Chovatelský zápisník

Távol

nar. 1916, Wool Winder - Toquade, Tokio

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2012; převzato z webu TB Diamond

V roce 1885 koupil v Anglii hrabě Nikolaus Esterházy hnědku po Victorious z Maidenhair. V době nákupu dvouletá Rape of the Lock pocházela z rodiny Sister to Skysweeper, což byla klisna z rodiny č. 3 Byerley Turk Mare.

Ke kořenům rodiny

Sister to Skysweeper byla nepojmenovaná sestra Skysweeper, která dala třetího z Derby Coriolanuse. Sama v chovu dala Trafalgara (později jménem Harpocrates, těsně druhého v Derby po velkém boji), Scorpiona (vítěze mnoha dostihů, zejména Gold Cup), a menší vítězky Stingtail a Wasp.

Zatímco větev skrze Stingtail vymřela, pokračovala přes Wasp. Wasp v chovu dala Chateau Margaux, což byl vítěz 22 dostihů (včetně Ascot Gold Cup) a i přesto, že byl vytrvalec, byl také druhý ve 2000 Guineas. Později působil jako užitečný plemeník ve Velké Británii a USA. Dcera Wasp Addy uchovala tuto část rodiny dále skrze Beiram Mare, která sama dala vítěze Velké národní Half Caste a pro nás relevantní Fern. U produkce Fern se zdroje rozchází v tom, jestli Doncaster Cup vyhrál přímo její syn Rama nebo syn její dcery Retty. My zde tuto otázku nerozluštíme, a tak jen dodám, že Retty je bábou význačného Marco. Poněkud svérazný Marco byl dobrý dostihový kůň, ale především jeden z několika mála hřebců, kteří se zasloužili o udržení linie Godolphin Arabian i ve 20. století. Dcera Fern Maidenhair je také bábou Tudor, třetího z Gimcrack Stakes.

Rape of the Lock byla hodnocena jako dobrý dostihový kůň a v chovu působila u svého majitele hraběte Esterházy, který z ní odchoval Lássuk (Vederemo), Schon wieder (Stronzian), Rep (Stronzian), Rabenvater (Theodore), Repulj (Tokio) a Toquade (Tokio). Lássuk byla později exportována do Ruska, kde založila úspěšnou rodinu, ale pro nedostatek informací zatím o ní psát nebudeme.

Toquade

Klisna Toquade se narodila roku 1901 v hřebčíně Aszári a později byla v majetku L. Trauttmanssdorfa, kterému dala několik hříbat: Tomate (Matchbox), Toquet (Bergvölgy) a Tocandin (Wool Winder), všichni však byli velmi špatní dostihoví koně... Ostatně sama Toquade na dráze nevybočovala z průměru. V roce 1911 si ji jako desetiletou zakoupil Aristid Baltazzi pro Napajedla. Popsána byla následovně: "Byla to přestavěná, malá, drobná, ušlechtilá klisna delšího rámce. Její hlava byla úzká, dlouhá, suchá s výraznýma očima a malýma ušima, nasazenýma na zvláště tenkém, přiměřeně dlouhém krku. Měla výrazný kohoutek, dlouhý, přitom pevný hřbet s klenutými bedry (kapřími), dlouhou, rovnou zádí s výše nasazeným ohonem. Lopatka nebyla nijak výrazná, břicho měla velmi objemné, hrudník nebyl ani hluboký, ani zvláště široký. Přední nohu měla velmi dobrou s krátkou, širokou holení a přiměřeně dlouhou silnou spěnkou." V napajedelském chovu dala hned jako své první hříbě pro ně jednu z nejlepších odchovankyň hřebčína a to slavnou Tovább.

Tovább (Wool Winder) byla ve své době nejlepší klisna Rakouska-Uherska. Vyhrála totiž rakouské derby, maďarské a rakouské Oaks, dále zvítězila v Köningspreis, Königin-Elisabeth-Preis, Millenium díj aj. Později byla zařazena do chovu hřebčína Erdöhát, kde však byla pro svého majitele A. Drehrera hořkým zklamáním. Po narození Tovább měla Toquade další rok potrat a poté byla dva roky jalová. Poté na svět přivedla v letech 1916 – 1917 pravé sestry Tovább: Távol a Tiszavirág a v roce 1918 svoje poslední hříbě Toscu. V roce 1919 byla jalová po Sanskrit a roku 1920 uhynula. Pokračovatelkou Toquade byla Távol, jejíž rodina existuje dodnes skrze její dceru Tally. Z té rodiny vycházeli např. derby-vítězové Tornado, Trocadero a Taran.

Podle popisu dr.ing. Fr. Lerche: "Příslušníci této linie jsou většinou středního rámce, souladní, odpovídající síly kostry. Vyskytli se tam však i jedinci velmi mohutní a hrubí, přerostlého rámce, jako např. Tapeta, Taxis, ale naproti tomu zase jedinci malého rámce, souladní a velmi ušlechtilí jako např. Tarantella. V této linii se vyskytlo u některých koní krkání, jako např. u klisen Tary a Tajgy."

Rodina dala mnoho dobrých koní, mj. Tornado (vítěz VJC a Derby), Tábor (Velká jarní cena), legendární Tovább, Tajga (Cena zimního favorita), Tudor (Velká květnová cena, Velká červnová cena), Tarantella (Jarní cena klisen), Taipa (Svatováclavská cena), derby-vítěze Taran a Trocadero. Posledními lepšími koňmi z této rodiny byli bílý Terciel a klisna Tavbecca.

Schéma základu rodiny Távol

Zdroje: