr.1. San Juan Capistrano H. za Erins Isle a sám si vyhrál San Marino Handicap, ale v chovu se dá považovat za zklamavšího hřebce. Lakonka byla druhá v Ceně hřebčína Napajedla (I., 2200m) a třetí v Oaks (Gd2, 2400m). Do napajedelského stáda byla zařazena po ukončení kariéry a v letech 1994 až 2011 působila v tamním chovu.

Výsledky Lakonky v chovu

Lakonka dala neuvěřitelných 16 hříbat, z toho polovinu klisniček - potenciálních chovných matek.

Výsledky potomstva Lakonky na dráze

Výsledky pokračovatelek Lakonky v chovu

Z osmi dcer je v chovu 5. Dál jedna uhynula (Lakora), 1 je zřejmě na Slovensku (Lascurita) a Laveroni je jako tříletá teprve na dráze.

Pokračovatelka Lakonky jménem LORELLAI

Lorellai (Look Honey) se narodila roku 2006 v Napajedlích a měla rodokmenově všechny předpoklady se stát kvalitním dostihovým koněm. Tužby ale nenaplnila, když ve dvou letech sice vyhrála IV. kat. na 1600m ze tří startů, ale ve třech letech z osmi startů dokázala být pouze 5. a 2. v dostihu III. kat. V Jarní ceně klisen byla 11. z 13., v Ceně hřebčína Napajedla 13. z 16. a v Oaks 11. z 13. Zkrátka, od klisny s takovým původem se čekalo jistě alespoň umístění. Po této sezóně odešla do chovu a poprvé připuštěna Egertonem. Ze spojení se zrodil 3. května 2011 kůň jménem Love Me, další sezónu 15.5. Lothario po Scyris, který jako roční hříbě musel být utracen. Pro pozdní termín nebyla již připouštěna, o rok později vstřebala po Stormy Jail, poté byla snaha ji prodat z Napajedel, ale nakonec tam zůstala. Nyní v sobě nosí pravého sourozence Love Me, který přijde na svět v lednu roku 2015.

Výsledky Lorellai v chovu

Výsledky potomstva Lorellai na dráze

Love Me - 1.m. Slovenské derby - Velká cena Raiffeisen Bank International (Gd-3, 2400 m), 3.m. slovenská Velká jarná cena STAROPRAMEN (L, 1700 m), 4.m. 77. Gerschův memoriál (I.kat., 1400 m), 4.m. 94. Charvát České derby (Gd-3, 2400 m), 4.m. 75. Rabbit Cena zimního favorita s podporou ČSCHPMDK (L,1600 m)

Zdroje: