Chovatelský zápisník

Lerche (HUN)

nar. 1917, Wombwell - Early Bird, Earla Mor

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny tm. hnědka Lerche se narodila v r. 1917 maďarském hřebčíně Diospuszta, který patřil A. Rotschildovi. Byla to nižší, ušlechtilá, souladná, jemná klisna představující typ dobré plnokrevné klisny s rozměry 165 - 158 - 185 - 19.5. Hlavu měla malou s rozkleslýma ušima, náznak jeleního krku, odpovídající rozměry hloubkové, kdežto rozměry šířkové měla jen odpovídající celkovému rámci. Bedra měla klenutá, záď úzkou, střechovitou, fundament odpovídající síly, suchý a vpředu se širokým postojem. Na dostihové dráze začala svoji kariéru ve třech letech neboť jako dvouletá neběhala. Startovala 9x a přitom získala 2x 2.m. a 2x3.m. Jako čtyřletá startovala 10x a přitom jednou zvítězila, dále získala 2x2.m., 3x3.m. Celkem tedy startovala 19x, 1x zvítězila, 4x2.m. a 5x3.m.

Lerche byla v chovu v letech 1922 až 1938, kdy byla vyřazena. Celkem dala 11 hříbat, z toho derby - vítězku Perle.

Výsledky Lerche v československém chovu:

Úspěchy potomstva Lerche:

Na dráze suverénně nejlepší byla klisnička Perle, která vyhrála Československé derby v r. 1929, dále Orlice, vítězka Svatováclavské ceny. Do chovu byly zařazeny Lucinka, Little Lark, Ravenna a Orlice.

Z rodiny Lerche vzešli koně jako Laňka, Lakmus, Lán, Langusta, Laguna, Lastura, Lyrika, Ostravica, Opus Roberte, Ostrov, Oáza, Orlan, Orka, Orace, Ostříž, Ormond či Ostler. Ovšem, v současné době to na produkci nových Lakmusů, ale i výborných překážkařů nevypadá.

Další poznámky

Je třeba upozornit na jedno specifikum rodiny, která se dělí na větve s počátečním písmenem "L" a větev Orlice, s "O", aby nevznikaly omyly.

Schéma rodiny Lerche

Zdroje: