Chovatelský zápisník

Mamuška (HUN)

nar. 1944, Ut Majeur - Mák, Blanc

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2005; převzato z webu TB Diamond

Mamuška se narodila v Maďarsku, v hřebčíně Dióspuszta, dne 13.3. 1944. Dostihová kariéra absolvovala Mamuška v divokých poválečných letech v Československu:

Jako dvouletá:

V barvách hřebčína Napajedla a v tréninku trenéra Koloce vyběhla šestkrát.

Hned svůj debut 30. května 1946 ve Velké Chuchli vyhrála. Stalo se tak v Ceně Šárky pro nezvítězivší dvouleté na 900m s dotací 60 tisíc Kčs. Mamušku sedlal J. Mildorf a klisnička své soupeře Lyru, Luňáka, Řidiče a Malagu porazila jistě o 1/2 délky v čase 0:56.4.

V Simsonově ceně (1200m, 70 000 Kčs) se strhnul o přední pozice velice krutý boj, který vyústil ve výrok Boj 1 – krátká hlava – krátká hlava. Nakonec dominoval později slavný Panoš nad Lyrou, Beogradem a právě Mamuškou. V dalším pražském startu se jí už tak nevedlo, v Ceně Ministerstva zemědělství (2.l., 1200m, 70 000 Kčs) doběhla až pátá za Dayardem, Panošem, Beogradem a Olinem.

Hned v následujícím startu však Mamuška pohlavky hřebcům vrátila, jmenovitě pak Dayardovi a Beogradovi. Gerschův memoriál (2.l., 1400 m, 70 000 Kčs) pro sebe rozhodnul nejlepší hřebec ročníku, Panoš, jistě o jednu délku nad Olinem. Pozdější plemeník Olin na Mamušku sedlanou J. Šachem naběhl dvě délky náskoku, když ta pak porazila leckdy dodnes v přehledech rodin zvučná jména Dayard, Beograd, La Valetta, Lyra, Sparťan, Tatar a Parobek.

Poté byla přihlášena Mamuška do nesmírně silně obsazeného dostihu Československé ceny (2.l. a st., 1400m, 70 000 Kčs). Jako pari favorit odskakoval výjimečný Panoš, ale ten přichystal zklamání svým příznivcům, když prohrál v boji 3/4 s Olinem. Třetí doběhl kůň s dlouholetou záhadnou a zajímavou životní poutí, Pierot, čtvrtý Lotos a pátá právě Mamuška. Mamuška na tak kvalitní hřebce pochopitelně stačit nemohla, což potvrzovalo i to, že šla jako největší outsiderka. I tak za sebou nechala alespoň Jirku s Jindamírem. Tentokrát v jejím sedle byl opět J. Mildorf. Poslední dostih dvouleté kampaně absolvovala Mamuška v Ceně zimního favorita (2.l., 100 000 Kčs), kde se střetla se starými známými. Tentokrát to byl Beograd (Simson – Lady Brock), který tak přezimoval jako „zimní favorit“ jarních klasik, před Mamušku se dostali ještě Dayard s Olinem.

Mamuška si vydělala 53 500 Kčs a v Generálním handicapu dvouletých získala 75 kg, což jí stačilo na deváté místo v ročníku.

Jako tříletá:

Zahájila sezónu šestým místem v Memoriálu dr. O. Frankenbergera (3.l., 100 000 Kčs), když se před ni dostali Panoš, Dayard, Řidič, Cedulář a Parobek. Mamuška sice měla J. Šacha v sedle, ale ani to nezabránilo tomu, aby netrucovala u startu a neodskočila pozdě do dostihu. Ani v dalším startu v Mac Donaldovy dostihy (1800m, 100 000 Kčs), nijak nezazářila. J. Mildorf kvůli ní musel navážit 46, 5 kilo, ale i tak Panoš, Dayard, Tomík, Milán a Partyzán milou Mamušku převálcovali. Ta ale za sebou nechala Řidiče, Cestu a Halíře. Až v třetím startu Břežanském handicapu (II., 40 000 Kčs) přišla s Mildorfem na placeném druhém místě za Maršálem. Nekvalitní výkony přesto neovlivnily fakt, že běhala Československé derby (3.l., 2400m), kde velmi překvapivě doběhla sedmá z 17 startujících, když dostih vyhrál miláček publika, Panoš nad Dayard, Perun, Olin, Tatar, Řidič v čase 2:35 výrokem velmi lehce 1 1/2.

Po Derby vyběhla o týden později v Ceně Horních Motěšic (1800m, 40 000 Kčs) a dokonce poprvé odskočila jako pari favoritka s J. Šachem v sedle. Ale i tentokrát se našel přemožitel. Řidič (Dharampur – Říše) si tak připsal vítězství na účet favoritky.

Mamuška už nevyhrála rok, ale 24. srpna přišel její velký den, když v druhém klasickém dostihu, který absolvovala, napřed byla ustanovena favoritkou a pak ježděna Šachem si docválala v Memoriálu ing. B.Tichoty (Oaks) (2400m) k nádhernému vítězství charakterizovaném výrokem velmi lehce 4…Čas 2:36.5. Jenže jak bylo jejím zvykem, nezapomněla v dalším startu zklamat. Cena dostihových sázkových kancelářích (3.l. a st., 2400m) byla však silně obsazená, očekával se duel mezi Panošem a Lotosem, a byl to právě tuto sezónu jen jednou poražený Panoš, který se ozdobil dalším trumfem. Mamuška docválala šestá. Renomé Panoše odstrašilo většinu soupeřů ve St. Leger (2800m, 100 000 Kčs), takže proti němu nastoupili jen Perun, Řidič a právě Mamuška. Panoš s Perunem prolétli v tuhém boji cílem, když Mamuška je následovala třetí s 3 – délkovým odstupem.

Cena Čs. Jezdeckého svazu (3.l. a st.kl., 2200m, 40 000 Kčs) 28. září měla favoritku právě v Mamušce a ta podruhé jako tříletá vyhrála. J. Šach ji dopilotoval s jistým náskokem půl délky do cíle před Biserkou, Antoinette, Nemeou, Iris, La Valetta a Beruškou. Čas 2:26, 8.

Poslední životní start běžela Mamuška 26. října v Ceně presidenta republiky (2800m, 100 000 Kčs), kde nestačila na Partyzána a Peruna, ale kariéru ukončila pěkným třetím místem.

Celkově za sezónu vyběhla 10x, 2x vyhrála, 4x se umístila. V Generálním handicapu tříletých obsadila šesté místo s oceněním 76, 5 kg. Celkem vydělala 122 tisíc Kčs.

Statistika

Startů1.m.2.m.3.m.4.m.5.m.Výdělek
1946 (dvouletá)61012253 500 Kčs
1947 (tříletá)1022200122 000 Kčs
Celkem1632322175 500 Kčs
Přehled

1946

1947

Popis Mamušky od dr. F. Lerche:

"Je to ušlechtilá souladná klisna v plnokrevném typu s korektním fundamentem, odpovídající síly a pravidelným postojem. Je zakladatelkou linie "M1"."

Mamuška byla přivezena do Napajedel 3. listopadu roku 1947.

Výsledky Mamušky v chovu:

Mamuška byla poté jalová, i přes léčbu, proto byla převezena do SPÚ Albertovec s tím, že je to poslední naděje klisny na zabřeznutí. Mamuška nezabřezla. Jak zemřela nevíme, ale tehdejší praxí bylo vysloužilé chovné matky odvážet na jatka.

A rodina M1, kterou Mamuška založila? Mamuška dala celkem tři dcery, ale jenom jediná z nich se zasloužila o pokračování. Byla to Marna (Deux Pour Cent).

Popis rodiny

"Příslušníci této rodiny jsou středního rámce, korektního zevnějšku, souladní. Jinak odchylky od tohoto typu způsobuje především matka. Pokud se plodnosti týká, je velmi zajímavé, že ze tří dcer Mamušky byla plodná pouze Marna, kdežto Maska i Maruška byly pro degeneraci vaječníků vyřazeny z chovu. V samčím potomstvu Mamušky se neplodnost neukázala a všichni její synové byli plodní. Na dostihové dráze se uplatnili z této rodiny zprvu hnědák Mohykán (po Árkász), a to jak doma, tak v zahraničí. Nejlepších výsledků však dosáhl hnědák Masis. Z výsledků je patrno, že tato rodina zasluhuje v Napajedlích nejen udržení, ale i rozšíření."
- citováno z Hřebčín Napajedla - František Lerche

Výsledky Marny v chovu:

Marlen ani Marina v chovu nepůsobily. Historie se opakovala, jedinou pokračovatelkou Marny se stala Mata Hari. Tato kobylka běhala tak uboze, že jako tříletá byla oceněna plnými 34.5 kg v GH... Mata Hari dala jenom dvě hříbata, naštěstí klisny. První stala v roce 1980 narozená Mája po Silvaner. O rok později přišla na svět Matrika po Arcaro.

Matu Hari zapouštěli Myjavanem, Silverem, Scottish Riflem, Nikolasem i Val II, ale ani jediný nedokázal oplodnit tuto tmavou hnědku a tak Mata Hari byla v r. 1986 vyvezena do Itálie, kde její stopy končí.

Do chovu byly zařazeny jak Mája, tak i Matrika, ale Mája měla smůlu. Stála v PPOZ Prešov a tam ji dali šanci 2x, s Bohatierem a Sapo cs, ani jeden nezabodoval. Poté byla připuštěna neplnokrevným hřebcem a další rok byla vyřazena z plnokrevného chovu.

A tak se pokračovatelkou Maty Hari stala jedině Matrika (Arcaro – Mata Hari, Wiesenklee – Marna, Deux Pour Cent – Mamuška). Klisna, která byla ve třech letech ubohou čtyřkou a jako čtyřletá dokázala vyhrát podřadnou steeplechase. Ale později se zjevně zlepšila, když dokázala být druhá v kvalifikaci na VP a porazit při tom Fakultu, Orku a Valencia... A třetí místo ve Velké slušovické steeplechase bylo také pěkné. A v chovu? Roku 1990 dala Matiné (Beldale Ball) a po několikaleté přestávce se jí v r. 1996 narodil Milton (Patcher), a to bylo z hlediska její produkce asi všechno, dále pak byla buď jalová, nebo vstřebala, zmetala apod.

A tak Matrikou skončila rodina Mamušky, kdysi tak věhlasná a slavná. Je to příklad ošklivě promrhaného potenciálu, ale bohužel to nebyla jediná rodina, která takto dopadla, podobný osud potkal i Lissy...

Zdroje: