Chovatelský zápisník

Cicha Noc (POL)

nar. 1982, Saragan - Cizemka, River Chanter

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2013; převzato z webu TB Diamond

Čáriray pochází z rodiny, kterou u nás založila Cicha Noc. Ta byla importována společně s Chwalou, Ingrid, Janczarkou, Jazwinou, Pannou Wodnou, Ripostou a Turkawkou rovnou z polských dostihových drah do hřebčína Albertovec. Cicha Noc byla ze skvělé rodiny, která si zaslouží připomenout.

Rodinu v Polsku založila bílá Cardea (Teddy x Tetratema), kterou si do Polska údajně odvezli (rozuměj ukradli) polští vojáci z Itálie společně i s malou Caroleou a pravděpodobně i s roční Cedrou. Neověřeně!

obrázek - Caruso
Caruso

V hřebčíně Golejewko se jí narodil Caruso (po Pilade s napajedelskými kořeny). Bílý Caruso běhal celkem 16x, z toho 6x vyhrál. Na dráze k extratřídě nepatřil, ale byl příslušníkem top skupiny tříletých, když byl čtvrtý v polském derby a Nagrodě Iwno. V Maďarsku uzmul druhé místo v tamním Derby. Když byl zařazen do chovu, mnoho hříbat neměl, ale kvalitní jako Haracz, Druid, Jasiolka (2. v Oaks) a také výborné dcery. Ve sportu byli nejlepšími na národní úrovni Babinicz, Drzemlik či polokrevní Lamur a Siros. Tedy vlohy ke skákání byly v rodině vždy přítomny. Z Cardey pokračovaly v chovu dvě dcery. První z nich, již zmiňovaná Carolea musela mít značně dobrodružný start do života, ale zcela odpovídající divoké době. Již v Polsku vyhrála tamní Oaks.

Z této větve pochází koně začínající jménem na "C", "D" i "K", jako např. Domart (r. 2003 vítěz Nagroda Iwna i Nagroda Rulera) či Kokaina, 2. z Derby.

Druhá dcera Cedra (Bozzetto), nar. 1944, byla mnohem významnější v chovu. Od ní se odvíjejí všechna ta velká jména, jako Cedro (po Good Bye) (1. Nagroda Rulera), Cardiff (vítěz Velké ceny čs. turfu u nás a v Polsku získal Velkou varšavskou), Czerwona Róża (dvojnásobná klasická vítězka: 1. Nagroda Liry, 1. Nagroda Wiosenne), Calderon (šampión dvouletých v Polsku), Cervia (2. Nagroda Wiosenna, N. Rzecznej atd.)… Dcera Cedry jménem Certosa (Sygnet) měla jedinou pokračovatelku – produkt úzké příbuzenské plemenitby a to Cerazynu (Caruso). Jak tušíte správně, byla prochována na Cardeu 2x3, když tato byla matkou jejího otce a zároveň její prabábou. Krom toho se tam vyskytoval fundamentální Teddy, 2x skrze dceru Cardeu a jednou v hřebčí linii mateřského otce Cerazyny. V každém případě Cerazyna dala excelentní chovnou klisnu Cinii (Taurów), která má na svědomí polského Koně roku 1983 Cisówa (Babant), dnes mimo Polsko zapomenutého, ovšem ve své době byl fenoménem střední Evropy, neboť získal Cenu Moskvy na Mezinárodním mítinku, Kincsem díj, Velkou varšavskou, St. Leger a v Rakousku byl druhý v tamním St. Leger. Cisów byl taktéž na jeden rok pronajat jako plemeník do Československa...

Vraťme se k Cinii, která je 6. matkou Čáriraye. Cinie krom výjimečného Cisówa dala ještě Cisnu, Cedro (neplést s výše uvedeným! Tento je po Torpid) – vítěze Nagrody Golejewka a Ciżemku. Krom toho ještě je bábou Cisoń (Czubaryk), kterého my ze světa A 1/1 nepoznáme, ale v teplokrevném chovu dal účastníka Olympijských her v Aténách ve všestrannosti – Marengo.

Ciżemka, 5. matka Čáriraye, neběhala, v chovu dala Cynerariu (Frombork) – vítězku Nagroda Próbna a Nagroda Stolicy; a velmi nadějnou Cichu Wodu, která si jako tříletá zlomila nohu, předtím zvítězila v Nagrodě Próbna a byla třetí na MM v Ceně Sofie.

Krom těch dvou dala klisnu Cicha Noc (Saragan), která vyhrála pouze dostih III. grupy na 1200m jako tříletá. Do Československa byla Cicha Noc importována kvůli svému původu a vyplatila se! V Albertovci dala Červánka (Behistoun), Číši (Sharp End), Čistec (Anno) a Čest (Lincoln). Poté byla buď jalová a jednou zmetala. Roku 1996 už nebyla v Albertovci připouštěna a následně se její stopa vytrácí.

Červánek byl koněm II.kat. na Slovensku, ale Číše ukázala, že důvěra se vyplatila. Číše totiž vyhrála Jarní cenu klisen (zvláštností dostihu byl doběh 4 bílých klisen v první pětici :o), dále byla druhá v Ceně Receptáře, Československé ceně, Velké červnové ceně (za derby-vítězem Lykeionem) a čtvrtá v Ceně hřebčína Napajedla. Čistec (Anno) za mnoho nestál, nejlepší životní výsledek bylo druhé místo v III.kat., ale Čest všichni známe velmi dobře. Čest byla skvělá steeplerka patřící ke špičce, byla např. druhá v Ceně Paramo (za Barbakanem), Velké ceně Synthesie (za Scaterem), Velké ceně IPB (za Peruánem), zvítězila ve Velké slušovické steeplechase, Velké ceně IPB (nad Cipískem), Velké jasenné ceně. Ve Velké pardubické měla 3x smůlu. Čest má u nás jedinou pokračovatelku a to Čertovku (Rainbows for Life), která na dráze nic neznamenala a snad se jí zadaří alespoň v chovu.

První hříbě Čeko (Bin Shaddad) uhynul ještě před vstupem na dostihové dráhy, ale druhá Čarokráska (Bin Shaddad) byla velice příjemným překvapením. Během kratičké dostihové kariéry totiž z 6 startů získala 2. místo v debutu, třetí místo v II. kat. a nakonec doběhla skvěle třetí v Ceně zimní královny (NL, 1600m). S další sezónou se jistě pojila vysoká očekávání a klisna startovala úvodem v Memoriálu Rudolfa Deyla (8.m.) a v Jarní ceně klisen (13.m.) a své dostihové běhání uzavřela 10. místem na Slovensku v III.kat. Nevýrazné výsledky ve třech letech byly zaviněny zraněním ve 2letech a pozdějšími neuromotorickými problémy. Další hříbě Čajkin (Magnus) zvítězil v IV.kat., ale lepší byla Čarodějka (Ray of Light), která letos ve čtyřech letech vyhrála 2x v IV. kat. a ještě o ní v budoucnu uslyšíme. Posledním hříbětem Čipky byl Česílko (Bully Pulpit). Čipka poté měla problémy s zabřezáváním a byla ze stáje Vrba Rokytnice prodána. Pokračovatelkou zůstala Čarokráska (Bin Shaddad), která zatím dala tři hříbata. Čáriray (Ray of Light), Čáryrejku (Ray of Light) a letos hřebečka po Ray of Light pojmenovaného jako Čarda.


Čáriray se na dráze ukazoval skvěle již ve dvou letech, kdy v debutu byl šestý a v následném startu – v jedničkové Ceně Sherlog čtvrtý za Skarabeus, Omnibus a Rabbit Duke. Ve třech letech zahájil na podzim sérii vítězství od V., IV. až nakonec ve II.kat. Výsledky ho opravňovaly ke startu v Ceně prezidenta republiky, kde však byl devátý. V roce 2011 zvítězil v III. a II. kat. a tím s rovinovými dostihami skončil (výhry 153 000 Kč). Přešel na překážky, kde startuje střídavě na proutí i ve steeple. Tam se ukázala krev rodiny Cardey i blízké příbuzné Česti a sympatický hnědák zatím jen září. Loni vyhrál Cenu elektrizace železnic Praha (III.kat.) a o dni Velké pardubické Křišťálový pohár, oboje proutky. V letošní sezóně vyhrál v Pardubicích III.kat. ve steeplechase a byl šestý ve Zlatém poháru EŽ Praha (I.kat., proutí). Výsledky nebyly tak oslnivé a tak nestartoval ve Stříbrné trofeji (I.kat., steeplechase) jako favorit. Co se nestalo? Zvítězil velmi lehce nad Alanbrooke, Basso a zklamavším Sokolem. Čáriray zatím na překážkách a proutí z osmi startů vyhrál plnou polovinu a sumu 304 650 Kč. Určitě se jedná o koně, o kterém ještě uslyšíme.

Schéma rodiny Cicha Noc

Zdroje: