Chovatelský zápisník

Zolka (SU)

nar. 1980, Lugansk - Zarja, Agregat

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2013/2015; převzato z webu TB Diamond

Když k nám byla jako roční importována klisna Zolka (Lugansk - Zarja, Agregát), narozená ve věhlasném hřebčíně Voschod, v jejím původu rezonoval někdejší slavný rakousko-uherský chov. Ozvěna starých časů je k vidění na každém kroku.

Otec Lugansk vyhrál Priz SSSR a pocházel z hřebčí linie Dark Ronald, matka Zarja byla po vynikajícím mateřském otci Agregát a vycházela z rodiny založené tmavou hnědkou Gamin (uváděna jako Gamine), která dala několik mimořádných koní. Prvním z nich byl Dago (Don Juans z linie polského velikána Ruler, ano toho po kterém je pojmenována polská Velká jarní cena Nagroda Rulera). Dago na dráze vyhrál 17 startů z 24, včetně ruského derby. Dalším velkým hřebcem byl Grog II (Granit II), který byl považován za nejlepšího syna Granita II, což byl nejdůležitější pokračovatel hřebce Tagor. Grog II patří k několika mála držitelům ruské Trojkoruny, kdy kůň musí zvítězit jako dvouletý v Ceně M.I. Kalinina, jako tříletý v Derby (Bolszoj vserossijskij priz) a ve čtyřech letech v Ceně SSSR.

Za celé století získali trojkorunu jen Budynok, Grog II a Anilin...

A konečně třetím výjimečným byl Zbor (Balto) - vítěz Ceny SSSR a na mezinárodním mítinku získal Velkou cenu. V chovu měl smůlu svým zařazením do menšího hřebčína (Issyk-Kulský) a nikdy tak nedal prvotřídního koně. Méně slavní byli Zaton (2.m. rostovské Derby) či Ekolog, vítěz Prizu Kalinina a druhý v ruském derby.

Jednotlivé větve rodiny se chovaly v různých hřebčínech po celém SSSR. Z poslední doby můžeme zmínit ruského derby-vítěze Znatok r. 1997, Zalimkhan, Freza (2. Krasnodar Oaks, r. 1988), Leasing (Alrayed) - plemeník, Fazan (Fram) - 3. Krasnodar Derby, Zaliv (Athens Wood) - 1. Krasnodar Derby.

Bohužel pro mě jsou informace z Ruska v podstatě nedostupné, aktuální jsou bez záruky (!). U nás startovali třeba Zamysel - ve Velké pardubické roku 1967 a Zaton.

Rodina u nás

K nám byly importovány tři klisny, které byly později zařazeny do chovu.

Zarina (po vítězi Ceny SSSR Sajan z linie Tagor), jejíž matkou byla Zujevka (Antej), bába pozdějšího ruského derby-vítěze Znatok.

Zarina byla zařazena jako chovná klisna napřed v JZD Slušovice od r. 1981, od r. 1985 ve St. statku Klíčany, od r. 1993 u pana Šíchy. Poslední hlášení bylo r. 1998 o jalovosti. Nejlepším hříbětem Zariny byl Záviš (Siráno), který byl třetí v našem Derby a čtvrtý ve Velké jarní ceně ; dalším lepším byl Zeman (Patcher), pátý v I. kat. Zarina měla pokračovatelku v Zambezi (Siráno). Zambezi ve dvou letech zaběhla pouhých 59.5kg v GH a v chovu byla od r. 1986, nejlepším hříbětem byla zřejmě Znělka (Patcher), pátá ve smíšené I.+II.kat., v chovu s nevýznamným potomstvem. Jiná dcera Zambezi Závěj pokračovala skrze plnokrevnou Zlatanu, ale ta působí (la) v teplokrevném chovu.

Polosestra Zariny klisnička Zarija byla po Reglet (z linie jednoho z nejlepších sovětských koní všech dob, trojkorunovanéhho Budynoka) ze Zujevky. Dostihově byla prachmizerná (nejlepší GH bylo 47.5 kg na rovině), a bohužel ani v chovu neznamenala vůbec nic, když dala jediné hříbě Zambo (Libanon) podobné výkonnosti, pak byla jalová a poslední dvě sezóny se jí narodila mrtvá dvojčata a pak je zmetala. Poté nejsou zprávy.

Zolka je pro nás hlavní hrdinka. Byla z Zarjy, která v chovu dala Zborku - matku krasnodarského derby-vítěze Zaliva a také matku Zariny - Zujevku. Na dráze Zolka běhala pouze ve dvou letech a nedostala se v pěti startech ze čtvrté kategorie, vždy byla do pátého místa. V GH dvouletých dostala 58.5 kg. V chovu působila mezi lety 1985-1987 ve Státním statku Frýdlant, dále 1988-1992 ve Státním statku Frýdlant, pak v letech 1993 až 1998 v Mimoni, poté byla prodána Ing. Lence Říhové, kde u ní je roku 1999 hlášeno jalová. Poté se klisna vytrácí ze záznamů.

V chovu dala následující hříbata: Zulajda (Nelson), Zefír (Ludovico), Zagranádo (Ludovico), Zlatka (Tamerino), Zéva (Tamerino), Známka (Vavřín), Začátek (Taran), Ztracená naděje (Taran), Zrada (Buenos), Zimola (Buenos) a Zenon (Law Soziri). Po teplokrevných hřebcích dala dvě klisny: Zrzka (Taifun) - potomstvo skoky S a Zarani Sidi Anna (Ronald) - potomstvo skoky ST. Jednoznačně nejlepším hříbětem byl Zefír, který se může chlubit četnými úspěchy na dostihové dráze.

Zefírovy výsledky jsou následující: 1.m. Velká cena čs. rozhlasu (L, 2200m), 1.m. Cena Karlovarských novin (I., 2000m), 2.m. St. Leger obch.domu Máj (2800m), 2.m. Cena Lidové demokracie (L, 2427m) 2x (v r. 1992 měřila čistých 2400m), 2.m. Cena Ahoje na sobotu (2218m), 3.m. Cena Lidové demokracie (L, 2400m), 3.m. Amstrad - Zlatý pohár Českých a moravsko - slezských ZN (Gd2, 2619m), 3.m. Cena čs. rozhlasu (L, 2200m), 3.m. Cena Tarana (I., 2400m), 3.m. Cena Svobodného slova (I., 2600m), 3.m. Zlatý pohár čes. a moravsko - slezských ZN (Gd2, 2600m), 4.m. Zlatý pohár Zemědělských novin (Gd2, 2600m) a 4.m. Letní cena (I., 2218m).

Na jedničkovou úroveň dosáhl i Začátek, který byl druhý v pardubickém Zimním favoritu roku 1995. Další hříbata měla různou výkonnost: Zulajda (ve dvou letech 2x druhá v III.kat., jako tříletá vyhrála IV.kat.,), Zefír (vítěz I.kat., viz výše), Zagranádo (vítěz IV. kat.), Zlatka (jako dvouletá vítězka III.kat.), Zéva (vítězka IV.kat., poté zisk steeplechase na 3400m v Lysé n.L.), Známka (bez umístění ve 3 startech), Začátek (2.m. I.kat.), Ztracená naděje (4.m. v jedničkové steeplechase, více níže), Zrada (1.m. V.kat.), Zimola (5x vítězství ve V.kat., 1x v IV.kat., celkem 41startů) a Zenon (nejlépe 5.m. v III.kat.).

Do plnokrevného chovu byly zařazeny tři Zolčiny dcery.

První byla Zulajda. Ta ve Státním statku Frýdlant dala své nejvýznamnější hříbě Zulla, dále pak Zajdulu a Zatrest. U nových majitelů Judr. Vazače a syna dala Zerona a Zivlu, poté byla vyřazena na několik sezón z plnokr.chovu a vrátila se do něj s hříbětem Zirou. Více informací již nemám. Nejvýraznějším byla asi Zira, čtyřková vítězka na rovině, proutí i steeplechase, nejlepší výsledek bylo vítězství v III.kat.

Druhá byla Zlatka - se potomstvem začínajícím jménem vždy na "Zlatý…", ani jeden nevybočoval z průměru, zřejmě nejlepším byl vítěz II.kat. Zlatý Měsíc.

Třetí byla Ztracená naděje, pro nás nejdůležitější.

Ztracená naděje na rovině běžela pouze čtyřikrát, z toho vyhrála IV.kat. v debutu jako tříletá. Jeden neúspěšný start na proutí nic nevypověděl o možnostech na překážkách. Tam startovala 13x a vyhrála ve třech steeplechase kategorie IV., v Pardubicích získala dvojkovou steeplechase nad Sumakem a Barbarescem. Nejlepší výkon předvedla v Pardubicích v jedničkové Ceně ČASCH, kde doběhla čtvrtá za Registanou, Sordem a Jiss May. Poté vyběhla už jen jednou, na jaře roku 2001 a třetím místem v trojkové steeplechase ukončila svoji kariéru a odešla rovnou do chovu u paní Zdenky Řehákové, kde byla do r. 2004, nyní již patří rodině Vocáskových a působí v jejich chovu u Pardubic. Ztracená naděje zatím vypadá jako vzácný případ klisny, na kterou zřejmě mohou spadnout i ta "vrata" a ona dá dobré hříbě (do překážek). Takových v ČR moc není.

Výsledky Ztracené naděje v chovu:

Úspěchy potomstva Ztracené Naděje

Hnědka Zagroškudla běhá především na Slovensku, kde byla zvolena v r. 2011 Nejlepším překážkovým koněm. Zagroškudla na rovině odběhla jeden start bez výsledku, ale na překážkách startovala (ke dnešnímu dni 8.9.2013) již 25x, z toho šestkráte vyhrála. Na našem území se jí ale příliš nedaří, ačkoliv je hlášena do letošní Velké pardubické. Letos si od nás odvezla vítězství z Letní brněnské steeplechase (III.), ale to na nejlepší stačit zatím nemůže, v letošní 1. kvalifikaci pro Velkou pardubickou byla desátá a tak uvidíme, zda se na startu VP objeví.

Zulejka měla mnohem vyšší třídu. Na rovině startovala 2x bez umístění, poté přešla na překážky (jinak pouze 2 starty na proutí). Na překážkách k dnešnímu dni 8.9.2013 odběhala 19 dostihů, z toho šest vyhrála (postupně III., II. a I. kat.). Nejzářivější sezónou byl rok 2011, kdy Zulejka vyhrála (současně s Ursanem) Prvomájovou steeplechase (I.kat.), poté absolvovala přípravu na Velkou pardubickou, kdy prošla dvěma kvalifikačními dostihy, mezi nimi startovala v II.kat., kdy bojovala s Klausem a Bremen Planem - doběhla třetí. Při jejím druhém kvalifikačním dostihu byla čtvrtá za Tiumenem, Klausem a Aspirantem. V samotné 121. Velké pardubické patřila mezi širší okruh favoritů, ale vybrala si ošklivou smůlu, když jejímu jezdci praskl třmen a dostih pro oba skončil už na druhé překážce… Poté startovala už jenom jednou a to vítězně v II.kat., poté byla v rekonvalescenci. Do dostihů se vrátila úspěšně, ale bohužel se v roce 2014 zabila na Taxisu, což vyvolalo neskutečný mediální poprask a Zulejka se tak stala hvězdou titulků v nežádoucím směru.

Zugor v posledních dvou sezónách po rozpačitém začátku kariéry naznačil potenciál, když roku 2011 vyhrál III.kat. na proutí a následně byl čtvrtý v Zlatém poháru EŽ Praha. Loni byl druhý v Zlatý klas - Pohár ministra zemědělství (I., 3900m) za Sokolem a třetí v Zlatém poháru (L, 5000m) za Sokolem a Rabbit Wellem. Z toho dostihu se nevrátil zdráv a pro letošní sezónu u něj paní trenérka Horáková uváděla, že s ním se počítá až v 2. polovině sezóny 2013.

Zeus je považován za velmi slibného do budoucna a tak mu je dáván čas. Jako dvouletý se umístil dvakrát v IV.kat., ve třech letech si vyhrál IV.kat. na rovině a proutí. Zatím je to nositel nadějí.

Zanzibar vyběhl až ve třech letech, protože byl pozdnější. Zatím se ve dvou startech na rovině neumístil a jeho budoucnost zřejmě také leží na překážkách.

Zdroje: