Chovatelský zápisník

Weatherbeaten (GB)

nar. 1873, Young Melbourne - Weatherbit Mare, Weatherbit

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2012; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny Weatherbeaten se narodila v anglickém hřebčíně v Glasgow roku 1873 po Young Melbourne, který byl odchovanec Lorda Glasgowa, kterýžto běhal jenom jednou, ale díky svému původu byl zařazen do chovu. Young Melbourne dal General Peel, vítěze 2000 Guineas, plemeníkia Brother to Stratford, či The Earl - vítěze Grand Prix de Paris, St. James´s Palace Stakes, King Edward VII Stakes či Gimcrack Stakes. Především však Young Melbourne proslul jako otec matek, když byl mateřským otcem výborného Minting, derby-vítěze v Irsku Ben Battle, dcera Merino je bábou Oaks vítězky La Roche, a jiná jeho nepojmenovaná dcera je bábou skvělé La Fléche a prabábou Polymelus.

Matka Weatherbeaten Weatherbit Mare dala kromě ní ještě Enfielda (Brother to Stratford), který se umístil třetí v populárním Cesarewitch Handicapu. Otec matky Weatherbit byl solidním dostihovým koněm, v chovu dal poslední naději později vymřelé větve Eclipse a to derby-vítěze Beadsmana, a jako mat. otec proslul Frontinem (vítěz Grand Prix de Paris) a jeho dcera Weatherwitch je bábou excelentního Hindoo, jednoho z nejlepších amerických koní 19.století.

Weatherbeaten byla koupena v roce 1883 v Anglii a působila pár let v chovu Alpine Stud, který tehdy vlastnil pán Alexander Baltazzi (Aristide Baltazzi byl jeho mladší bratr). Není úplně jasné, kdy proběhl prodej klisny Grafu Hunyádymu, zřejmě po zrušení tohoto hřebčína, v každém případě byla v Rakousku-Uhersku.

Výsledky Weatherbeaten v chovu:

K dalším informacím mi chybí zdroje.

Potomstvo Weatherbeaten v regionu

Tato rodina patřila k absolutně nejúspěšnějším vůbec, a navíc funguje dodnes skrze později německou rodinu „W“, ze které vycházejí dodnes špičkoví koně, která se proslavila Waldrun, Windwurf, Wiesenklee, Waidwerk, Wiesenpfad, Wiesenbaum, Windbruch, Wilderer, Waidmannsheil…

Větev Full Speed vedla k Fancy, která dala Bony, který vyhrál Alagi Díj a maďarské St. Leger, později byl plemeníkem. Podstatný však pro nás je jiný potomek a to Sister, která po rozpadu Rakouska - Uherska působila v napajedelském chovu. Sister byla totiž matkou Simsona, který byl vynikající na dráze, ale i v chovu, kde se stal jedním z nejvýznamnějších plemeníků regionu, ale hlavně jeho jméno figuruje dodnes v mnohých rodokmenech zdejších odchovanců.

Větev Wave je pro historii nejpodstatnější. Wave samotná dala maďarskou Oaks vítězku Wilful, která společně s Weatherbound stála jako chovná klisna v Napajedlích. Wave působila také v Napajedlích a s napajedelským plemeníkem Con Amore dala onu klíčovou klisnu White Clover, nar. 1908. White Clover si koupil pro svůj hřebčín veleúspěšný chovatel Anton Drehrer, na dráze mu vyhrála September Stutenpreis a Herbst Stutenpreis, a v jeho hřebčíně Erdöhát dala s Ossian (po Sagittaire) ryzku Wie So. Wie So se vrátila do Napajedel k zapuštění k Dagorovi a z tohoto spojení vznikla Wally. Wally byla bábou Waldrun, která v Německu založila onu výše zmiňovanou rodinu. Dnes ovšem Němci nijak nereprezentují fakt, že fundamentální Waldrun je de facto výsledek několika generací rakousko-uherského chovu s výrazným napajedelským vlivem.

Větev Weather. Nevím jistě, jestli se krev dochovala dodnes, v každém případě Weather na dráze vyhrála maďarské St. Leger a dala rakouského derby-vítěze Weathercock a klisnu Weatherbound, která byla taktéž v Napajedlích.

Schéma rodiny Weatherbeaten

Zdroje: