Chovatelský zápisník

O našem projektu

"Svíčka nic neztratí zažehnutím jiné."

Úvodní citát je volnou parafrází výroku Jamese Kellera, amerického katolického kněze. Jde o myšlenku, která je mi velmi blízká. Bavíme-li se o dostihové komunitě jako poměrně uzavřeném společenství, pak zastávám názor, že by tato komunita měla sdílet nejen život, ale i informace a zkušenosti... a starat se o "výchovu" svých členů, a pomáhat jim růst nejen lidsky, ale i odborně. Chov anglického plnokrevníka je nekončící příběh - příběh koňských generací, ale také těch lidských, které o šlechtění plnokrevníka pečují už více než 300 let. Nebudeme-li mít dostatek nadšenců nejen ochotných, ale také kvalifikovaných plnokrevníky chovat, nebudeme mít plnokrevníka - a jen bůh ví, kde na stupnici "mít - nemít" se už v současné době nacházíme.

Motivaci založení tohoto projektu nic nevystihne lépe, než článek "Český chov v poločase". Český dostihový sport má mnoho problémů, ale ty chovatelské do nich příliš nepočítá. Možná o to palčivější už jsou... 20 let v dostihovém světě a jen o málo kratší aktivní autorství v mém případě mají na svědomí jednoduchý důsledek: nemůžu a nechci být potichu, když mám dojem, že je potřeba některé věci říkat nahlas. A nemyslím tím kritiku, ani nekončící rádobyvznosné polemiky... mám na mysli objektivní přehledy, statistiky a hodnocení. A koneckonců i všeobecně dostupné "vzdělávací" materiály, od základů až po víceméně technickou úroveň.

Nechci ovšem z tohoto webu v žádném případě dělat autoritářský plátek anonymních výlevů. Na následujících řádcích se nejvíce ze všeho pokusím vymezit vztah, který bychom s našimi čtenáři chtěli navázat.

Kdo jsme?

Malá skupina nadšenců nejen z dostihových kruhů. Klávesnicí a bedry projektu je má maličkost - jméno: Jana Němečková, přibližný věk: 35 let, dostihová historie: spoluzakladatelka webu TB Diamond a jeho dlouholetá autorka, někdejší dlouholetá zahraniční dopisovatelka European Bloodstock News, a několik let profesionální fotografka. Později webdesignérka, editorka, autorka a dodnes nadšená sběratelka dostihové literatury a studentka rodokmenů. Posledních několik let se věnuji analýzám chovu a historie plnokrevníka, a jejich zpracovávání na web v podobě schémat a doprovodných článků, čehož chci využít i v tomto projektu.

Proč "chovatelský zápisník"?

Časy se mění, blok s černými linkami a modrou propiskou na mém stole zůstává... Už cca desátý. Protože nezapsaná myšlenka během pár vteřin zmizí...
Zachycovat bezprostřední myšlenky a objevy na papír je můj letitý zvyk. A ráda bych, aby podobně fungoval tento web pro čtenáře: jako prostor se spoustou faktů a inspirativních myšlenek, ke kterým jde se kdykoliv vracet.

K útokům na papírnictví vybízet nebudu, ale když je řeč o inspirativních myšlenkách... Vřele doporučuju cokoliv, co zaujme při čtení, ihned vyhledat v databázi www.pedigreequery.com. Jako malá jsem původy vypisovala z knížek a časopisů; dnes máme k dispozici online databázi milionů původů. Porozumět historii plnokrevníka je snadnější než kdykoliv dřív. Stojí za to toho využívat.

Můj ty bože...

Prosím, zkuste mít na paměti: opravdu tenhle web netvoříme se snahou to co nejvíc odfláknout a dělat co nejmizerněji...

Pokud najdete chybu, neřešte to na facebooku, ale dejte nám vědět, ať ji opravíme. Pokud máte informace, které by stálo za to doplnit, rádi to uděláme. Sem tam nějakému překlepu v tisících údajů se nevyhne ani největší génius, a omylu i přes nespočet kontrol také ne. Můj pracovní e-mail je komukoliv kdykoliv k dispozici:
j-nemeckova@email.cz.

Sociální sítě?

Sdílejte, pište, kritizujte, chvalte... jen od nás nečekejte příliš velkou účast v debatách. Na slušné dotazy či připomínky si čas najdeme, ale obecně je facebook příliš velký žrout času. A ten upřímně raději věnujeme práci na nových materiálech, než hádkám a osobním invektivám...

O vlastní facebookové stránce samozřejmě uvažujeme, váhy se kloní na stranu "vytvořit," ale patrně přijde na řadu po vyřešení zásadnějších otázek. Třeba fotek. :)

... a funguje to na mobilu?

Mělo by, s jedním velkým "ale," a tím je bohužel samotná podstata obsahu našeho webu. Desetigenerační schémata rodin jsou velká, a stejně tak jsou velké tabulky porovnávající šest světových regionů nebo dvanáct dostihových kategorií. Smrsknout šest sloupců - sedm i se záhlavím - na uzoučký displej smartphonu je absurdní představa, kterou při nejlepší vůli nedokážeme naplnit. A stejně tak nemůžeme dost dobře rozsekat obsah na nesrozumitelné, leč smartphone-zobrazitelné prvočinitele...

Bylo by proto optimální, kdybyste náš web prohlíželi na dostatečně velkém zařízení. Není to úplně uživatelsky přívětivé řešení, ale s ohledem na podstatu obsahu je asi nejlepší, jaké můžeme doporučit.

Jinak ano, web má zabudovanou základní responzivitu a do šířky displeje cca 1000px by mělo být jeho prohlížení poměrně komfortní, na menších zařízeních pak alespoň proveditelné :) s některýi omezeními obsahu, viz výše.