Chovatelský zápisník

Zagadka (SU)

nar. 1968, Gay Warrior - Zarema, Argonaut

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny ryzka Zagadka se narodila v Hřebčíně č. 94 Kabardinskij v Sovětském svazu dne 24. února 1968. Byla po věhlasném Gay Warrior ze Zaremy, která čtyřikrát vyhrála a v chovu dala úspěšného Zadruga. Bába Zastava se proslavila především Zagonem (vítěz Priz I.M.Kalinina, Ceny míru na Mezinárodním mítinku a dalších dostihů, mimo to umístěn ve Velké letní ceně, Ceně Sofie na MM) a později plemeníkem.

Zagadka byla importována jako roční ze SSSR a jako dvouletá i tříletá zde patřila do uzší špičky ročníku, kterému kralovala excelentní Century. Běhala v barvách Velkovýkrmen Mimoň, trénována byla A. Radou. Ve dvou letech vyběhla třikráte, z toho zvítězila v Ceně City (1000m) nad pozdějším derby - vítězem Hviezdarem, byla třetí v Ceně Corvetty (1400m) za Rossoš a Carnevalem a nakonec byla pátá v Ceně zimního favorita za Maringotte, Century, Rossoš a Carneval). Získala v GH dvouletých 75.5 kg. Ve třech letech absolvovala již 11 startů, sice nezvítězila, ale získala druhé místo ve Svatováclavské ceně (1200m), kde za sebou nechala Calypsa i Crapoma, čtvrtá byla v Ceně deníku Práce (1800m) a pátá v Jarní ceně klisen (1600m). Celkem tedy získala po jednom umístění na druhém, třetím i čtvrtém místě, pátá byla celkem třikrát. Pětkrát se neumístila. V GH tříletých získala 70.5 kg.

Do chovu byla zařazena roku 1972 ve VV Zákupy (hřebčín Mimoň) s uváděnými mírami: 163 - 172 - 189 - 20.4. Samotná Zagadka jako matka příliš neuspěla, ale je třeba brát v úvahu, že otcem prvních tří hříbat byl Manrico, který byl považován za nepříliš dobrého plemeníka, až vlastně Zareta byla po dobrém plemeníku jakým byl Behistoun, ale i takový Zuc po Lakmus jistě tak úplně nesplnil očekávání, i když se umístil ve dvou jedničkových dostizích. Od potomků Infernala Zinarella (která byla ze dvojčat a tím pádem i dost podstatně pro dostihové úkoly diskvalifikovaná) a Zázvora se toho mnoho čekat nedalo. Možné zklamání vynahradily až další generace rodiny (klasické vítězky Zana a Zagara, klasicky umístěný Zao, Zico, Zbojník).

Zagadka byla utracena v revolučním roce 1989.

Výsledky Zagadky v československém chovu:

Úspěchy Zagadky v chovu

Žádný potomek na dráze nevynikl, statut nejlepšího hříběte lze přiřknout Zucovi, druhém v Ceně Turf klubu SSM (2000m) a pátém v Bratislavské míĺi (1600m). Zarja na dráze získala 58 kg v GH, Záboj a Zenit shodně obdrželi 50 kg v GH, Zareta měla 46.5 kg a Zuc obdržel 60 kg.

Pokračovatelky

Špatnou matkou jistě nebyla Zareta, která sama na dráze získala pouhých 46.5 kg v GH, ale dala Zbojníka (vítěz Ceny Turfu, 3.m. Cena mieru, 4.m. St. Leger, 5.m. Cena znárodnění) a Zákona (vítěz Ceny Moravy, 2.m. Cena sprinterů, 2.m. Cena vytrvalců, 3.m. Cena Valašska, 4.m. Zářijová cena). Ale nejlepší pokračovatelkou se ukázala na dráze slaboučká Zarja, jejíž otec Manrico byl z linie slavných mateřských otců Prince Rose, která dala Zao (4.m. St. Leger), ale především klasickou vítězku Zanu po Seal cs, která po exportu z Československa v Polsku založila úspěšnou rodinu (dcera Zagara vyhrála tamní Oaks i Velkou varšavskou a stala se Koněm roku, a z jejíž dcery Zarity vyšel v polském derby umístěný Zico). Plodů práce mimoňských chovatelů tak nakonec využili až Poláci, což je jistě škoda.

Zdroje: