Chovatelský zápisník

Nicosia (FR)

nar. 1959, High Treason - Nicotina, Niccolo dell'Arca

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny ryzka Nicosia se narodila ve Francii u chovatele Andiffreta Pasquiera 5. února 1959. Dovezena do napajedelského hřebčína byla jako šestiletá, tedy v roce 1965. Nicosia po sobě zanechala pouhá tři hříbata a po opakované jalovosti byla v roce 1973 utracena.

Pokračovatelka Niké

Její pokračovatelkou se tak stala pouze Niké, kdežto větev Nicoletty zašla na úbytě již v druhé generaci, ačkoliv Nicoletta, která sama byla druhá v Karlovarském handicapu na dvojnásobné míli roku 1971, dala klasicky umístěného Negrose a měla i pokračovatelku Navaru. Potencionální pokračovatelky z Navary jsou totiž využívány v teplokrevném chovu.

Niké se postarala o senzačního Nikolase, Koně roku 1981, ale i jedničkového Nikolaje, dále se klasickou vítězkou stala Nikaragua. Z větve Niké vyšlo mnoho výborných koní, z nichž můžeme jmenovat Nelsona (derby - vítěz, plemeník), Nikose (vítěz Velké červnové ceny, Ceny čs. Turfu), Ninočka (umístěná v Československé, Zářijové i Svatováclavské ceně) a další.

V současné době rodině reklamu udělal Natty Dancer (Nejl. mílař na Slovensku r. 2005), dále Niriska byla třetí v pardubické Zimní královně a nyní je v napajedelském chovu. O zajímavé koně se postarala dcera Nikaraguy Nika, která dala vítěze Zlaté spony tříletých na proutí Nikase a možnou potencionální pokračovatelku Nikasku.

Pro další rozvoj rodiny bude pravděpodobně klíčové, jak si povede Nirida (dcera Ninoy) a eventuelně Nikaska (vnučka Nikaraguy).

Výsledky Nicosie v chovu:

Rodina Nicosie:

Zdroje: