Chovatelský zápisník

Lyndora (FR)

nar. 1936, Altay - La Chansonnerie, Mesilim

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny tmavá hnědka Lyndora se narodila v roce 1936 ve Francii u chovatele R.B. Strassburgera a do Československa byla dovezena jako dvouletá v kolekci importů pro hřebčín Napajedla. Byla tedy vybrána duem předních čs. odborníků dr. ing. V. Michalem a ing. Bohumilem Tichotou.

Jako dvouletá z pěti startů se především zapsala do listiny vítězů Gerschova memoriálu. Bilance dvou vítězství a třech druhých míst byla velice pěkná, ale ve třech letech byla její výkonnost již slabší. Ze devíti pokusů získala 2 vítězství a tři druhá místa.

Tato tmavá hnědka s probíhající úzkou lysinou a bílou skvrnou na bílé nozdře s rozměry 164 - 158 - 186 - 19.4 a váhou 560 kg byla zařazena do chovu v r. 1940, když byla připuštěna hřebcem Derüs. Je dobré upozornit na to, že byla blízkou příbuznou plemeníka Deux Pour Cent. La Chansonnerie, matka Lyndory, věnovala totiž život i Dix Pour Cent, matce tohoto plemeníka.

Lyndora dala celkem 12 hříbat, než byla v r. 1957 utracena.

Výsledky Lyndory v československém chovu:

Úspěchy potomstva Lyndory:

Lydie vyhrála Jarní cenu klisen (současně s Pastelou), Gomba handicap a v chovu dala jednoho z největších koní české historie a to Lyona. Další potomek Lyr získal Gomba handicap, kdežto Lymbert se umístil pátý v Derby.

Pokračovatelky:

Lyndora měla celkem 4 dcery - pokračovatelky a to Lyru, Linku, Lydii a Lyriku.

Rozpracovaná malá část rodiny Lyndora:

Zdroje: